co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką... - Forum Prawne

 

co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką...

Sprawa dotyczy mojej kuzynki. Od trzech lat jest w związku z obcokrajowcem spoza Europy. Poznali się na studiach w Niemczech. On ma wizę studencką ale nie studiuje, nie zdaje egzaminów, nie był ani razu na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Prawo ponadkrajowe


Odpowiedz
 
05-02-2008, 00:03  
Zaduma
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką...

Sprawa dotyczy mojej kuzynki. Od trzech lat jest w związku z obcokrajowcem spoza Europy. Poznali się na studiach w Niemczech. On ma wizę studencką ale nie studiuje, nie zdaje egzaminów, nie był ani razu na zajęciach. Ona pomieszkuje nielegalnie w jego jednoosobowym pokoju w akademiku. On pół roku pracuje w dużych firmach (Daimler, Ford) a pozostałę pół jada na stołówce i siedzi na necie w bibliotece oraz korzysta z darmowych przejazdów komunikacji miejskiej dla studentów bądź odwiedza rodzinę i daje jej znaczną część swoich pieniędzy.
Jego wiza kończy się w październiku. Teraz on namawia kuzynkę na ślub, w dodatku w Danii, europejskim Las Vegas. Ona ma zameldowanie w Polsce i jest chwilowo bezrobotna, on ma zameldowanie w akademiku w Niemczech. Czy małżeństwo (w dodatku zawarte w Danii na chybcika) da jemu prawo do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin (bez ograniczeń do 90 dni rocznie) lub innych korzyści? W przypadku poślubienia Niemki wiadomo, po 3 latach zamieszkania w Niemczech wspólnie on może się starać o obywatelstwo i ma prawo pobytu bez walki o wizę w urzędzie. Co mu da małżeństwo z Polką skoro on nie chce absolutnie nawet odwiedzić Polski, nie mówiąc o zamieszkaniu tam? Czy np będzie mógł podjąć pracę swobodnie w Niemczech lub innym kraju UE i już nie będzie nikt patrzył na jego legitymację studencką, bo otrzyma inny rodzaj wizy?

Czy takie małżeństwo zawarte w Danii z obywatelką zamwldowaną w Polsce będzie akceptowane w Niemczech?

W razie wątpliwości odpowiem na wszelkie pytania, aby rozjaśnić sytuację lub dokładniej ją Państwu przedstawić. Bardzo mi zależy na rzetelnej odpowiedzi.

Serdecznie dziękuję!
Zaduma jest off-line  
06-02-2008, 14:48  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:372k1w3l]
Nie mniejsze problemy jak w przypadku dzieci, mają te osoby pochodzenia polskiego, które rozwodziły się lub brały ślub za granicą. Wnioskujący o paszport musi przedłożyć odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny, w oryginale, wydanym przez polski urząd stanu cywilnego. Jeśli ktoś ożenił się za granicą, to aby uzyskać polski odpis aktu małżeństwa, musi zarejestrować swoje małżeństwo w polskim urzędzie stanu cywilnego. Polskie USC nie przyjmują korespondencyjnej rejestracji małżeństwa. Aby zarejestrować swoje zagraniczne małżeństwo, należy przyjechać osobiście z Kanady albo z Australii do Polski, albo mieć w Polsce pełnomocnika prawnego. Pierwsza ewentualność raczej nie wchodzi w rachubę, bo przecież dana osoba dopiero stara się o paszport, więc jeżeli zdecyduje się wjechać do Polski, aby załatwić formalności, które ustawodawca chce, aby załatwiać osobiście, to do momentu wyrobienia paszportu nie będzie mogła wyjechać.

- Polski urząd stanu cywilnego może, bez żadnych uzasadnień, odmówić zarejestrowania zagranicznego związku małżeńskiego i zażądać decyzji polskiego sądu o ważności małżeństwa - twierdzi internauta z http://www.forumpolonia.com.. - To z kolei nie jest takie proste, jeśli ktoś był żonaty lub zamężny więcej niż raz. Jeśli ktoś za granicą rozwiódł się i drugi raz się ożenił, to jest w świetle polskiego prawa bigamistą, ponieważ teoretycznie powinien był, przed zawarciem drugiego małżeństwa za granicą, uzyskać wyrok polskiego sądu legalizujący uprzedni zagraniczny rozwód. Wobec tego, aby móc zrezygnować z obywatelstwa polskiego, obywatel rozwiedziony dawno temu za granicą musi się jeszcze raz rozwieść ze swoją ówczesną małżonką, tym razem w polskim sądzie, a następnie zalegalizować swoje małżeństwo z obecną małżonką, również w polskim sądzie.
[/cytat:372k1w3l]
marian1 jest off-line  
06-02-2008, 14:54  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:3osn00uh]
W Unii Europejskiej przepisy dotyczące związków małżeńskich z cudzoziemcami są dość restrykcyjne. W Wielkiej Brytanii ostateczną decyzję o legalizacji pobytu urzędnicy podejmują po dwóch latach od daty ślubu. Jeśli mają wątpliwości, mogą odmówić legalizacji pobytu. Bardziej restrykcyjne są przepisy w Niemczech. Urzędnik stanu cywilnego może odmówić zarejestrowania związku małżeńskiego z cudzoziemcem, jeśli uzna, że powodem jego zawarcia jest uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy. W Niemczech cudzoziemiec otrzymuje prawo pobytu na rok, które jest dwukrotnie przedłużane. W naszym kraju obcokrajowiec, który poślubił obywatela polskiego, zwraca się do urzędu wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy. Urzędnik ustala datę ślubu, termin przyjazdu do Polski, sprawdza, czy małżonkowie spotykali się przed zalegalizowaniem związku. Jeżeli podczas wywiadu pojawią się wątpliwości, urzędnik może odmówić wydania zezwolenia. Wtedy obcokrajowiec ma prawo odwołać się do wyższej instancji.
[/cytat:3osn00uh]
marian1 jest off-line  
06-02-2008, 15:07  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

[cytat:2jiz1hqk]
Zawarcie małżeństwa z obcokrajowcem wymaga jednak załatwienia wielu formalności ? różnych w zależności od tego gdzie i jaki chcemy wziąć ślub.

W Polsce możecie wziąć ślub cywilny w USC lub tzw. konkordatowy w kościele. W obu przypadkach musicie złożyć następujące dokumenty:

- osoba z Polski składa pisemne oświadczenie, że nie ma żadnych przeszkód, że może wziąć ślub, odpis aktu urodzenia oraz dowód osobisty.

- obcokrajowiec przedstawia ważny paszport, odpis aktu urodzenia, dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem obowiązującym w jego kraju może wstąpić w związek małżeński lub zgodę polskiego sądu rodzinnego na zawarcie małżeństwa oraz ? w przypadku, gdy był/była już w związku małżeńskim ? przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego wyrok rozwodowy.

Jeśli zamierzacie wziąć ślub konkordatowy, musicie przedstawić także zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich ? możecie w nich uczestniczyć wspólnie, lub każde w swojej parafii. Oboje musicie przedłożyć także zaświadczenia o tym, że byliście ochrzczeni i bierzmowani, jeśli zaś jedna ze stron nie jest katolikiem, musi wyrazić zgodę na zawarcie ślubu w kościele katolickim.

Jeżeli chcecie wziąć ślub za granicą możecie zrobić to zarówno w polskim konsulacie, jak i w miejscowym USC. W pierwszym przypadku przedstawiacie takie same dokumenty, jak w polskim USC oraz ważne paszporty. Jeśli chcecie pobrać się w miejscowym urzędzie, najlepiej sami zorientujcie się, jakie dokumenty będą wam potrzebne.

Po ślubie musisz powiadomić polskie USC o zmianie stanu cywilnego, przedstawić oryginał aktu małżeństwa (wraz z tłumaczeniem) oraz dowód osobisty. Załatwianie tych formalności ominie cię tylko wówczas, gdy wzięliście ślub w polskiej placówce dyplomatycznej, bo w tym przypadku zrobią to za ciebie urzędnicy.
[/cytat:2jiz1hqk]
marian1 jest off-line  
12-11-2011, 15:52  
rybka3992
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką...

witam.ja mam pytanie.chce wziasc slub z obcokrajowcem.on jest z indii ale mieszka w londynie od 3lat i wlasnie mu sie wiza skonczyla,ale zlozyl dokumenty o przedluzenie wizy.ja obecnie mieszkam w polsce i mam zamiar wyjechac w styczniu tam do niego.jakie dokumenty beda mi z polski potrzebne??i jak ten slub by wygladal,i gdzie by musial sie odbyc??bardzo sie denerwuje tym zalatwianiem tych wszystkich dokumentow bo nie mowie tak dobrze po angielsku.blagam pomozci!!
rybka3992 jest off-line  
25-06-2013, 13:04  
malgos223
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką...

Witam, jestem w zwiazku z kurdem i mieszkamy w norwegii. mial wize, skonczyla mu sie i nie zostala przedluzona. paszport jego dawno temu stracil waznosc. od 3 lat przebywa tu nielegalnie. problem polega na tym ze chcemy wziasc slub... tylko w jaki sposob?? czy dobrym rozwiazaniem jest pojechanie do jego kraju i tam wziecie slubu? chcemy mieszkac dalej razem ale w norwegii. prosze o pomoc...
malgos223 jest off-line  
16-12-2017, 16:27  
mattithespeedie
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: co da obcokrajowcowi spoza UE ślub z Polką...

Poznałem Filipinkę i chcemy być ze sobą, pozniej byc moze wyjechac za granice najprawdopodobniej do Anglii. O jaka wize sie ubiegac w Ambasadzie holenderskiej w takim wypadku? Czy jesli juz by tu przyjechała do polski i zawarlibysmy zwiazek małzeński to w czym nam to pomoze (zwiazek obywatela strefy SCHENGEN I obywatelki spoza strefy). Ona chiałaby tu pracowac. W polsce problem bo bariera jezykowa w ANGLI predzej bo j. angielski powszechnie znany FILIPINCZYKOM. Jak to ugryzc i od czego zaczac?
mattithespeedie jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziecko obcokrajowca z Polką (odpowiedzi: 15) Witam, piszę w sprawie mojego przyjaciela, który jest Nigeryjczykiem. Przebywa legalnie w Polsce, na podstawie karty pobytu. Mianowicie, półtora...
§ Sprzedaż auta obcokrajowcowi (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie,;) Mam problem, mam kupca na auto, jest on z Kazachstanu, ma kartę pobytu czasowego i kazachstański paszport. Pytanie brzmi,...
§ rozwód obcokrajowca z polką (odpowiedzi: 2) witam, mam pytanie dotyczace rozwodu obcokrajowca z polką, jest to sprawa bez orzekania o winie i nie wiemy jak to wygląda, czy pozwany, który nie...
§ Sprzedaż auta obcokrajowcowi (odpowiedzi: 9) Witam. Partner, ktory jest Holendrem zechcial kupic auto z komisu, jednak nie posiada dowodu osobistego, ani nr PESEL, wiec poprosil mnie, abym to ja...
§ Małżeństwo z polką w niemczech (odpowiedzi: 1) Witam Bardzo proszę o pomoc prawną w sprawie zawarcia małżeństwa z polką w Niemczech. Krótka historja. Jestem w niemczech od 23 lat przyjechałem...
§ Przeprowadzenie rozwodu między Polką a obywatelem Niemiec (odpowiedzi: 1) Witam Szanownych Forumowiczów! Na początek opis sytuacji: " Polka planuje wziąć rozwód z obywatelem Niemiec, pochodzenia polskiego.Ona i jej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:46.