prawo międzynarodowe - Forum Prawne

 

prawo międzynarodowe

Czy ktoś mógłypomóc w rozwiązaniu kazusu ? Jego treść jest następujaca : Stan faktyczny ? przed Sądem państwa członkowskiego Q toczy się postępowanie wszczęte z powództwa osoby fizycznej. Przedmiotem sporu są uprawnienia, które zdaniem powoda ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Prawo ponadkrajowe


Odpowiedz
 
03-01-2008, 18:16  
wasilewska olga
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie prawo międzynarodowe

Czy ktoś mógłypomóc w rozwiązaniu kazusu ?
Jego treść jest następujaca :
Stan faktyczny ? przed Sądem państwa członkowskiego Q toczy się postępowanie wszczęte z powództwa osoby fizycznej. Przedmiotem sporu są uprawnienia, które zdaniem powoda przysługują mu na mocy przepisów rozporządzenia Rady w zakresie w jakim to rozporządzenie reguluje problematykę swobodnego przepływu pracowników. W zależności od przyjętych założeń interpretacyjnych powód może korzystać z praw przewidzianych w rozporządzeniu, albo jest tych praw pozbawiony.
1. Czy w rozstrzygnięciu sporu może być pomocny ETS ewentualnie sąd I instancji?
2. Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna to czy ma jakieś znaczenie rodzaj sądu, przed którym toczy się postępowanie krajowe?
3. O ile odmienna byłaby sytuacja, gdyby przedmiotem sporu był akt prawny uchwalony na podstawie przepisów tytułu IV TWE?
4. O ile odmienna byłaby sytuacja, gdyby przedmiotem sporu był akt prawny podjęty w ramach III filaru Unii Europejskiej?
Dziękuję
wasilewska olga jest off-line  
03-01-2008, 23:46  
hellgate
Praktyk
 
hellgate na Forum Prawnym
 
Posty: 821
Domyślnie

1. Może w ramach rozpoznania tzw. zagadnień prejudycjalnych (odpowiedź na pytanie prawne sądu krajowego co do sposobu interpretowania normy wspólnotowej)
2. W zasadzie nie, bo z pytaniem do ETS może wystąpić każdy sąd krajowy a sąd ostatniej instancji (którego wyroków zaskarżyć już nie można ma taki obowiązek). Wyrok ETS wiąże wprawdzie co do zasady tylko sąd, który wystąpił z pytaniem ale faktycznie wszystkie sądy stosują interpretację zastosowaną przez ETS.
3. To zależy od rodzaju aktu normatywnego (tu jest to chyba rozporządzenie więc pozostaje jeszcze kwestia precyzji normy prawnej)
4. To już zbyt teoretyczne i ogólne pytanie.
hellgate jest off-line  
04-01-2008, 16:22  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Ad 3. IMHO w tym pytaniu chodzi o ograniczenie dopuszczalności zadawania pytań prejudycjalnych w sprawach objętych tytułem IV - patrz art. 68 TWE tylko do sądów ostatniej instancji.
Nauzicaa jest off-line  
01-02-2008, 12:21  
a gosk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

witam problem z rozwiązanie kazusu?
Zgdonie z postanowieniem art.3 ust.2 rozporządzeniem 17/62/EC firma Reflex złozyła skargę na spółką Maniupulator, świadczącą usługi telekomunikacyjne. W skardze firma Reflex zwróciła na fakt iz firma Manipulator opanowała znaczącą część rynku i poprzez różne działania sprzeczne z postanowieniemai art. 28 TWE nadużywa pozycji dominującej?
1. Czy komisja Europejska ma obowiazek wszczęcia postępowania w przypadku złożenia skargi we wspomnianym trybie?
2. W przpadku gdy Komisja Europejska zakonczyła postępowanie decyzyjne nakładając karę na firmę Manipulator, czy tejże firmie przysługuje mozliwość zaskarżenia decyzji?
3. W przypadku gdy Komisja Europejska odrzuci skargę, czy firmie Reflex przysługuje mozliwość zaskarżenia decyzji?
4. W przypadku gdy Komisja Europejska na mocy swojej decyzji umozy postepowanie jakie sądowe środki(zaradcze), przysługują konkurentom firmy Manipulator?
a gosk jest off-line  
01-02-2008, 12:22  
a gosk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

proszę o pomoc dziekuję
a gosk jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Gdzie prawo międzynarodowe (odpowiedzi: 6) Witam, Która uczelnie polecacie wybrać jesli najbardziej zalezy mi na prawie międzynarodowym? UW, UJ, a moze Uwr? Pozdrawiam :)
§ Prawo międzynarodowe publiczne (odpowiedzi: 1) Witam, Mam do rozwiązania dwa kazusy z zakresu prawa międzynarodowego publicznego i nie bardzo wiem, jak je zrobić. Opisz i uzasadnij swoje...
§ Studia Prawo- Międzynarodowe (odpowiedzi: 1) Zastanawiam się nad czymś takim jak studia prawa ale żebym mógłby pracować bez problemów w innych krajach Uni Europejskiej czy Nawet Ameryce...
§ Prawo międzynarodowe (odpowiedzi: 3) Witam Chciałbym uzyskać odpowiedzi na kilka pytań związanych z prawem międzynarodowym. 1. Polak popełnił przestępstwo (tryb prywatnoskargowy) na...
§ Prawo międzynarodowe publiczne - prawo morza (odpowiedzi: 1) Skoro morze terytorialne może mieć max. 12 mil od linii podstawowej, a strefa przyległa max. 24 mile od linii podstawowej, to co w przypadku, jeśli...
§ Prawo autorskie międzynarodowe (odpowiedzi: 1) Jeżeli np. w Stanach jest jakiś wydawca np. komiksów, to gdybym umieścił je na swojej stronie mogę się spodziewać jakichś konsekwencji?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:01.