rozbudowa na starych fundamentach - Forum Prawne

 

rozbudowa na starych fundamentach

Dzień dobry, Mam na działce dwa budynki: nowszy (mieszkalny), który ma około 40 lat i starszy, który jest ruiną do wyburzenia. Chciałbym w miejsce tego drugiego postawić nowy budynek, jeśli to możliwe jako przebudowa, ale ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
05-12-2021, 11:43  
100mil
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie rozbudowa na starych fundamentach

Dzień dobry,

Mam na działce dwa budynki: nowszy (mieszkalny), który ma około 40 lat i starszy, który jest ruiną do wyburzenia. Chciałbym w miejsce tego drugiego postawić nowy budynek, jeśli to możliwe jako przebudowa, ale problemem może się okazać wzajemne usytuowanie obu budynków - w najwęższym miejscu odległość to około 2m. Ponadto budynek do wyburzenia krótszą ścianą bez okien przylega do granicy działki (odległość to jakiś 1m). Czy jest zatem możliwa rozbudowa w tych samych fundamentach? Jeśli nie to czy muszę się odsuwać od granicy i/lub drugiego budynku na mojej działce?
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg temp.jpg (94,4 KB, 7 wyświetleń)
100mil jest off-line  
06-12-2021, 06:14  
100mil
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: rozbudowa na starych fundamentach

Domyślam się, że trzeba będzie się odsunąć od granicy działki na 3m (przy braku otworów) lub 4m (z otworami). Ale czy są jakieś przepisy mówiące o wzajemnym usytuowaniu budynków wewnątrz tej samej działki? Czy odległość 2m od drugiego budynku jest dozwolona? I czy fundamenty starego budynku w jakikolwiek sposób pomagają w przyszłej budowie? Tzn. czy jak wyburzę budynek i za jakiś dłuższy czas będę chciał postawić nowy (czyli zgłaszam rozbiórkę, obiekt znika z planów), to czy będzie to w jakikolwiek sposób trudniejsze niż w sytuacji gdybym go nie wyburzał (i budował niejako w zastępstwie za tamten budynek)?
100mil jest off-line  
06-12-2021, 07:00  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 20.578
Domyślnie RE: rozbudowa na starych fundamentach

Cytat:
Ponadto budynek do wyburzenia krótszą ścianą bez okien przylega do granicy działki (odległość to jakiś 1m). Czy jest zatem możliwa rozbudowa w tych samych fundamentach? Jeśli nie to czy muszę się odsuwać od granicy i/lub drugiego budynku na mojej działce?
Jeśli chodzi o sytuowanie nowego budynku to albo zgodnie z par. 12 Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie albo wnosić o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, co jest jednak procesem trudnym i nie ma gwarancji, że zgodę dostaniesz.

Cytat:
Ale czy są jakieś przepisy mówiące o wzajemnym usytuowaniu budynków wewnątrz tej samej działki?
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie par. 271-273.

Cytat:
czy będzie to w jakikolwiek sposób trudniejsze niż w sytuacji gdybym go nie wyburzał (i budował niejako w zastępstwie za tamten budynek)?
Z punktu widzenia prawa budowlanego budowa nowego obiektu, jak i odbudowa, stanowi budowę. Zatem proces jest ten sam, różni się tylko zakresem i technologią prac.
gryffinian jest off-line  
06-12-2021, 07:18  
100mil
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: rozbudowa na starych fundamentach

Dziękuję za odpowiedź. Z par. 271 wynikałoby, że minimalna odległość to 8m (przy braku urządzeń gaśniczych). Rozumiem, że elewacja drewniana nowego budynku zwiększyłaby jeszcze bardziej tę odległość. A jak by wyglądało to w przypadku szkieletu drewnianego i poszycia z blachy lub ocieplenie+tynk? To ma być garaż i nie chcę się za bardzo odsuwać do przodu, bo z kolei z przodu działki przebiega sieć gazowa, a do tego jest droga wojewódzka, więc tutaj też są pewne obostrzenia co do odległości.
100mil jest off-line  
06-12-2021, 07:31  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 20.578
Domyślnie RE: rozbudowa na starych fundamentach

To są pytania do projektanta takiego obiektu. Dodatkowo bez mapy do celów projektowych trudno to rozważać odległość od gazociągu, szczególnie jeśli nie zna się ciśnienia roboczego tej nitki. Odległość od działki drogowej, w myśl najnowszego rozporządzenia, nie jest natomiast wymagana.
gryffinian jest off-line  
07-12-2021, 09:01  
100mil
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: rozbudowa na starych fundamentach

Skoro fundamenty starego budynku w niczym nie pomagają, to myślałem o lekkim garażu na zgłoszenie (blaszak lub lepiej szkielet drewniany + obicie blacha). Ale chyba się to nie uda z uwagi na te odległości.
100mil jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozbudowa na starych fundamentach (odpowiedzi: 3) Witam, jestem nowy i niedoswiadczony wiec z gory prosze o wyrozumialosc jesli cos przedstawilem nie jasno. Czy jest mozliwosc rozbudowy domu...
§ budowanie garazu na starych fundamentach (odpowiedzi: 8) witam. Problem polega na tym, ze chciałabym postawic garaz na starych fundamentach po stodole. dodam, że zanim stodoła została pobudowana została...
§ Garaż na starych fundamentach. (odpowiedzi: 10) Witam, Moja sprawa wygląda tak, dostałem w spadku stary dom i planuje remont, teraz konkretnie chodzi mi o drewnianą stajnie która stoi na...
§ Budowa szopki na starych fundamentach (odpowiedzi: 4) Witam, Zaraz jak dostaliśmy z dziewczyną działkę z domem, zburzyłem szopkę 5x3 bo była brzydka :), teraz żałuje bo była solidna, a muszę wybudować...
§ Budowanie na starych fundamentach (odpowiedzi: 16) Witam wszystkich :!: Pisze w imieniu mojego ojca, który jest w podeszłym wieku i nie moze sobie poradzić ze swoim sasiadem (budowlancem). Sprawa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:21.