Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Dzień dobry, Ja i moja żona oraz dwójka naszych znajomych podpisaliśmy w 2020 roku umowę najmu okazjonalnego na czas określony na 2 lata (umowa ważna do końca czerwca 2022). Staramy się obecnie o rozwiązanie tej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
06-01-2022, 23:06  
Matikumpelmichała
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Dzień dobry,

Ja i moja żona oraz dwójka naszych znajomych podpisaliśmy w 2020 roku umowę najmu okazjonalnego na czas określony na 2 lata (umowa ważna do końca czerwca 2022).
Staramy się obecnie o rozwiązanie tej umowy przed jej upływem
m.in. z powodu konfliktu z pozostałymi dwoma osobami oraz ponieważ mamy obecnie możliwość wynajęcia korzystnego dla nas lokalu,
który jednak nam przepadnie jeżeli będziemy czekać dłużej niż do marca. Właścicielka lokalu nie chce zgodzić się na rozwiązanie umowy tylko ze mną i żoną nawet w sytuacji,
gdy znajdziemy kogoś innego na nasze miejsce. Nasi współlokatorzy prawdopodobnie doprowadzili do przepadku kaucji za sprawą szkód, które w lokalu wyrządził ich pies,
do tego w zajmowanej przez nas części zaczęła pojawiać się wywołująca reakcje alergiczne czarna pleśń, najprawdopodobniej przez wilgoć i nieszczelne okno dachowe.
Bardzo zależy nam na wydostaniu się z tej sytuacji i jesteśmy zdesperowani - nasi współlokatorzy wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Czy są jakiekolwiek legalne kroki, które możemy z żoną podjąć? Jakie teoretycznie są konsekwencje zaprzestania płacenia czynszu jeżeli stroną w umowie nie jesteśmy tylko my?

Uprzejmie dziękuję za wszelką pomoc i sugestie.
Matikumpelmichała jest off-line  
07-01-2022, 13:15  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.197
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Umowa najmu okazjonalnego jest umową zawieraną na czas określony. W związku z tym, można ją wypowiedzieć tylko w ściśle określonych wypadkach zawartych w jej treści.
Brak takich wypadków powoduje, że umowy wypowiedzieć nie można, jak tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.


Cytat:
Napisał/a Matikumpelmichała Zobacz post
Czy są jakiekolwiek legalne kroki, które możemy z żoną podjąć?
Jedyne wyjście, to porozumienie stron.

Cytat:
Napisał/a Matikumpelmichała Zobacz post
Jakie teoretycznie są konsekwencje zaprzestania płacenia czynszu jeżeli stroną w umowie nie jesteśmy tylko my?
Wynajmujący ma prawo żądać opłat od każdego najemcy za cały okres trwania umowy nawet jeśli najemca opuścił lokal niezgodnie z założeniami umowy. Brak tychże opłat skutkować będzie wnioskiem do sądu o zapłatę zadłużenia wraz z odsetkami, a w konsekwencji egzekucją komorniczą, co dodatkowo powiększy koszty dłużnika.
To tak w skrócie.

__________________
Lewanna jest off-line  
07-01-2022, 14:10  
Byrhtnoth
Użytkownik
 
Posty: 310
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Jeżeli umowa została zawarta na czas oznaczony to można ją wypowiedzieć (rozwiązać za wypowiedzeniem) w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w umowie (art. 673 kc). Można umowę także rozwiązać bez wypowiedzenia zgodnie z art. 664 par 2 kc (wady) lub 682 kc (zagrożenie dla zdrowia). Umowę może wypowiedzieć tylko część najemców wówczas umowa przestaje obowiązywać (natychmiast lub po upływie okresu wypowiedzenia) tych najemców, którzy ją wypowiedzieli. Utrzymujące się zagrzybienie lub emisja czynników powodujących alergię stanowią wg orzecznictwa sądów zagrożenie dla zdrowia.
Byrhtnoth jest off-line  
08-01-2022, 18:08  
Matikumpelmichała
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wraz z nimi pojawiły się nowe pytania, gdyż wraz z współmałżonką chcielibyśmy się dobrze przygotować do rozmowy z właścicielami mieszkania.
Czy pleśń musi pokrywać określoną powierzchnię, by stanowiła podstawę prawną do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia?
W odwilże bądź dni deszczowe pojawiają się zacieki przy oknach dachowych. Czasem zbierają się krople i spadają do środka. W duże deszcze istnieje ryzyko zalania mieszkania i naszej własności.
Instalacja elektryczna w mieszkaniu jest wadliwa. W łazience na dole światło samoistnie wyłącza się, przy korzystaniu z piekarnika w kuchni bezpieczniki załączają się.
Współlokatorzy nie przelewają nam na czas swojej połowy opłat, co skutkuje płaceniem ich części rachunków z naszych oszczędności. Nie chcemy mieć problemów z właścicielami przez nich, jednakże jest to uporczywe. Dostają z wyprzedzeniem informację o płatnościach.
Pies naszych współlokatorów zniszczył podłogę i fotel – chcemy dowiedzieć się czy jest nałożona również na nas odpowiedzialność za te zniszczenia.
Matikumpelmichała jest off-line  
08-01-2022, 18:41  
Lovor
Użytkownik
 
Posty: 399
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Hmmm... Od czerwca to pleśń mogliście wyhodować sami,
Lovor jest off-line  
09-01-2022, 08:08  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.197
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Cytat:
Napisał/a Matikumpelmichała Zobacz post
Wraz z nimi pojawiły się nowe pytania
Ale my nie posiadamy wiedzy na temat treści zawartej umowy, uzgodnień dotyczących praw i obowiązków zawartych z właścicielem, ani wiedzy o protokole informującym o stanie lokalu i urządzeń w lokalu, w momencie podpisania umowy.
Nie odpowiemy więc na większość zadanych pytań.

________________
Lewanna jest off-line  
10-01-2022, 19:23  
Matikumpelmichała
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego na czas określony

Według umowy:

Wynajmujący może wypowiedzieć najem w trybie natychmiastowym z zachowaniem formy pisemnej, w przypadku gdy:
- Najemca używa przedmiotu najmu w sposób niezgodny z umowa lub jego przeznaczeniem, albo powoduje nadmierne jego zniszczenie, przekraczające zwykłe, przeciętne zużycie.
- Najemca nie wnosi terminowo opłat za rachunki
- Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu i mimo wyznaczenia terminu dodatkowego 5 dni nadal zalega z zapłatą
Najemca może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym, z zachowaniem formy pisemnej, w przypadku gdy:
- Wady wynajętego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy
- Stan techniczny przedmiotowego lokalu z przyczyn od Najemcy niezależnych ulegnie pogorszeniu (np. brak wody i elektryczności, przedłużający się remont lokalu).

Dodatkowo od 3 miesięcy nie dostaliśmy rachunku za gaz.
Matikumpelmichała jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy najmu na czas określony. (odpowiedzi: 3) Witam. Mam podpisaną umowę na czas określony. Jest to mała kawalerka, w której mieszkam z chłopakiem, jednak nasz tryb życia uległ zmianie, co...
§ Rozwiązanie umowy najmu na czas określony (odpowiedzi: 2) Witam i z góry dziękuję za pomoc. Zawarłem z najemcami umowę terminową najmu nowego mieszkania na okres 3 lat. Zobowiązali się oni do wykończenia...
§ rozwiązanie umowy najmu na czas określony (odpowiedzi: 0) Witam Mam podpisaną umowę najmu lokalu użytkowego na czas określony. Najemca poinformował mnie o zwolnieniu lokalu na koniec miesiąca w rozmowie....
§ Rozwiązanie umowy najmu na czas określony (odpowiedzi: 0) Zawarłem umowę najmu na czas określony do dnia 30.06.2015 r. W umowie jest zawarty zapis mówiący, że "Niniejsza umowa może zostać rozwiązana w...
§ rozwiązanie umowy najmu na czas określony (odpowiedzi: 0) Witam. Jestem najemcą mieszkania. Podpisaliśmy umowę z właścicielem na czas nie krótszy niż jeden rok (tzn.umowa wygasa we wrześniu tego roku). W...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:47.