Mieszkanie współwłasność, a służebność - Forum Prawne

 

Mieszkanie współwłasność, a służebność

Przychodzę do Państwa po poradę prawną/ życiową W styczniu tego roku babcia i mama przepisały na mnie mieszkanie (odpowiednio 75% i 25%) za to, że ureguluję zaległości. W akcie mama i babcia miały służebność. Mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-12-2021, 22:55  
luki140812
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie Mieszkanie współwłasność, a służebność

Przychodzę do Państwa po poradę prawną/ życiową
W styczniu tego roku babcia i mama przepisały na mnie mieszkanie (odpowiednio 75% i 25%) za to, że ureguluję zaległości. W akcie mama i babcia miały służebność. Mam siostrę z którą chce żyć w zgodzie i babcie, którą jeśli zdrowie pozwoli zamieszkiwała to mieszkanie. Mama niestety nie żyje.
Siostra może domagać się zachowku jednak zrzeknie się go notarialnie jeżeli przepiszę jej połowę mieszkania, ja jej przepiszę jak zwróci mi połowę poniesionych kosztów do tej pory. Tu się zgadzamy. Inną kwestią jest to, że na to mieszkanie siostra chce wziąć potem hipotekę (wiem, że potrzebuje mojej zgody). Mieszkanie byłoby, ze służebnością na babcie na dożywotnie zamieszkanie. Dobrze rozumiem, że ta służebność spowoduje niższą kwotę hipoteki? Jak siostra jej nie spłaci to ja siłą rzeczy tracę swoją cześć.
Ja osobiście nie chce sprzedawać mieszkania, siostrze natomiast są potrzebne pieniądze na swoje cele mieszkaniowe. Czy można wziąć hipotekę bez służebności na babcię, a potem ją wpisać czy wtedy to jest jakoś zablokowane?
Siostra też sugeruje, że może sprzedać swoją część biurze nieruchomości lub komuś, a nie widzi mi się ew. użeranie z kimś (wolę by babcia miała spokój na stare lata).
Obecnie na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie wyłożyć kasy połowy wartości nieruchomości. Dla mnie osobiście najlepiej by było jakby wartość była jak najniższa dla siostry jak najwyższa.

W razie pytań udzielę odpowiedzi. Przepraszam za chaos w wypowiedzi.
luki140812 jest off-line  
03-12-2021, 07:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Moim zdaniem roszczenia siostry są co najmniej naiwne. Nawet gdyby przyjąć, że nabycie przez Ciebie nieruchomości było nieodpłatne (z czym trudno się zgodzić, biorąc pod uwagę służebność i spłacenie długów), to siostra będzie mogła domagać się zachowku wyłącznie od należnego jej spadku po matce. Zakładając, że siostra nie jest ani małoletnia ani trwale niezdolna do pracy, to należy jej zachowek od połowy spadku po matce. Czyli w przypadku mieszkania 1/2 (zachowek) z 1/2 (jej udział w spadku po matce, zakładając, że tylko wy dwoje dziedziczycie!!) z 25% udział matki w mieszkaniu. Czyli 6.25% mieszkania.

Nie widzę również powodu, żebyś miał zgadzać się na wpisanie hipoteki na całość lokalu. Niech ustanowi hipotekę wyłącznie na swoim udziale (o ile jakikolwiek będzie jej przysługiwał). Jak bank się na to nie zgodzi to tym lepiej dla Ciebie.

A już w szczególności, nie widzę powodu, abyś szedł na ugodę z kimś kto już teraz grozi Ci odsprzedaniem udziału w lokalu obcym osobom czy brakiem spłat swoich obciążeń.

Zacytuj bez danych osobowych postanowienia aktu notarialnego dotyczące twoich zobowiązań i rodzaju czynności przekazania własności.
 
07-12-2021, 20:45  
luki140812
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Obecnie w akcie notarialnym ze stycznia widnieje, że to ja jestem właścicielem, a babcia i mama (już nie żyje) mają służebność. Teraz przy tym jakbym jej przepisywał połowę wartości nieruchomości wyglądałoby by to tak samo, że ja z siostrą jestem właścicielem po 50% a nasza babcia ma służebność zamieszkania do końca życia.
Siostra kombinuje/proponuje by w tym akcie nie wpisywać babci, bo gdy będzie starać się o hipotekę to służebność nie obniży wartości nieruchomości.
Pytanie mam czy po wzięciu hipoteki na mieszkanie będzie potem można wpisać babcię w akt notarialny jako służebność?

Z tego co czytałem tylko mBank obecnie oferuje hipotekę na połowę nieruchomości
luki140812 jest off-line  
08-12-2021, 10:30  
wiegol
Zbanowany
 
Posty: 2.845
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Cytat:
Siostra kombinuje/proponuje by w tym akcie nie wpisywać babci, bo gdy będzie starać się o hipotekę to służebność nie obniży wartości nieruchomości.
To nic nie da. Nabywa w takim stanie prawnym, jaki istnieje w dniu przeniesienia własności. Czyli nieruchomość czy jej ułamek obciążony służebnością. Nowy akt nie spowoduje, że służebność zniknie. Żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego na nieruchomość z obciążeniem. Popytaj w bankach w swoim miejscu zamieszkania. Zobaczysz co odpowiedzą.
Cytat:
Siostra kombinuje/proponuje by w tym akcie nie wpisywać babci, bo gdy będzie starać się o hipotekę to służebność nie obniży wartości nieruchomości.
Służebność nie zniknie, do czasu póki nie zostanie zniesiona lub nie będzie wykonywana w wypadku śmierci.
Na Twoim miejscu wypłacił bym jej ten zachowek. To mały procent wartości całego lokalu.
wiegol jest off-line  
09-12-2021, 21:52  
luki140812
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Zachowka nie chce wypłacać (chce się czuć czysty wobec niej).
Teraz potrzebuję logicznych argumentów bo doszła kolejna sprawa liczę na Waszą pomoc oraz może podpowiedzi, fakty:
-styczeń mama 25% i babcia 75% przepisują mieszkanie za pokrycie długów (12tyś mam przelew)
-mama umiera w listopadzie powoduje to to, że siostra może starać się o zachowek
Ja żebym przepisał siostrze 50% oczekuję 6tyś (połowa mojego przelewu), ona mówi, że wychodzimy na zero, bo te 6tyś co by mi miała oddać za połowę długu to jest kwota tego zachowka. Zachowek jej się należy dlatego, że zostałem właścicielem mieszkania przed śmiercią mamy, a zostałem nim dlatego by uchronić mieszkanie przed windykacją (to był mój jedyny warunek "mieszkanie za spłatę zadłużenia"). Czy ja dobrze rozumiem, że finalnie wydam 12tyś i mam 50%, ma ona ma po prostu 50%??
Na dodatek jeszcze, że polisa po mamie była cała na mnie... ja jako dobry brat uważam za stosowne i przekazałem jej połowę.

Ja już nie wiem jakich logicznych argumentów użyć.
Ja wiem, że zachowek jej się należy ale wydaję mi się, że zachowek jest wtedy gdy ludzie nie potrafią się dogadać, a jak nie potrafią to nie przepisują połowy na rodzeństwo jak ja...

Siostra potrzebuje pieniędzy więc są spore obawy, że zamiast hipoteki jak pisałem wcześniej spróbuje sprzedać swoją część, niekoniecznie mi, bo ja na gwałt nie zbiorę 130tyś jak sobie ona tego życzy.

Liczę na porady...
luki140812 jest off-line  
10-12-2021, 07:54  
wiegol
Zbanowany
 
Posty: 2.845
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Prawnie, to przysługuje jej zachowek i nic więcej. Reszta to Wasze ustalenia umowne. Jak się umówicie, tak będzie.
wiegol jest off-line  
10-12-2021, 09:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Mieszkanie współwłasność, a służebność

Cytat:
Napisał/a luki140812
Ja już nie wiem jakich logicznych argumentów użyć.
Argumenty są proste:
-mogła interesować się tym gdzie jej rodzina będzie mieszkać i ratować ich sytuację jak Ty to zrobiłeś.
-zachowek być może w ogóle jej się nie należy - ale dalej nie zacytowałeś aktu
-zachowek będzie odpowiadał co najwyżej kilku procentom wartości lokalu. O ile, bo od tego należy jeszcze ustalić twoją zdolność do wypłacenia takiej kwoty ze spadku.
-skoro zobowiązałeś się do służebności, to masz się z niej wywiązać, a nie ryzykować swoim i rodziny dobrobytem, bo ktoś potrzebuje pieniędzy
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Służebność osobista a współwłasność nieruchomści (odpowiedzi: 0) Dzień dobry Jestem właścicielem 5/6 nieruchomosci (dom jednorodzinny), pozostała 1/6 jest własnością mojego brata. Czy mogę wpisać służebność...
§ Służebność osobista we współwłasności (odpowiedzi: 6) Jakiś tydzień zadałem tu pytanie, jednak dobrze go nie sprecyzowałem. Czy jest możliwe ustalenie służebności na połowie mieszkania bez zgody 2....
§ Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a służebność (odpowiedzi: 10) Witam, Mam następującą sytuację, proszę o pomoc. Moja ciocia (bezdzietna i samotna osoba) ma mieszkanie spółdzielcze własnościowe. To mieszkanie...
§ Współwłasność lub służebność. (odpowiedzi: 1) Witam, Chodzi o drogę wewnętrzną, która będzie prowadziła do działki B wydzielonej z działki A, która posiada dojazd do drogi publicznej. Działka...
§ Ustanowienie służebności na 1/3 współwłasności (odpowiedzi: 0) Jak ustanowić służebność przejazdu po działce, której jestem właścicielem w 1/3?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:30.