Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali - Forum Prawne

 

Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

Dzień dobry, czy świadectwo energetyczne może być zrobione dla całego budynku czy musi być zrobione dla każdego lokalu osobno? W budynku o pow. użytkowej ok. 250 m2 są wynajmowane lokale pod działalność gospodarczą. Cały parter ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
10-02-2024, 11:17  
sati
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

Dzień dobry,
czy świadectwo energetyczne może być zrobione dla całego budynku czy musi być zrobione dla każdego lokalu osobno? W budynku o pow. użytkowej ok. 250 m2 są wynajmowane lokale pod działalność gospodarczą. Cały parter wynajmuje jedna osoba (125m2), natomiast piętro (125m2) wynajmują dwie osoby niezależnie od siebie po dwa pomieszczenia (pokoje). Do tych pomieszczeń jest wspólne wejście i wspólny korytarz. Do wszystkich najemców z budynku przysługuje wspólny jeden adres.
sati jest off-line  
10-02-2024, 12:06  
Wanda67
Stały bywalec
 
Posty: 1.122
Domyślnie RE: Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

"Świadectwo charakterystyki energetycznej należy sporządzić dla istniejącego budynku lub części budynku (lokalu) dopiero, gdy będzie on przedmiotem sprzedaży bądź najmu" - źródło
https://www.gov.pl/web/rozwoj-techno...-energetycznej .
Wanda67 jest off-line  
10-02-2024, 15:27  
sati
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

No to wiem, natomiast nie wiem, czy mam sporządzać jedno świadectwo na cały wynajęty budynek kilku przedsiębiorcom czy każdemu z osobna na ich wynajmowane pomieszczenia.
sati jest off-line  
10-02-2024, 16:41  
Wanda67
Stały bywalec
 
Posty: 1.122
Domyślnie RE: Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
( t.j. Dz,U 2024.101) właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3) wynajmowanego.

Z art. 8 niniejszej ustawy wynika, że w przypadku gdy części budynku będące lokalami mieszkalnymi:
1) spełniają wymagania określone w art. 7 ust. 2,
2) mają jednakową powierzchnię użytkową,
3) są położone w bryle budynku w sposób pozwalający na przyjęcie jednakowych charakterystycznych parametrów technicznych w zakresie ich powierzchni użytkowej, powierzchni przegród zewnętrznych oraz kubatury
- możliwe jest sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla grupy tych lokali, w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie tych lokali.

Piśmiennictwo podkreśla, że "Dla lokali, które spełniają jednocześnie wszystkie wskazane wyżej warunki, osoba uprawniona może sporządzić tylko jedno świadectwo charakterystyki energetycznej. Świadectwo to drukowane jest w ilości egzemplarzy odpowiadającej liczbie lokali. Po podpisaniu każdy egzemplarz przekazywany jest właścicielowi lub właścicielom konkretnego lokalu. Każdy egzemplarz bierze następnie udział samoistnie w obrocie wraz z poszczególnymi lokalami.

3. Nie ulega wątpliwości, że jedno świadectwo może zostać sporządzone dla lokali mieszkalnych zarówno w nowo powstałym budynku, jak i w budynku już istniejącym, o ile znajdujące się w nim lokale w dalszym ciągu spełniają warunki określone w art. 8 CharaktEnergBudU.

Nie ma również przeciwwskazań, aby świadectwo charakterystyki energetycznej zostało sporządzone dla każdego, lub części z lokali osobno, z pominięciem zapisów komentowanego artykułu. Takie świadectwa będą w pełni ważne i możliwe do posługiwania się w sposób wskazany w ustawie"
- źródło: Ł. Ostrowski, Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Komentarz do art. 1-22, Warszawa 2019, kom. do art. 8 , Legalis .
Wanda67 jest off-line  
10-02-2024, 17:37  
sati
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ale ona chyba dotyczy lokali mieszkalnych a nie budynków i lokali komercyjnych. Mój budynek jest nieruchomością komercyjną dwukondygnacyjną w której są lokale już wynajęte. Czy Pani odpowiedź dotyczy się również nieruchomości komercyjnych?
sati jest off-line  
10-02-2024, 18:12  
Wanda67
Stały bywalec
 
Posty: 1.122
Domyślnie RE: Świadectwo energetyczne dla budynku czy poszczególnych lokali

Podałam tylko to co wynika z ustawy. Nie jestem prawnikiem. Możesz ewentualnie dopytać w instytucji sporządzającej świadectwa energetyczne budynków.
Wanda67 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadectwo energetyczne budynku (odpowiedzi: 7) Posiadam mieszkanie 2-pokojowe bezczynszowe w starym 4 rodzinnym małym bloku wybudowanym pod koniec lat 70. W związku, że weszła ustawa, która...
§ Dziedziczenie poszczególnych nieruchomości (odpowiedzi: 1) Witam Mam taką sprawę: mam dwójkę dzieci, dwie nieruchomości (o różnej wartości), chcę sporządzić testament zwykły i oczywiści jedną nieruchomość...
§ Asystent sędziego - praca w poszczególnych wydziałach (odpowiedzi: 9) Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda praca asystenta sędziego w poszczególnych wydziałach. W których jest najlepiej, w których najgorzej? Co...
§ Aplikacja ogólna - zdawalność absolwetnów poszczególnych uczelni (odpowiedzi: 3) Szanowni, Czy mógłby ktoś podrzucić link do publikacji, w której znajduje się informacja o zdawalności na aplikację ogólną, z wyszczególnieniem...
§ opnie o aplikacji adwokackiej w poszczególnych ORA (odpowiedzi: 0) Jakie są Wasze opinie o szkoleniach w poszczególnych Radach? Zielona Góra czy Szczecin? Co polecacie a co odradzacie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:32.