Nagana dla pracownika - Forum Prawne

 

Nagana dla pracownika

Witam Mam pewien problem. Wczoraj otrzymalem nagane. Argumenty byly dwa z czego jeden niejasno okreslal moja osobe. Napisalem odniesienie do calej sytuacji z ktorego kazdy zrozumie o co chodzi: "W nawiązaniu do wczorajszej rozmowy oraz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-02-2010, 17:46  
JanuszR
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Nagana dla pracownika

Witam

Mam pewien problem. Wczoraj otrzymalem nagane. Argumenty byly dwa z czego jeden niejasno okreslal moja osobe.
Napisalem odniesienie do calej sytuacji z ktorego kazdy zrozumie o co chodzi:

"W nawiązaniu do wczorajszej rozmowy oraz wręczenia mi nagany z którą sie absolutnie nie zgadzam, twierdze iz została mi ona wręczona na podstawie niesłusznych i częściowo niejasnych argumentów.
Naganę otrzymałem za: wyrzucenie druku zw do kosza ( co miało być żartem) a zostało odebrane całkowicie inaczej. Sytuacja ta miała miejsce ok 2 miesiące temu i została wyjaśniona miedzy mną, brygadzistka i mistrzem. Drugim powodem było oskarżenie ze strony kierowcy o nieuprzejme potraktowanie w zeszłym tygodniu na zm2.
Chciałbym w tym momencie zauważyć iz na zmianie 2 było 5 osób.Na wczorajszej rozmowie usłyszałem bardzo niejasne argumenty obwiniające moja osobę. Kierowca nie powiedział przecież iz J...... R.......... go obraził czy tez nieuprzejmie potraktował.Określił to jako nieuprzejme potraktowanie na drugiej zmianie. Czy jest to jednoznaczne??
Chciałbym tez wiedzieć dlaczego nagana została mi wręczona bez zapytania sie mnie czy taka sytuacja miała miejsce? Dlaczego nie zapytano sie kogoś z drugiej zmiany czy cos takiego widział lub słyszał?
Druk nagany mimo to podpisałem ale zaznaczyłem iz całkowicie sie z tym nie zgadzam.
Chwile po całej sytuacji zostałem wezwany ponownie do kierownika, który poprosił o zwrot nagany. Została ona podarta z wyjaśnieniem iz jej treść będzie zmieniona. Czegoś takiego to juz wogole nie rozumiem. Wynika z tego iz ktoś na sile chce abym otrzymał ta naganę i teraz jest szukany dobry powód.
Odnoszę wrażenie iz od momentu w którym zacząłem zgłaszać uwagi odnośnie warunków pracy jakie panują na magazynie zaczęły sie moje problemy.
Po otrzymaniu tej nagany poczułem sie poniżony , zastraszony i niewiem jak to jeszcze określić. Poprostu boje sie teraz cokolwiek powiedzieć bo kto wie czy zaraz nie znajdzie sie powód do wyrzucenia mnie z pracy.
Pracuje w K..... juz ponad 3 lata. Nigdy nie było ze mną żadnych problemów wynikających z niestosownego zachowania wobec jakiejkolwiek osoby z którą miałem kontakt.
Proszę o spotkanie w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Chciałbym aby w spotkaniu uczestniczyły wszystkie osoby do których adresowana jest ta wiadomość."

Taka wiadomosc otrzymal kierownik, gl. kadrowa orazprzewodniczacy zwiazkow zawodowych.

Dnia dzisiejszego w odp. na moja wiadomosc zostalem wezwany do jednego z kierownikow,przeproszono mnie za zaistniala sytuacje( podarcie nagany i nie dostanie nowej) ale dowiedzialem sie tez iz powod nagany ulegl zmianie.
Jutro mam otrzymac nowa wersje.

Jak sie bronic przed czyms takim?
Co moge jeszcze zrobic poza powiadomieniem zwiazkow?
Czy ta nagana jest sluszna czy nie??

Prosze o pomoc. Pozdrawiam
JanuszR jest off-line  
13-02-2010, 21:51  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.751
Domyślnie RE: Nagana dla pracownika

Mówi o tym kodeks pracy:

Art. 108. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
Art. 109. § 1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
§ 2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
§ 3. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.
Art. 110. O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.
Art. 111. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.
Art. 112. § 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
§ 2. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
§ 3. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.
Art. 113. § 1. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.
§ 2. Przepis § 1 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę albo wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary.
Ewania jest off-line  
14-02-2010, 16:04  
JanuszR
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nagana dla pracownika

Ok. Ale co dalej w tej sytuacji??
Rozumiem ze nagana powinna zostac anulowana.
JanuszR jest off-line  
14-02-2010, 16:54  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.751
Domyślnie RE: Nagana dla pracownika

Spróbuj w tym temacie porozmawiac z pracodawcą, przedstawiając mu powyzsze przepisy - niech wie, ze znasz swoje prawa.
Jesli to nie pomoze - nie pozostanie Ci nic innego niz zwrócenie sie o pomoc do PIP.
Ewania jest off-line  
15-02-2010, 09:29  
JanuszR
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nagana dla pracownika

Dzieki bardzo za pomoc.
Pozdrawiam
JanuszR jest off-line  
27-08-2011, 20:12  
speedy84
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Nagana dla pracownika

Witam mam problem w dniu 25 sierpnia dostałem naganę,ponieważ pokłóciłem się z kierownikiem o nazwanie mnie i pracowników downami,a nagana brzmi tak
udzielenie Panu kary porządkowej nagany uzasadnione jest wielokrotnym naruszaniem przez Pana porządku pracy polegającym na niesumiennym wykonywaniu obowiązków pracowniczych(bardzo wolne wykonywanie poleceń służbowych skutkujących przekładaniem zadań na kolejny dzień),a także naruszeniem porządku pracy w dniu 18 sierpnia 2011 roku,polegającym na niewłaściwym zachowaniu się wobec przełożonego w osobie Pani Małgorzaty Karmowskiej tj.lekceważące zwracanie się w obecności innych osób do kierownika sklepu.

czy taka nagana istnieje i jak można się od niej odwołać

proszę o pomoc
speedy84 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagana/kary dla pracownika ex post (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Pracuję w banku (umowę na czas określony) i dostajemy pogróżki od dyrektorów, że dostaną nagany pracownicy, którzy zlikwidowali...
§ nagana a równe uprawnienia pracowników (odpowiedzi: 1) Witam. Proszę powiedzieć, czy pracodawca za takie samo przewinienie może ukarać jednego pracownika a drugiego nie? Czy nie łamie w ten sposób prawa?...
§ Nagana dla pracownika po upływie 30 dni (odpowiedzi: 6) Witam. Jak w temacie. Ze względu na ciągłe dokładania mi pracy nie dopełniłem pracy powierzonej przez pracodawcę (terminowość) miało to miejsce w...
§ Nagana i wpis do akt bez poinformania pracownika (odpowiedzi: 4) Witam Wszystkich, Jak już zdążyliście się zorientować tym tytułowym pracownikiem jestem ja. Wyjaśnię sytuacje. Pewnego słonecznego dnia złożyłem...
§ nagana dla pracownika (odpowiedzi: 6) Witam.Problem dotyczy męża.Pracuje w firmie budowlanej w delegacji i po godzinach pracy doszło między nim a kolegą do szarpaniny.Obaj nie są bez winy...
§ Nagana dla pracownika (odpowiedzi: 2) Witam mam problem w dniu 25 sierpnia dostałem naganę,ponieważ pokłóciłem się z kierownikiem o nazwanie mnie i pracowników downami,a nagana brzmi tak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:23.