nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo - Forum Prawne

 

nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Od stycznia do połowy października wynajmowałam mieszkanie. Dla wlaściciela płaciłam odstępne za mieszkanie i 450 zł zaliczki na czynsz, prąd. Na początku umowy, jak i przy jej rozwiązywaniu spisaliśmy liczniki wody. Właściciel nigdy nie przedstawił ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
30-11-2023, 00:30  
becaaause
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Od stycznia do połowy października wynajmowałam mieszkanie. Dla wlaściciela płaciłam odstępne za mieszkanie i 450 zł zaliczki na czynsz, prąd. Na początku umowy, jak i przy jej rozwiązywaniu spisaliśmy liczniki wody. Właściciel nigdy nie przedstawił mi żadnych rozliczeń rzeczywistych mediów ze spółdzielni, nie informował mnie o nadpłatach i niedopłatach.
Przy rozwiązywaniu umowy przedstawił mi swoje obliczenia na kartce, z których wynikało, że zużyłam więcej wody, niż było to określone w zaliczkach na wodę, w czynszu. W efekcie musiałam dopłacić 600 zł. Po rozwiązaniu umowy czekałam jeszcze na informację o zwrocie za ogrzewanie, ale właściciel przestał się odzywać, więc zaczęłam sprawdzać jego obliczenia.

Odkryłam, że wodę rozliczył po cenie zaliczkowej z czynszu, zamiast po cenie rzeczywistej która była podana w rozliczeniu mediów, które przesyłała co pół roku spółdzielnia. Moje pytanie brzmi, czy właściciel postąpił prawidłowo? Spółdzielnia pobierała zaliczkę na wodę ciepłą (wliczone podgrzanie, woda zimna i scieki) w wysokości 45zł, a w rozliczeniu rzeczywistym cena wody ciepłej(wliczone podgrzanie, woda zimna i scieki) wynosiła 37zł.

Dodaktowo właściciel powinien rozliczyć mnie za ciepło. Rozliczenie które przyszło obejmowało okres od 1 września do 31 sierpnia. Ja mieszkałam od stycznia do połowy października. Właściciel stwierdził, że odda mi nadpłatę ale za okres czasu od stycznia do sierpnia, a września i połowy października już nie uwzględnił (nie działało wtedy jeszcze ogrzewanie, a zaliczki były pobierane). Czy właściciel postąpił prawidłowo? Czy nie powinien dodatkowo oddać mi zaliczek na ogrzewanie za wrzesień i połowę października? W czynszu ta zaliczka jest wyszczególniona. Ewentualnie czy właściciel nie powinien rozliczenie ogrzewania podzielić przez 12 miesięcy w celu wyliczenia średniej, a następnie pomnożyć ją przez ilość miesięcy kiedy wynajmowałam mieszkanie i taką właśnie sumę mi oddać?

Zapis z umowy "najemca zobowiązuje się do zapłaty czynszu najmu w wysokości 2000zł w okresie od x do y miesięcznie oraz pokrywa koszty eksploatacji lokalu tj. czynsz do spoldzielni mieszkaniowej, prad wg. wskazan licznika. Wlasciciel pobiera lacznie kwote w wysokosci 450 zl na pokrycie kosztow eksploatacyjnych i kwota ta pozostaje do rozliczenia z najemca. W przypadku wzrostu oplat zwiazanych z kosztami utrzymania mieszkania ponad kwote 450 zl miesiecznie najemca niezwolnie dokona zaplaty kwoty wynikajacej z rzeczywistych wyzszych kosztow utrzymania lokalu. Ostateczne rozliczenie kosztow utrzymania mieszkania nastapi po zakonczeniu umowy oraz dokonaniu wszystkich odczytow licznikow rejestrujacych zuzycie za okres najmu."

Jeśli wybrałam złe forum to przepraszam, nie wiem do końca gdzie zadać to pytanie.

Moje pytanie brzmi, czy właściciel prawidłowo mnie rozliczył? Czy mam prawo domagać się zwrotu pieniędzy? Umowa została już rozwiązana. Jeśli właściciel będzie oporny i nie zareaguje na wezwanie do zwrotu nadpłat, czy z dowodami jakimi jest umowa, przelewy, korespondencja mam szansę wygrać sprawę w sądzie? Jest to kwestia 1200 zł.
becaaause jest off-line  
30-11-2023, 11:17  
yogi123
Stały bywalec
 
Posty: 930
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Rozliczył nieprawidłowo, powinien cię rozliczyć za okres od stycznia do połowy października po cenach rzeczywistych i rzeczywistym zużyciu.
yogi123 jest off-line  
01-12-2023, 00:41  
becaaause
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Jeśli chodzi o ogrzewanie, czy mam prawo wymagać od niego zwrotu zaliczek na ogrzewanie za wrzesień i październik, kiedy nie było jeszcze sezonu grzewczego a zaliczki były w czynszu pobierane?

Rozliczenie za ciepło było za okres od 1września 2022 do 31 sierpnia 2023. Ja mieszkałam od 1 stycznia 2023 do 15 października. Więc rozliczenie nie obejmuje września i października, natomiast zaliczki w czynszu wpłacałam, a wykorzystanie ciepła było 0.
becaaause jest off-line  
01-12-2023, 09:25  
yogi123
Stały bywalec
 
Posty: 930
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Koszty ciepła mogły być wyższe niż zaliczki, więc to nie jest takie proste, żeby to rozliczyć nie znając kosztów za cały rok. U mnie przykładowo zarządca rozlicza ciepło za poprzedni rok w marcu kolejnego roku i wtedy zwykle mam dopłatę, bo zaliczka nie wystarczała. Jeśli zaliczki, które płaciłaś były wyższe niż wyjdą koszty ciepła za okres styczeń-październik, to masz prawo żądać zwrotu nadpłaty. Podobnie wynajmujący ma prawo żądać dopłaty, jeśli okaże się, że zaliczki nie wystarczyły.
yogi123 jest off-line  
01-12-2023, 22:54  
becaaause
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

tak jak pisałam rozliczenie do konca sierpnia juz wlasciciel otrzymal. i jest nadpłata. natomiast mieszkalam jeszcze wrzesien i polowe pazdziernika. rozliczenie za ten okres bedzie za rok, ale cieplo do bloku bylo dopuszczone w listopadzie. wiec zaliczki ktore wplacilam na cieplo we wrzesniu i pazdzierniku moim zdaniem powinny zostac zwrocone poniewaz cieplo jeszcze nie bylo puszczone do bloku, wiec nie mialam mozliwosci nabic zuzycia.
becaaause jest off-line  
04-12-2023, 09:44  
yogi123
Stały bywalec
 
Posty: 930
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Ale może koszt ciepła wyjdzie wyższy i zaliczki zostaną skonsumowane? Wszystko okaże się w rozliczeniu rocznym.
yogi123 jest off-line  
04-12-2023, 18:16  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.493
Domyślnie RE: nadpłaty, rozliczenia rzeczywiste dla kogo

Cytat:
Napisał/a becaaause Zobacz post
wiec zaliczki ktore wplacilam na cieplo we wrzesniu i pazdzierniku moim zdaniem powinny zostac zwrocone poniewaz cieplo jeszcze nie bylo puszczone do bloku, wiec nie mialam mozliwosci nabic zuzycia.
zgadzam się ale zaliczki składają się na opłaty stałe i zmienne - musi jakoś rozliczyć
Agnieszka3M jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak rozliczenia c.o. oraz zwrotu nadpłaty (odpowiedzi: 0) Szanowni Państwo, prosiłbym o poradę dotyczącej braku rozliczenia za c.o. za sezon grzewczy 2019/2020. Mieszkanie własnościowe zostało sprzedane...
§ Najem. Nadpłata za media. Jak zmusić wynajmującego do okazania rozliczenia?? (odpowiedzi: 7) Wynajmowałem mieszkanie przez półtora roku płacąc czynsz najmu oraz zgodnie z umową "wszelkie inne koszty", czyli zaliczkę do spółdzielni oraz opłatę...
§ Zarobki rzeczywiste a na papieze (odpowiedzi: 1) Witam Kumpel na papieże mam najniższą krajowa w rzeczywistości ma 10zl netto na godzinę za urlop dostaje tylko 40 zł za dzień nadgodziny zero...
§ Zaliczki a rzeczywiste należności. (odpowiedzi: 4) Pomóżcie! Mam mieszkanie w bloku (wyodrębniona Wspólnota Mieszkaniowa korzystająca z usług profesjonalnego administratora (AD) rozliczającego koszty....
§ zarobki na papierze a rzeczywiste (odpowiedzi: 2) Mam umowę o pracę na której mam wpisana kwotę zarobku 1400, a w rzeczywistości zarabiam prawie 2500. Pieniądze dostaje do ręki. Od początku była...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:06.