pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu - Forum Prawne

 

pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu

Witam, Miałem sytuację gdzie na krokwiach i deskach pomiędzy zieloną farbą (impregnacją?) na poddaszu pojawił się grzyb. Pleśń biała i brązowa. Innymi słowy dziwnie pachnący puszek. Zgłosiłem to developerowi, tan się obraził i nie odzywał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
20-07-2021, 17:00  
wic1
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu

Witam,
Miałem sytuację gdzie na krokwiach i deskach pomiędzy zieloną farbą (impregnacją?) na poddaszu pojawił się grzyb.
Pleśń biała i brązowa. Innymi słowy dziwnie pachnący puszek.

Zgłosiłem to developerowi, tan się obraził i nie odzywał a potem wyskoczył, że już "naprawił" i szybciutko pokrył pianką termoizolacyjną.
Poprosiłem o protokół naprawy i opis w jaki sposób to wykonano.
Protokołu nie mogę się doprosić ale z opisu słownego wynika, że potraktowali krokwie środkiem grzybobójczym i 'tyle'. I potraktowali pianką termoizolacyjną.

Gdyż developera mam topornego i są mili tylko jak czegoś chcą to konsultowałem temat z inspektorem budowlanym (pojęcia nie mam czy ma takie uprawnienia) oraz firmą remontującą dachy (nazwy nie pamiętam).
W obu przypadkach usłyszałem, że naprawa powinna wyglądać tak, że pryska si środkiem grzybobójczym, usuwa grzyb mechanicznie a następnie impregnuje 'zarażone' krokwie. O tym sposobie powiedziałem developerowi to usłyszałem 'tak tak tak, przekażę kierownikowi' , pytając ' a kiedy kierownik się wypowie?" usłyszałem, że mają na to dwa tygodnie. Po jakimś czasie odezwali się, że naprawione, że tylko popsikali grzybobójem i pokryli pianką izolacyjną.

No i teraz pytanie...
mam zdjęcia przed naprawą, po ich naprawie mało co widać ale na belkach nośnych poprzecznych widać sposób naprawy czyli popsikać, pleśń częściowo czernieje.

1.Czy mogę to gdzieś zgłosić albo kazać developerowi to naprawić tak jak należy?
2.Developer żąda od nas pieniędzy za nadmetraż (wyszło im 10 metrów więcej), czy powyższa sytuacja może być argumentem na zejście z ceny? Chcą ok 30k.
3.Jak fachowo powinno się naprawić coś takiego? Dodam, że pleśń pojawiła się w końcowej fazie budowy, po tynkach nakładanych mechanicznie acz mam stare zdjęcia gdzie krokwie nie były najczystrze. W sensie, że jakieś plamy brązowe przebijały z części impregnacji ale było to tak wysoko, że nie było widać czy to bród czy pleśń.

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów i życzę spokojnego dotrwania do końca budowy
wic1 jest off-line  
21-07-2021, 12:48  
rogacz86
Użytkownik
 
Posty: 342
Domyślnie RE: pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu

Sugerowałbym zacząć od sprawdzenia czy drewno jest certyfikowane zgodnie z projektem. Chyba, że zrezygnowałeś z certyfikowanego, bo drogie.
rogacz86 jest off-line  
21-07-2021, 15:40  
wic1
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu

Niestety developer nie specjalnie dawał wybór. Budował i tyle araczej nie miało sie wyboru z czego to robi.
wic1 jest off-line  
22-07-2021, 07:47  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 19.149
Domyślnie RE: pleśń na deskach i krokwiach w nowo budowanym domu

1. Pisemna reklamacja do dewelopera z żądaniem naprawy.
2. "Nadmetraż" z jakiego tytułu?
3. Ocena uszkodzeń spowodowanych pleśnią, usunięcie widocznych śladów pleśni, pokrycie środkiem grzybobójczym, pokrycie środkiem zabezpieczającym drewno, eliminacja przyczyn zewnętrznych (np. nieszczelności, przez które migruje wilgoć, powodująca rozwój pleśni)
gryffinian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problemy pojawiające się w nowo kupionym domu (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich! Na początku bardzo chciałem prosić o wyrozumiałość, gdyż jestem nowy na tymże forum a do tego nie mam już sił... Być może temat...
§ przywłaszczenie mienia, w nowo zakupionym domu? (odpowiedzi: 0) Witam na początek chciałam zaznaczyć, że jestem nowym użykownikiem i nie mam pojęcia gdzie umieścić te pytanie, jeśli napisałam w złym wątku bardzo...
§ Prawa do nowo wybudowanego domu (odpowiedzi: 6) Chciałabym uzyskać informację na niżej wymieniony problem: Mój partner wraz ze swoją mamą wybudowali dom. Ojciec nie ma z nimi kontaktu już od...
§ Kupno mieszkania w budowanym bloku a wyrok nakazujący wyburzenie (odpowiedzi: 1) Witam, Kupiłam mieszkanie w budowanym jeszcze budynku od spółdzielni mieszkaniowej. Budynek już jest, a oficjalne zakończenie budowy ma nastąpić...
§ Rozbiórka nowo wybudowanego domu? (odpowiedzi: 8) Witam;) Mam problem ,a mianowicie ,kupilam 2 lata temu działke ,wybudowalam dom ,a teraz moi sasiedzi wystapili z wniskiem o zasiedzenie ,i co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:40.