zgoda na remont - Forum Prawne

 

zgoda na remont

witam! moi teściowie mają mieszkanie własnościowe (nieubezpieczone). są członkami wspólnoty mieszkaniowej. wspolnota ta należy do spóldzielni. spółdzielnia zleciła firmie budowlanej remont mieszkania nad moimi teściami. naruszono konstrukcję budynku i trzeba wymienic belkę stropową. no i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
15-11-2009, 13:05  
grey
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie zgoda na remont

witam!
moi teściowie mają mieszkanie własnościowe (nieubezpieczone). są członkami wspólnoty mieszkaniowej. wspolnota ta należy do spóldzielni.
spółdzielnia zleciła firmie budowlanej remont mieszkania nad moimi teściami. naruszono konstrukcję budynku i trzeba wymienic belkę stropową. no i moi teściowie nie chcą się zgodzić na to, bo będą mieli przez czas remontu dziurę zamiast sufitu. poza tym ściany w widocznych miejscach popękały (a nie wiadomo co dzieje się pod kasetonami i boazerią). dodam, że spółdzielnia jest niepocieszona tym, że teściowie się nie zgadzają na ten remont i chcą do mieszkania wejść ze swoim inspektorem w celu oszacowania szkód.
czy teściowie mogą nie zgodzić się na to wszystko i czy mogą dochodzić odszkodowania lub rekompensaty za wyrządzone szkody.
w ww. współnocie mieszkaniowej są osoby, które maja mieszkania wykupione i spóldzielcze. mieszkanie nad teściami ma być remontowane dla Urzędu Miejskiego, który przydzieli je komuś jako socjalne.
pod teściami jest także mieszkanie wyremontowane na socjalne i w czasie tamtego remontu rownież były wyrządzone szkody.
spółdzielnia namawiała lokatorów na wykup mieszkań, a teraz ci którzy je wykupili mają najgorzej (mimo, że nie zalegają i nigdy nie zalegali z płatnościami), a ci którzy mają spółdzielcze mieszkają w wyremontowanych lokalach!!!
grey jest off-line  
16-11-2009, 14:09  
Mala.lama
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: zgoda na remont

Jeśli naruszona jest konstrukcja budynku nad teściami to zwyczajnie któregoś dnia może im się strop zawalić na głowę. W ich interesie jest naprawa uszkodzenia.

Jeśli chodzi o kwestie prawne to prawo budowlane w art. 66 mówi:
"1. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia
- właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
2. W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, właściwy organ może zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Decyzja o zakazie użytkowania obiektu, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie. "

Zatem zgoda teściów nie jest konieczna do przeprowadzenia naprawy, a spółdzielnia ma wręcz obowiązek (jako zarządca budynku) oszacować i naprawić szkody.
Mala.lama jest off-line  
16-11-2009, 15:10  
grey
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: zgoda na remont

tylko teraz pytanie gdzie teściowie mają się podziać w czasie tego remontu???
grey jest off-line  
16-11-2009, 15:38  
Mala.lama
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: zgoda na remont

Wg ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia ma obowiązek zapewnić lokal zamienny:
"Art. 6[1]. par. 4 Jeżeli lokal lub budynek wymaga remontu obciążającego spółdzielnię lub przebudowy, spółdzielnia może żądać od osób korzystających z tego lokalu lub budynku jego udostępnienia w celu wykonania koniecznych robót po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
par. 6 Jeżeli rodzaj remontu budynku tego wymaga, osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt spółdzielni w uzgodnionym terminie przenieść się do lokalu zamiennego na okres wykonywania remontu, ściśle oznaczony i podany do wiadomości zainteresowanych. Okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy."
Mala.lama jest off-line  
27-11-2009, 21:02  
4510
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: zgoda na remont

Mieszkam w budynku wspólnoty, mieszkający piętro wyżej lokator wymienił w całym mieszkaniu podłogę.Usunął stare deski i położył płyty wiórowe.Obecnie lokal ten wynajmuje studentom, których mieszka 6 - 7 osób.Nie sposób mieszkać jest obecnie po tym remoncie podłóg, czuję się jakbym mieszkał w bębnie.Czy wymagana jest zgoda na tego typu remont ze strony wspólnoty mieszkaniowej, czy jakiekolwiek prace remontowe muszą być objęte nadzorem budowlanym mimo ,że jest to jego własność.Jaki przepis reguluje tę kwestię.
4510 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zgoda wspolwasciciela/i na remont (odpowiedzi: 2) witam.(odrazu przepraszam za ponawiajace sie pytanie i prosze o wyrozumialosc administracji i nie usuwanie tego wątku) sprawa wyglada tak mamy sobie ...
§ Remont kamienicy, a zgoda lokatorów. (odpowiedzi: 14) Witam. Mieszkam w kamienicy, której właścicielem jest gmina. Wszystkie klatki dookoła są remontowane, moja natomiast pozostaje w zapłakanym stanie....
§ zgoda na remont balkonu (odpowiedzi: 4) Z powodu żle wykonanego balkonu sąsiada, do mojego mieszkania dostaje się wilgoć, której efektem jest grzyb na scianie. Abym mogła pozbyć się tego...
§ Zgoda na remont ! (odpowiedzi: 5) Moja nieruchomość ma 2 właścicieli. Jestem w tej gorszej sytuacji , bo mieszkam na pietrze zaraz przy dachu. Jest potrzeba remontu dachu, ów remont...
§ zgoda na remont lokalu socjalnego (odpowiedzi: 2) Dostalam mieszkanie socjalne. Jest w nim wc, nie ma lazienki. Jestem osoba po amputacji nogi , lazienka jest mi niezbedna, mycie w misce jest w moim...
§ wspolnota mieszkaniowa zgoda wlascicieli na remont? (odpowiedzi: 4) witam niedawno kupila mieszkanie w budynku wielorodzinnym mieszka tam razem 7 rodzin wpolnota mieszkaniowa nie jest zalozona prawnie znaczy sie nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.