Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku. - Forum Prawne

 

Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku.

Budynek mieszkalny jest zaledwie kilkuletni (7 lat), ale każdy deszcz powoduje, że ściany koło okien (wewnątrz mieszkań) są wilgotne i pleśnieją. Oczywiście między oknem a framugą jest szczelnie. Czy mogę coś z tym zrobić (w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-01-2022, 21:42  
piotr_tola
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku.

Budynek mieszkalny jest zaledwie kilkuletni (7 lat), ale każdy deszcz powoduje, że ściany koło okien (wewnątrz mieszkań) są wilgotne i pleśnieją. Oczywiście między oknem a framugą jest szczelnie.

Czy mogę coś z tym zrobić (w sensie wezwać spółdzielnię do usunięcia wady), czy może jest za późno i radź sobie sam?
piotr_tola jest off-line  
12-01-2022, 08:18  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 20.123
Domyślnie RE: Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku.

Cytat:
Czy mogę coś z tym zrobić (w sensie wezwać spółdzielnię do usunięcia wady), czy może jest za późno i radź sobie sam?
Zgłosić przeciek. Trzeba będzie ustalić dokładną przyczynę i miejsce wnikania wody. Dopiero wtedy można określić odpowiedzialnego.
gryffinian jest off-line  
12-01-2022, 18:33  
piotr_tola
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku.

Cytat:
Napisał/a gryffinian Zobacz post
Zgłosić przeciek.
Tylko czy takie zgłoszenie ma rację bytu? Jak pisałem, budynek nowy nie jest...
piotr_tola jest off-line  
12-01-2022, 20:21  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 20.123
Domyślnie RE: Pleśniejące mokre ściany w kilkuletnim budynku.

Cytat:
Tylko czy takie zgłoszenie ma rację bytu? Jak pisałem, budynek nowy nie jest...
Ma. Przepisy prawa budowlanego nakazują utrzymywanie obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym (art. 61 PB), podlega on okresowej kontroli (art. 62 PB), a w razie stwierdzenia, że obiekt jest w nieodpowiednim stanie technicznym (a przecieki możemy do takiego stanu zaliczyć) należy usunąć nieprawidłowości - w ostateczności na mocy decyzji organu nadzoru budowlanego. Nie ma tu znaczenia upływ rękojmi. Znaczenie może mieć jedynie to, kto będzie zobowiązany do pokrycia kosztów usunięcia nieprawidłowości - zależnie od tego z czego ta nieprawidłowość wynika.
gryffinian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ocieplenie ściany budynku (odpowiedzi: 2) Witam Mam pytanie odnośnie ocieplenia ściany budynku. Jestem wynajmującym komórkę ( garaż ) która jest przyległa do budynku mieszkalnego ( wspólna...
§ Brak napraw, konserwacji budynku, szczury, pleśń i inne cuda... (odpowiedzi: 13) Witam, potrzebuję pomocy, ponieważ od 3 lat, wraz z rodziną (w tym 4-letnia corka) wynajmuje domek. Kiedy się wprowadziliśmy domek był w bardzo...
§ Wiata przyległa do ściany budynku mieszkalnego (odpowiedzi: 0) Witam, Chciałbym się dowiedzieć jak to dokładnie wygląda z budową wiaty na tak zwane zgłoszenie. Mam pomysł, żeby skonstruować sobie zadaszenie w...
§ Drzewa od ściany budynku (odpowiedzi: 1) Witam, Może i w złym miejscu piszę, jeśli tak to proszę Moderatora o przeniesienie tematu, ale szukałam w necie i nigdzie nie znalazłam. Otóż mam...
§ Przebudowa ściany budynku (odpowiedzi: 0) Witam, mamy rozbudowany dom z 1958 r o drugi budynek .Żeby podzielić całość na 2 osobne lokale mieszkalne trzeba na styku budynków zrobić scianę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:34.