[cytat="Rzeczpospolita"]
Dyrektywa ważniejsza
Jeżeli polskie przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi, podatnik może je pominąć i stosować się do norm wspólnotowych.
Tak orzekł 12 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozstrzygając pozew spółki General Electric Polska o zwrot VAT od usług inżynieryjnych.
Przedsiębiorca wykonywał je na rzecz firm unijnych. Po 1 maja 2004 r. uznał, że nie powinien płacić z tego tytułu polskiego VAT. Odbiorcy usług mieli bowiem siedziby za granicą i to właśnie tam, w myśl przepisów UE, do których Polska powinna była dostosować swoje ustawodawstwo, miały być opodatkowane usługi inżynieryjne.
Nasza ustawa o VAT nie przewidywała jednak wówczas takiego rozwiązania. Zdaniem firmy był to przykład braku odpowiedniego wprowadzenia do naszych przepisów norm unijnych. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów wydając 19 października 2004 r. rozporządzenie, zgodnie z którym GE mogła już nie płacić VAT w Polsce. Od tego dnia VAT płacony jest w kraju odbiorcy usług. Właściciel przedsiębiorstwa wystąpił zatem o zwrot nadpłaty. Ponieważ spotkał się z odmową, oddał sprawę do sądu.
Wydając wyrok, WSA pierwszy raz w sprawie podatkowej wyraźnie wskazał na prawo polskiej firmy do skorzystania z regulacji unijnej. Można pominąć polskie prawo, jeśli jest niezgodne z VI dyrektywą UE. Sąd zgodził się z argumentem, że przy takiej rozbieżności prymat przed ustawodawstwem krajowym mają normy wspólnotowe. Wynika to zarówno z traktatu o przystąpieniu Polski do UE, który ratyfikowaliśmy, jak i z polskiej konstytucji.
Anna Grabowska
[/cytat]
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... o_a_1.html
[cytat="Rzeczpospolita"]
Złamał polskie przepisy i wygrał
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację spółce, która żądając zwrotu VAT, powoływała się bezpośrednio na VI dyrektywę UE. Ta, w przeciwieństwie do polskiej ustawy o VAT, pozwalała jej uniknąć płacenia krajowego podatku
(...)
[/cytat]
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... o_a_6.html