Wynagrodzenie netto - co to jest??? - Forum Prawne

 

Wynagrodzenie netto - co to jest???

Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić. Co to jest wynagrodzenie netto? Tzn. kwota brutto po jakich potrąceniach? Czy gdzieś w prawie jest to sprecyzowane? Czy jest zgodne z prawem, że główna księgowa na zaświadczeniu o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
08-08-2007, 13:15  
melisanda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Wynagrodzenie netto - co to jest???

Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić. Co to jest wynagrodzenie netto? Tzn. kwota brutto po jakich potrąceniach? Czy gdzieś w prawie jest to sprecyzowane?

Czy jest zgodne z prawem, że główna księgowa na zaświadczeniu o zarobkach, wystawianym celem złożenia w sądzie, jako kwotę netto podaje kwotę brutto po potrąceniu wszytkich składek oraz (uwaga!) pożyczek, jakie pracownik zaciągnął w zakładzie pracy?

Jeśli gdzieś w prawie jest napisane, że wynagrodzenie netto, to kwota, którą pracownik dostaje do ręki, to sprawa jest jasna. Ale jeśli jest dokładnie określone, jakie to mają być potrącenia i nie ma tam pożyczek pracowniczych, to zdaje się, ze zostało tu popełnione przestępstwo, czy nie tak?
melisanda jest off-line  
08-08-2007, 14:12  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

Płaca netto to wynagrodzenie wypłacane pracownikowi "do ręki", przez pracodawcę z tytułu wykonanej pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczek na podatek dochodowy i innych potrąceń (np. składek na grupowe ubezpieczenie na życie opłacane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika itp.).
Janusz.C.M. jest off-line  
09-08-2007, 07:21  
melisanda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź panie Januszu, ale ja nadal nie rozumiem.

Jeśli wynagrodzenie netto to kwota wypłacana pracownikowi "do ręki", to jeśli pracownik na początku tego roku wziął z zakładu pracy (z funduszu socjalnego) pożyczkę w wysokości 7000zł, to teraz zakład pracy potrąca mu z wynagrodzenia raty. Czyli "do ręki" taki pracownik dostaje mniej niż gdyby pożyczki nie wziął. Czy więc płaca netto to rzeczywiście płaca "do ręki"? Czy płaca netto to płaca po odliczeniu wszystkich potrąceń, również tych na rzecz zakładu pracy, których sprawcą jest sam pracownik?

Bardzo proszę o podanie konkretnego paragrafu, w którym znajduje się definicja płacy netto albo przynajmniej namiarów w którym miejscu tego szukać. Chciałabym móc się powołać na konkretny przepis.
melisanda jest off-line  
09-08-2007, 07:44  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

Kodeks pracy nie zna określeń "płaca brutto", czy "płaca netto".
Do różnych celów różnie określa się, jakie potrącenia z wynagrodzenia są brane pod uwagę. Jeśli w zaświadczeniu o zarobkach wymieniona jest kwota brutto i wyszczególnione potrącenia (składki ubezpieczenia społecznego, zaliczka na podatek wraz ze składką ubezpieczenia zdrowotnego, oraz kwoty zaliczek pieniężnych i innych potrąceń), to jest to prawidłowe.
Zawsze można postawić zarzut, aby zaświadczenie dotyczyło wyłącznie kwoty netto po odliczeniu składek ZUS i podatku.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-08-2007, 10:33  
melisanda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Na zaświadczeniu byla wpisana tylko kwota netto, nie było wyszczegolnione, po jakich potrąceniach jest to kwota. To, że coś jest nie tak, wyszło dopiero na jaw, kiedy na wniosek drugiej strony sąd zarządał przedstawienia rocznych zeznań podatkowych, wtedy sie okazalo, ze byla wzieta duza pozyczka, a zarobki wcale nie sa takie male. Gdyby sad nie zarzadal pitow, zostałby ewidentnie wprowadzony w błąd takim zaświadczeniem o zarobkach. Taka manipulacja jest zgodna z prawem??? Jak to mozliwe???
melisanda jest off-line  
09-08-2007, 14:25  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Po pierwsze do przestępstwa droga daleka, po drugie w istocie nie ma przepisów, które regulowałyby definicje płacy netto, czy brutto. Jeżeli sąd zażądał zaświadczenia o dochodach (co sugeruje odniesienie do ustawy podatkowej) to wówczas takich potrąceń nie powinno się uwzględniać. Sąd jednak wyjaśnił ostatecznie wysokość dochodów i gdyby uznał, że został "zmanipulowany" to stosowne kroki by podjął - lub podejmie, więc nie wiem w czy tak naprawdę problem.
Dariusz! jest off-line  
09-08-2007, 17:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

Jeśli początkowo sąd wezwał do podania zarobku netto według listy płac, bez określenia co należy odliczyć, to chyba każdy pracodawca podałby tak jak ten omawiany powyżej. Ja w każdym razie tak bym postąpił i na pewno przestępstwa bym nie popełnił.
Janusz.C.M. jest off-line  
10-08-2007, 08:25  
melisanda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

[cytat="Dariusz!"]Sąd jednak wyjaśnił ostatecznie wysokość dochodów i gdyby uznał, że został "zmanipulowany" to stosowne kroki by podjął - lub podejmie, więc nie wiem w czy tak naprawdę problem.[/cytat]

To nie sąd wyjaśnił, tylko druga strona zarządała przedstawienia zeznań rocznych, sąd sam nie wyszedł z taką inicjatywą. No i tutaj udało się ujawnić prawdziwe zarobki tej osoby, ale np. kiedy złożyła ona wniosek o przyznanie adwokata z urzędu, to przedstawiła zaświadczenie, że zarabia 1000 zł i adwokata sąd jej przyznał, o rozliczenia roczne wcale jej nie pytali. A stan faktyczny jest taki, że ta osoba zarabia do ręki (bez odliczenia pożyczek) 2500zł, dostaje alimenty 1500zł, nie płaci czynszu za mieszkanie od lat i dostaje adwokata z urzędu. Uważacie, że to jest w porządku? Według mnie to jakaś granda!
melisanda jest off-line  
10-08-2007, 08:33  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

[cytat="melisanda"]To nie sąd wyjaśnił, tylko druga strona zarządała przedstawienia zeznań rocznych, sąd sam nie wyszedł z taką inicjatywą. No i tutaj udało się ujawnić prawdziwe zarobki tej osoby...[/cytat]Mniej istotne w jakich okolicznościach (na czyj wniosek) - ważne, iż sąd wie, że co do dochodów nie było precyzyjnych informacji, a już są - z tą wiedzą sąd może zdecydować, czy został w błąd wprowadzony (zmanipulowany).
Dariusz! jest off-line  
10-08-2007, 08:37  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.928
Domyślnie

Proszę pamiętać, że w sprawach cywilnych to na stronie ciąży wskazanie dowodów. (Art. 232 kpc).
Janusz.C.M. jest off-line  
10-08-2007, 09:56  
melisanda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

[cytat="Dariusz!"]ważne, iż sąd wie, że co do dochodów nie było precyzyjnych informacji, a już są - z tą wiedzą sąd może zdecydować, czy został w błąd wprowadzony (zmanipulowany).[/cytat]

Ale w innej sprawie przy wniosku o przyznanie adwokata z urzędu sąd nie ma takiej wiedzy i przyznaje tego adwokata osobie, która ma duże dochody i co więcej wszystko przejada, bo czynszu nie płaci (oczywiście wszędzie jako argumet podaje, że ma bardzo małe dochody i do tego - uwaga! - duże koszty utrzymania, w tym bardzo wysoki czynsz za mieszkanie). Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu to jest sprawa pomiędzy sądem a osobą, która składa ten wniosek, druga strona w sprawie nie ma tu nic do powiedzenia, więc nie ma nawet kto uświadomić sąd, że ta osoba ma dużo większe dochody niż deklaruje. I ja znów pytam: czy to jest według Was w porządku?
melisanda jest off-line  
03-02-2010, 09:14  
Zosia_1980
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Wynagrodzenie netto - co to jest???

też mam problem podobny, w jaki sposób wystawiać zaświadczenie o zarobkach dla pracownika, jeśli o nie prosi, jeżeli zaświadczenie ma np. do szkoły dziecka, w zależności od dochodu na członka rodziny jest przyznana ulga na obiady. czy w takim zaswiadczeniu o dochodach ujmować np. takie potracenia jak dobrowolna składka na ubezpieczenie grupowe?? czy takie potrącenie nazywać dokładnie (dobrowolna składka na ubezp. grupowe) czy wystarczy ogólnie " nieopodatkowane elementy wynagrodzenia" (i wykazać ze znakiem - na znak ,że to potracenie?? Czy pytać pracownika jak ma takie zaświadczenie wyglądać i do kogo jest kierowane??
Zosia_1980 jest off-line  
08-02-2010, 22:19  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Wynagrodzenie netto - co to jest???

Najlepiej zapytać, sugeruję jednak wpisywać kwotę netto bez potrąceń na dobrowolne świadczenia.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wynagrodzenie netto (odpowiedzi: 2) Witam Chciałabym złożyć wniosek o stypendium socjalne na uczelnie. W chwili obecnej jestem zatrudniona na 1/8 etatu ale że na umowie jest podana...
§ wynagrodzenie netto (odpowiedzi: 3) Mam taki przypadek. Muszę wystawić, na prośbę pracownika, zaświadczenie o jego zarobkach netto (średnia z trzech miesięcy): 1. Umowa o pracę,...
§ Wynagrodzenie netto. (odpowiedzi: 8) Witam, Mam małe pytanko,jak wyliczyć pensję netto jeśli mam stawkę miesięczną 1500zl,do tego premia 20%,dodatek nocny(76 godz.),dodatek za...
§ wynagrodzenie netto a dochód netto - różnice (odpowiedzi: 1) Co bank to inny druk zaświadczenia o zarobkach. W jednym np Polbanku chcą średnie miesięczne wynagrodzenie netto, a w Lukasie średni zasadniczy...
§ wynagrodzenie netto... (odpowiedzi: 7) czy ktos moze mi dokladnie podac ile i za co jest odliczane od placy brutto 1317 pln? I czy te odliczenia sa zawsze takie same i dla wszystkich...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:35.