Wypowiedzenie umowy, a kaucja - Forum Prawne

 

Wypowiedzenie umowy, a kaucja

Witam, z dwóch różnych źródeł otrzymałem zupełnie inne porady w tym temacie, dlatego chciałbym jeszcze poprosić Was o ocenę sytuacji. Mam podpisaną umowę najmu na czas określony, w której jest zapis o karze umownej za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
07-04-2021, 11:29  
nedved31
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Wypowiedzenie umowy, a kaucja

Witam,

z dwóch różnych źródeł otrzymałem zupełnie inne porady w tym temacie, dlatego chciałbym jeszcze poprosić Was o ocenę sytuacji.

Mam podpisaną umowę najmu na czas określony, w której jest zapis o karze umownej za wypowiedzenie umowy przed upływem 3 miesięcy - tu jest wszystko ok.

Jest również zapis, że jeśli wypowiem umowę przed upływem roku, to kaucja za mieszkanie nie zostanie mi zwrócona, mimo braku zaległości i zniszczeń.

I teraz pytanie, czy kaucja może zastępować karę, czy może być tylko przeznaczona zgodnie z ustawą na pokrycie szkód?

Otrzymałem dwie sprzeczne informacje:
1. Kaucja spełnia określoną funkcję i nie można traktować jej w odmienny niż w ustawie o ochronie praw lokatorów sposób. A jeśli jest taki zapis w umowie, to trzeba go traktować jako nieważny.

2. Jeśli podpisałem taką umowę, to kaucja mi przepada.

Sytuacja jest skomplikowana, bo wynajmujący nie wywiązuje się z ustaleń, lokal nie nadaje się do normalnego mieszkania i bez przerwy są jakieś komplikacje. Doszło już do tego, że nagrywam rozmowy z wynajmującym. Mógłbym teoretycznie wypowiedzieć umowę z winy wynajmującego ze skutkiem natychmiastowym, ale doszedłem do wniosku, że łatwiej i prościej będzie wypowiedzieć ją w tradycyjny sposób i nie musieć walczyć o swoje racje w sądzie, bo to potrwa.

Pytanie moje brzmi - jak traktować ten zapis o utracie kaucji? Radziłem się radców prawnych online, więc mam pewne wątpliwości. Jeden z nich poradził mi, że jeśli boję się, że nie odzyskam kaucji, to żebym nie zapłacił czynszu za ostatni miesiąc, a zaległości z odsetkami potrąci z kaucji i w ten sposób uniknę niepotrzebnej walki o nią.

Pozdrawiam.
nedved31 jest off-line  
07-04-2021, 13:14  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.458
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy, a kaucja

Zasadnicze pytanie, na jakiej podstawie chcesz umowę wypowiedzieć ?
Kanas jest off-line  
08-04-2021, 13:59  
nedved31
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy, a kaucja

Na podstawie zapisu w umowie, który mówi o tym, że obu stronom przysługuje prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy, z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

W przypadku wynajmującego bez konsekwencji, z możliwością wypowiedzenie w trybie natychmiastowym bez podania przyczyny.

W przypadku najemcy, czyli moim, z miesięcznym okresem wypowiedzenia z zaznaczeniem, że jeśli wypowiem umowę wcześniej, niż po roku, to tracę kaucję.
nedved31 jest off-line  
08-04-2021, 14:43  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.458
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy, a kaucja

Gdybyś poświęcił choć kilka minut na zapoznanie się z poradnikiem najemcy, czy też podobnymi tematami, wiedziałbyś, że tej umowy nie możesz wypowiedzieć a zapis jest nieważny. Zatem nie ma co dyskutować o karach umownych, wynajmujący ma prawo dochodzić czynszu za cały okres najmu na jaki opiewa umowa.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy najmu a kaucja (odpowiedzi: 1) Witam. Wynajmuje mieszkanie od 01.07.2018r na czas określony do dnia 31.08.2019r z możliwością wypowiedzenia umowy w terminie 14dni. Czynsz płacimy z...
§ Wypowiedzenie umowy najmu, a kaucja (odpowiedzi: 6) Witam. W skrócie, jestem najemcą lokalu, obecnie w okresie wypowiedzenia. Przy zawieraniu umowy najmu nie sporządziliśmy wraz z wynajmującym...
§ wypowiedzenie umowy, kaucja (odpowiedzi: 0) Dobry wieczór, Czas wynajmu wynajmuję pokój w mieszkaniu trzypokojowym od 01.07.2014r. jest to umowa mieszana ( niby na czas nieokreślony, jednak...
§ Kaucja a wypowiedzenie umowy (odpowiedzi: 14) Witam, mam problem z wynajmujacym mieszkanie. Ponieważ chcę się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania , poinformował em właściciela o moim...
§ Wypowiedzenie umowy najmu a kaucja (odpowiedzi: 5) Dzień dobry i z góry dziękuję za poświęcony czas. Pozwolę sobie przedstawić sytuację. Z dniem 01.06 br podpisaliśmy umowę najmu na czas określony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:43.