Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego - Forum Prawne

 

Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Witam. Złożyłem wniosek(jako spadkobierca) do sądu o uwłaszczenie gruntu rolnego(las) w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1971 r o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Wszystko jest na dobrej drodze.Jest tylko jedno zapytanie. Wpółwłaścicielem w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-11-2009, 16:08  
atex
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Witam.
Złożyłem wniosek(jako spadkobierca) do sądu o uwłaszczenie gruntu rolnego(las) w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1971 r o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.
Wszystko jest na dobrej drodze.Jest tylko jedno zapytanie.
Wpółwłaścicielem w 1/3 przedmiotowego gruntu był mój dziadek.
Aktualnie do ewidencji gruntów wpisanych jest nadal 3 współwłaścicieli.
Moim zamysłem było uwłaszczenie się na udziale i myśałem,że uwłaszczeni zostaną wszyscy pzostali współwłaścicle na swoich udziałach.
Jednak na jednej z rozpraw sędzia wspomniał coś o uwłaszczeniu na całości oraz spłatach pozostałych współwłaścicieli.Ponieważ nie wiem,czy dobrze zrozumiałem stąd moje pytanie.
1. Czy postępowanie może iść w tym kierunku?

2. Czy mogę wycofać wniosek w dowolnym momencie postępowania?
Jest to ważne,gdyż grunt nie jest wart tego,aby spłacać pozostałych współwłaścicieli.
Uwłaszczenie ma tylko sens w przypadku uwłaszczenia wszystkich i korzystania z pożytków (wycinka drzew) łącznie z pozostałymi współwłaścicielami.
atex jest off-line  
30-11-2009, 17:29  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Po primo -to rozumiem, że uwłaszczenie ma nastąpić na rzecz dziadka - bo on w 1971r był w samoistnym posiadaniu tego gruntu.

Po secundo- spłata wejdzie w grę w sytuacji określonej w art.6 ust. 1 Ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. / DZ.U. 1971, nr 27, poz. 250 /, czyli w sytuacji, gdy brak było przesłanek określonych w art. 5 pkt 1-3 w/cyt. ustawy.


Co do cofnięcia wniosku:
Cytat:
Art.512.§1. kpc Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.
§ 2. Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu.
--
dementii
dementii jest off-line  
30-11-2009, 18:17  
atex
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Dziękuję za odpowiedź dementi
1. Uwłaszczenie ma nastąpić na rzecz dziadka,ale ja jestem spadkobiercą prawnym,bo dziadek nie żyje.
2. Jeżeli dobrze rozumiem zapis art. ust 1 to spłaty nie wchodzą w grę,gdyż dziadek nigdy nie wszedł w posiadanie całej nieruchomości na podstawie tytulów wym w art 1 ust 1 ustawy.
Nadal jest tylko współwładającym.Wnioskuję więc,że nie wchodzi w grę uwłaszczenie na całej nieruchomości,a co za tym idzie opcja ze spłatami odpada.
Pozostają jednak nadal pytania:
1. Czy możliwy jest taki scenariusz,że Sąd zarządzi podział geodezyjny gruntu po to,aby mógł uwłaszczyć na 1/3 gruntu,czy też może uwłaszczyć udział w 1/3.
2. Kto zostanie obciązony kosztami podziału geodezyjnego(zakładając,że Sąd zarządzi podział)-wnioskodawca,czy wszyscy uczestnicy postępowania tzn. pozostali współposiadacze też.
atex jest off-line  
30-11-2009, 21:15  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

hmm dziadek winien się uwłaszczyć na tym fragmencie działki, który był w jego posiadaniu samoistnym. Dla celów postępowania zapewne niezbędna będzie mapa ewidencyjna wraz z wykazem zmian.

Co do kosztów- to jeżeli grunt przypadnie dziadkowi- a ściślej Tobie jako wnioskodawcy- to Ty poniesiesz koszty sporządzenia mapy.
--
dementii
dementii jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzedaz gruntu rolnego (odpowiedzi: 5) Bardzo prosze o pomoc. Chce sprzedac grunt rolny, czy musze zglosic sprzedaz do ARiMR? Osoba, ktora chce grunt ode mnie kupic, chce aby na akcie...
§ Postępowanie spadkowe po ojcu a sprzedaż gruntu (odpowiedzi: 3) Witam Wszystkich!!! Mój wujek złożył do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mojej babci ze strony ojca. Chodzi dokładnie o nieruchomość...
§ Sprzedaż gruntu rolnego (odpowiedzi: 2) Czy przy sprzedaży gruntu rolnego można w umowie dodać zastrzeżenia albo jakieś adnotacje dotyczące tego, że nowy nabywca gruntów nie wykorzysta go...
§ dzierżawa gruntu rolnego (odpowiedzi: 10) Witam. Czy będąc współwłaścicielami (ja 1/4 i brat 1/4 gruntu rolnego o powierzchni około 3 hektarów) możemy z bratem wydzierżawić mamie...
§ zakup gruntu rolnego (odpowiedzi: 1) witam, mam pytanie, mianowicie wylicytowałem tydzień temu działke ok.16arow gruntu rolnego. Jak sie teraz okazuje, działka ma tylko jeden slupek...
§ sprzedaz gruntu rolnego (odpowiedzi: 1) Witam Notariusz po sprzedazy poinformowal mnie, ze nalezy powiadomic jeszcze Agencje Nieruchomosci Rolnych o fakcie sprzedazy.Wg prawa moze ona...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:19.