Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!! - Forum Prawne

 

Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Moj maz jest cudzoziemcem(libanczykiem),posiada w polsce karte czasowego pobytu.Czy moze na karcie czasowego pobytu podruzowac do Niemiec i krajow europy?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Prawo ponadkrajowe


Odpowiedz
 
24-11-2006, 21:46  
aneta el
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Moj maz jest cudzoziemcem(libanczykiem),posiada w polsce karte czasowego pobytu.Czy moze na karcie czasowego pobytu podruzowac do Niemiec i krajow europy?
aneta el jest off-line  
24-11-2006, 22:01  
Niuans
Moderator w spoczynku
 
Niuans na Forum Prawnym
 
Posty: 350
Domyślnie Re: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

[cytat="aneta el"]Czy moze na karcie czasowego pobytu podruzowac do Niemiec i krajow europy?[/cytat]

Może.

[cytat="Komisja Europejska"]
PODSTAWOWE IMPLIKACJE DLA OSÓB NIE BĘDĄCYCH OBYWATELAMI UE

Obywatele trzecich państw mogą wjeżdżać i podróżować po terytorium Państwa Członkowskiego stosującego w całości przepisy z Schengen maksymalnie przez okres trzech miesięcy, pod warunkiem że spełniają warunki wjazdu określone w przepisach dorobku Schengen, obecnie zintegrowanego z UE:

* posiadanie ważnego dokumentu podróży,
* posiadanie wizy na krótki pobyt, jeśli jest konieczna,
* zdolność do określenia celu podróży,
* oraz posiadanie odpowiednich środków utrzymania na okres pobytu i na powrót,
* a ponadto osoba nie może figurować w systemie informacyjnym Schengen dla celów odmowy wjazdu oraz nie może być uważana za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego dla żadnego państwa Schengen.

Jeżeli chce Pan(i) przebywać dłużej niż trzy miesiące, konieczna jest długoterminowa wiza krajowa lub dokument pobytowy. Wyznaczenie swoich wymogów w tym zakresie leży w gestii poszczególnych krajów.

W roku 2001 Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie[1] zawierające wykaz krajów trzecich, których obywatele muszą posiadać wizy krótkoterminowe przy przekraczaniu zewnętrznych granic Państw Członkowskich oraz których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

Oznacza to, że wszystkie Państwa Członkowskie Schengen wydają wizy na takich samych warunkach z uwzględnieniem interesów innych państw. A zatem wiza wydana przez jedno Państwo Członkowskie Schengen jest ważna w innych państwach, co jest korzystnym rozwiązaniem dla obywateli krajów trzecich chcących odwiedzić więcej niż jedno Państwo Członkowskie Schengen. W wyjątkowych sytuacjach osoby, które nie spełniają wspólnych warunków wjazdowych otrzymują wizę ważną wyłącznie w wydającym ją Państwie Członkowskim Schengen. Do takich przypadków dochodzi ze względów humanitarnych, z przyczyn związanych z interesem krajowym lub zgodnością ze zobowiązaniami międzynarodowymi.

Osoby niebędące obywatelami UE, mieszkające na terytorium Państwa Członkowskiego, mają prawo do podróżowania po Unii Europejskiej (przez okres trzech miesięcy):

Na mocy przepisów dorobku Schengen, wizę może zastąpić ważny dokument pobytowy wydany przez Państwo Członkowskie Schengen, wraz z dokumentem podróży. A zatem obywatel trzeciego kraju może – po okazaniu paszportu i ważnego dokumentu pobytowego wystawionego przez Państwo Członkowskie Schengen – wjechać na krótki okres na teren innego Państwa Członkowskiego Schengen bez konieczności posiadania wizy. Powyższa zasada nie dotyczy dokumentów pobytowych wydawanych przez Zjednoczone Królestwo i Irlandię, ponieważ nie stosują one tych postanowień dorobku Schengen. [/cytat]
Niuans jest off-line  
26-08-2010, 14:30  
ilir toska
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Jestem albańczykiem żonatym z Polka.Mam karte pobytu tymczasowego:Mam pytanie czy moge na podstawie tej karty pojechać do Wielkiej Brytani?Czekam na szybką odpowiedz...
ilir toska jest off-line  
30-08-2010, 20:02  
inna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

mozesz
inna jest off-line  
31-08-2010, 14:53  
ilir toska
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

dzieki za odpowiedz.Mozesz mi powiedziec dokladnie cos na ten temat.Bo mi powiedzieli w urzędzie że do angli nie moge pojechac na tej karcie.Mozesz mi szybko odpowiedziec.Dziekuje bardzo z góry.
ilir toska jest off-line  
31-08-2010, 15:59  
inna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

wiem to ze mozesz jezdzic po ewropie,no pracowac nie.anglikam musisz udowodnic ze jedzisz na wycieczke.
inna jest off-line  
11-10-2011, 14:50  
tery81
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

jesli posiadam karte stalego pobytu i paszport genewski jak moge wjechac na teren rumunii
tery81 jest off-line  
18-10-2011, 12:34  
rakso_
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Mam podobny problem.
Wiza Schengen, koniec ważności kwartalnej (3/6/12), natomiast ważna polska karta pobytu.
Możliwy jest tylko wjazd do Polski - karta pobytu jest po Polsku, żaden pogranicznik w Eu jej nie zrozumie.
Czy można mieć dwie ważne wizy Schengen ? Albo zostawić aktualną wizę w spokoju i zrobić drugą - tylko i wyłącznie na Holandię ? Chodzi o pobyt turystyczny kilka dni w Holandii.
rakso_ jest off-line  
21-02-2015, 15:15  
alik1976
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Jestem ukraiński, który mieszka w Polsce, mam staly pobyt w polsce, chcę jechać do Anglii na wycieczkę, która jest wymagana?
alik1976 jest off-line  
22-08-2015, 10:17  
doriindia
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Mam podobny problem. Jestem Rosjaninem mam karte pobytu, za rok chcę jechać na wycieczkę przez Czechy, Słowację, Węgry, Rumunie, Serbię, Bułarię Macedonię, Albanię i Grecję. Czy taka wycieczka jest możliwa? Czy po przekroczeniu kraju nie będącego w UE karta traci ważność?
doriindia jest off-line  
06-11-2016, 20:17  
Farfalla1982
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Mam pytanie moj maz jest Algierczykiem i posiada karte pobytu czasowego w polsce ale ja pracuje w niemczech i chcialabym zeby przyjechal do mnie i zeby mieszkal i pracowal w niemczech a w lipcu konczy mu sie polska karta. Pytanie moje jest takie czy z polskiej karty pobytu moze starac sie o karte pobytu w niemczech i jakie warunki trzeba spelnic. Z gory dziekuje zavewentualna odpowiedz.
Farfalla1982 jest off-line  
13-11-2016, 18:49  
krenciszex
Przyjaciel forum
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Karta czasowego pobytu.Prosze o pomoc!!

Żeby starać się o niemiecką kartę pobytu, musi spełnić warunki niemieckiego prawa. Jeśli wygaśnie mu polska karta pobytu, nie ma prawa dłużej w Polsce przebywać.
krenciszex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Karta Czasowego Pobytu dla cudzoziemców (odpowiedzi: 1) Dzień dobry! Proszę Panstwa o pomóc dla cudzoziemców z kwestii następującej: Mężczyzna (Ja) ma kartę czasowego pobytu na 3 lata, w kobiety...
§ Karta pobytu czasowego a wyjazd (odpowiedzi: 1) Witam! Moze moje pytanie wyda sie glupie, ale wole zapytac i bys spokojna :) Otoz: moj narzeczony jest Ukraincem i mieszka w Polsce juz parenascie...
§ Karta czasowego pobytu (odpowiedzi: 2) Witam! Jestem obywatelką Rosji, mój mąż mieszka w Polsce i w październiku 2010 roku przeprowadziłam się do niego. Odrazu zaczęłam starać się o...
§ karta czasowego pobytu PROSZĘ O POMOC (odpowiedzi: 3) Witam , mam pytanie czy ktoś umie mi na nie odpowiedzieć : Moją żoną od 5 lat jest Ukrainka, po pierwszym złożenie wniosku o kartę uzyskaliśmy ją...
§ Karta czasowego pobytu (odpowiedzi: 2) ile trzeba pieniędzy na koncie dla karty pobytu?
§ karta czasowego pobytu (odpowiedzi: 1) czy w dokumentach o karte czasowego pobytu oprócz potwierdzenia zameldowania cudzoziemiec zobowiązany jest przedstawić także umowę najmu mieszkania?...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:55.