Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania - Forum Prawne

 

Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania

Dobry wieczór, Posiadałam dom po rodzicach (po 50% dla mnie i 50% dla kuzyna). 2 lata temu kuzyn sprzedał swoją połowę domu obcym ludziom. Od tego momentu nowy współwłaściciel nachodził mnie grożąc i wymachując papierami, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
08-12-2022, 18:54  
ania_0
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania

Dobry wieczór,

Posiadałam dom po rodzicach (po 50% dla mnie i 50% dla kuzyna). 2 lata temu kuzyn sprzedał swoją połowę domu obcym ludziom. Od tego momentu nowy współwłaściciel nachodził mnie grożąc i wymachując papierami, że jest właścicielem całości co nie było prawdą.

Sprawy nie udało się załatwić polubownie gdyż mnie nie było stać na spłacenie nowego współwłaściciela a on też nie wykazywał chęci spłacenia mnie.

Sprawa trafiła do sądu. Sąd po dlugim czasie wydał wyrok aby nowy współwłaściciel mnie spłacił z obowiązkiem opuszczania przeze mnie domu.
W wyroku nie był narzucony na mnie obowiązek posprzątania całego domu (piwnicy, strychu, jak i pokoi mieszkalnych).

1 grudnia odbyło się przekazanie nieruchomości, kluczy. W danym dniu nie wyrażał niezadowolenia ze stanu pomieszczeń i pozostawionych rzeczy.

Dziś, po tygodniu czasu otrzymałam list/wezwanie z informacją, że mam usunąć wszystkie pozostawione gabaryty, rzeczy z tamtej nieruchomości. Czy faktycznie ja mam obowiązek usunąć pozostawione tam rzeczy, które należały jeszcze do moich rodziców? W tym momencie nowy właściciel mógł przewieźć tam swoje rzeczy, śmieci i zrzucić na mnie obowiązek uporządkowania tego. Najpierw zastraszył mnie listownie, że przywiezie to do mojego nowego miejsca zamieszkania a gdy w odpowiedzi otrzymał informacje, że to podchodzi pod groźby - odesłał mi list z podobna treścią ale fragment o przewiezieniu zastąpił informacją, że on wynajmie kogoś ale ja będę zobowiązana do zapłaty za to.

Ktoś jest w stanie mi coś podpowiedzieć?
ania_0 jest off-line  
08-12-2022, 19:32  
witahe6007
Stały bywalec
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania

Tak, masz obowiązek usunąć swoje ruchomości z wydawanej nieruchomości, pod rygorem odpowiedzialności opłaty za bezumowne użytkowanie jej. To nie są rzeczy należące do Twoich rodziców, tylko Twoje ruchomości, które nabyłaś w spadku razem z kuzynem.
witahe6007 jest off-line  
08-12-2022, 19:43  
ania_0
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a witahe6007 Zobacz post
Tak, masz obowiązek usunąć swoje ruchomości z wydawanej nieruchomości, pod rygorem odpowiedzialności opłaty za bezumowne użytkowanie jej. To nie są rzeczy należące do Twoich rodziców, tylko Twoje ruchomości, które nabyłaś w spadku razem z kuzynem.
Rzeczy te są normalnym wyposażeniem domu. Tak jak inni wystawiają domy na sprzedaż z zawartością. Dlaczego mam obowiązek opróżnić mieszkanie gdy w dniu odebrania nowy właściciel nie wyraził żadnego niezadowolenia? On przejął już dom, został wpisany do księgi wieczystej, przejął wszystkie liczniki w tamtym domu, po tygodniu mógł już przewieźć tam swoje prywatne rzeczy a ja mam teraz tam wejść i ryzykować posądzeniem o kradzież?
ania_0 jest off-line  
08-12-2022, 19:52  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 10.254
Domyślnie RE: Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania

Co akt mówi na temat wyposażenia domu?
karolla0905 jest on-line  
08-12-2022, 21:14  
witahe6007
Stały bywalec
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Sprzedaż domu a wezwanie do posprzątania

Cytat:
Napisał/a ania_0
Rzeczy te są normalnym wyposażeniem domu. Tak jak inni wystawiają domy na sprzedaż z zawartością. Dlaczego mam obowiązek opróżnić mieszkanie gdy w dniu odebrania nowy właściciel nie wyraził żadnego niezadowolenia?
Nie wystawiłaś domu na sprzedaż. Masz obowiązek, dlatego że w postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd mógł zasądzić tylko w sprawie nieruchomości - czyli w tym również części składowych. Reszta ruchomości pozostaje Twoja.

Nie wiem jakich rzeczy usunięcia oczekuje nowe współwłaściciel. Wszystko co nie jest częścią składową jest Twoją własnością, i Twoje oczekiwanie, że możesz to porzucić jest błędne. Wymysły o kradzieży to tylko kolejny pretekst, zresztą należało wcześniej zrobić porządek, to, że teraz masz pod górkę to tylko konsekwencja wcześniejszego zachowania.

Przeczytaj co to jest rzecz ruchoma, co to jest część składowa. Te pierwsze masz usunąć z nieruchomości na swój koszt.
witahe6007 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozostawianie odpadów w złym miejscu a faktura za posprzątanie (odpowiedzi: 0) Witam, mam pytanie odnośnie możliwości prawnych na wystawienie faktury VAT dla właściciela odpadów za posprzątanie za niego tych odpadów - bo je...
§ Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada? (odpowiedzi: 4) Otóż , moja sąsiadka graniczy ze mna działką w wymierach 4m/2m , rosnie tam drzewo owocowe 30 letnie, z niego zwisają stare i suche gałęzie , jabłka...
§ jak zmusić sąsiada do posprzątania wspólnej piwnicy (odpowiedzi: 0) Pytanie jak w temacie nie wiem czy w dobrym wątku to rozpoczynam. Nieruchomość jest własnością hipoteczną w częściach ułamkowych. Wspólnie powinniśmy...
§ wezwanie do dostarczenia danych - sprzedaż domu (odpowiedzi: 0) Witam Znowu proszę o pomoc, tym razem w prawie podatkowym. Otóż w 2008 r. sprzedałem mieszkanie przed upływem magicznych 5 lat. Złożyłem stosowne...
§ Policjant mówi - Posprzątaj to (odpowiedzi: 1) Witam, Sytuacja: siedzimy z kolegami na placu zabaw, który jest ogólnie dostepny, tzn w regulaminie nie pisze od kiedy jest otwary od kiedy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:24.