Studnia i wodociąg jednocześnie - Forum Prawne

 

Studnia i wodociąg jednocześnie

Szanowni Państwo, czy istnieje przepis zabraniający podłączenia domu jednorodzinnego jednocześnie do wodociągu i do studni głębinowej? Architekt twierdzi, że tak, ale przepisu nie wskazuje. Nie wiem, czy ma rację, czy może powinienem poszukać innego architekta. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
07-01-2022, 22:23  
ConanTheLibrarian
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie Studnia i wodociąg jednocześnie

Szanowni Państwo,
czy istnieje przepis zabraniający podłączenia domu jednorodzinnego jednocześnie do wodociągu i do studni głębinowej? Architekt twierdzi, że tak, ale przepisu nie wskazuje. Nie wiem, czy ma rację, czy może powinienem poszukać innego architekta.

W skrócie: architekt twierdzi, że nie można podłączyć jednej instalacji do dwóch źródeł wody ze względu na możliwość skażenia wodociągu. Kiedy zwróciłem uwagę, że istnieją zawory antyskażeniowe, instalacje ze zbiornikiem i przerwą powietrzną oraz instalacje dualne (osobna instalacja wody pitnej i osobna technicznej - np. do WC) architekt stwierdziła, że problemem będzie odprowadzanie ścieków wspólne dla obydwu źródeł wody (ze względu na brak sieci kanalizacyjnej planuję budowę oczyszczalni).

Podczas kiedy rozumiem obawę przed skażeniem wodociągu, nie udało mi się znaleźć podstaw na drugie twierdzenie. Co więcej, znalazłem artykuł (co prawda z 2010) który dopuszczał sugerowane przeze mnie rozwiązania. Więc jak to jest? Czy jest taki przepis (poniżej załączam stosowny fragment MPZP)?

Cytat:
Napisał/a MPZP
2.5.1. Ustala się obowiązek podłączenia wszystkich obiektów budowlanych przeznaczonych na pobyt ludzi do:
a) sieci wodociągowej;
b) sieci kanalizacji sanitarnej;
[...]
2.5.3. Dopuszcza się wykonanie uzbrojenia tymczasowego, w tym szczelnych szamb do czasu realizacji pełnego uzbrojenia docelowego.
ConanTheLibrarian jest off-line  
10-01-2022, 15:49  
ConanTheLibrarian
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie RE: Studnia i wodociąg jednocześnie

W kolejnej rozmowie z architektem dowiedziałem się, że problem nie leży w braku takiej możliwości, tylko konieczności uzyskania zgody gestora sieci wodociągowej na instalację niestandardową przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Czy faktycznie jest taki obowiązek?
ConanTheLibrarian jest off-line  
13-01-2022, 08:19  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.765
Domyślnie RE: Studnia i wodociąg jednocześnie

To jakieś bzdury. Temat uzgadniasz z zakładem wodociągowym, standardem jest opomiarowanie źródła wody ze studni i odczytywanie zużycia celem naliczenia opłat za ścieki gdy taka usługa się pojawi. W przypadku gospodarczego wykorzystywania wód może pojawić się problem opłaty za korzystanie z wód (wyliczanej na podstawie zużycia), ale w przypadku domu jednorodzinnego taki problem zapewne się nie pojawi.

Dopiero po uzgodnieniach z odbiorcą ścieków projektuje się instalacje. Chyba, że się nie potrafi, to wtedy szuka się dziury w całym.

Mam takie rozwiązanie w swoim domu i wodę ze studni wykorzystuje do podlewania i spłukiwania WC (osobna instalacja z możliwością awaryjnego przełączenia).
Latanabosaka jest off-line  
Wczoraj, 02:36  
ConanTheLibrarian
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie RE: Studnia i wodociąg jednocześnie

Cytat:
Napisał/a Latanabosaka Zobacz post
Temat uzgadniasz z zakładem wodociągowym
Jak dokładnie powinny wyglądać takie uzgodnienia? W interesie zakładu raczej jest, żebym nie korzystał z innego źródła wody, za którą nie mogą pobierać opłaty.
ConanTheLibrarian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przyłącze wodociągowe do nowego wodociągu (odpowiedzi: 0) Witam! Mam taką nietypową sprawę. Mieszkańcy mojej miejscowości są przyłączeni do starej nitki wodociągowej wybudowanej w latach 70-tych. W ubiegłym...
§ Studnia a wodociąg (odpowiedzi: 3) Witam, Mam pytanie: Mam na swojej działce studnię głębinową. W pozwoleniu na budowę mam zasilanie budynku w wodę z wodociągu gminnego (bo...
§ Przejęcie przez Wodociągi urządzeń wodociągowych wybudowanych prywatnie (odpowiedzi: 5) Witam, staramy się o przekazanie wybudowanego przez nas prywatnie odcinka instalacji wod-kan do Miejskich Wodociągów. Po kilku miesiącach...
§ jak przekazać wodociąg Wodociągom Miejskim (odpowiedzi: 0) witam Proszę o pomoc w pewnej kwesti- w ramach komitetu za własne pieniądze wybudowaliśmy wodociąg o długości 300 mb ,który zakopany jest w drodze...
§ wodociąg a studnia (odpowiedzi: 5) witam Czy gmina może mi nakazać podłączenie się do wodociągu, we wniosku o warunki zabudowy napisałem że chcę studnię a w projekcie gmina napisała...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:22.