Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - Forum Prawne

 

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Witam wszystkich forumowiczów, chciałbym Wam przedstawić zarys problemu, który narastał od dłuższego czasu lecz teraz przerósł moje wyobrażenia na firmę i Szefa. Pracuję od 1 czerwca 2009 r w drukarni wielkoformatowej na stanowisku spec. ds. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
24-03-2010, 23:11  
Gorion82
Początkujący
 
Gorion82 na Forum Prawnym
 
Posty: 8
Domyślnie Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Witam wszystkich forumowiczów,

chciałbym Wam przedstawić zarys problemu, który narastał od dłuższego czasu lecz teraz przerósł moje wyobrażenia na firmę i Szefa.

Pracuję od 1 czerwca 2009 r w drukarni wielkoformatowej na stanowisku spec. ds. sprzedaży i marketingu, dodatkowo zajmuję się również promocją elektroniczną i tworzeniem tego typu ofert handlowych.
To obowiązki którymi się zajmuję w tej firmie:
- kreowanie marketingu firmy
- konsultacje i uzgadnianie drukowanego projketu z klientem i w dziale produkcyjnym
- prowadzenie i wypełnianie zleceń
- prowadzenie harmonogramu wydruków
- zdobywanie nowych klientów, rozwój nowych rynków sprzedaży
- przeprowadzanie rozmów z klientami, sporządzanie ofert
- prezentacja firmy u klientów
- monitoring konkurencji i tendencji rozwojowych
- ustalanie cen, negocjacje z klientami
- sporządzanie cenników, ofert, materiałów reklamowych po akceptacji z prezesem
- przeprowadzanie kampanii promocyjnych drogą ixmailingu
- tworzenie listów xmailingowych
- wysyłka wydrukowanych materiałów
- wystawianie faktur
- udział w targach
- sporządzanie sprawozdań i zestawień dla Prezesa
- obsługa sprzętu komputerowego i podstawowa obsługa serwera
- tworzenie programów bazy danych

Prezes firmy sprawiał wrażenie poukładanego, uczciwego, pełnego innowacyjnych pomysłów, konkretnym w działaniu, umiejącym doradzić, łagodzącym sytuacje sporne, nakreślającym złote wizje.
Wszystko było by ok, gdyby ten piękny wizerunek okazał się tylko zasłona dymną i dobrym aktorstwem w celu stworzenia tylko złudnego i dobrego wizerunku dla przebiegłości i nieuczciwości z Jego strony.
Okazał się niesłownym naciągaczem i partaczem zleceń, które sam drukował a za niepowodzenia obwiniał wszystkich tylko nie siebie.

Obsługa biura, jest karygodna przez byłą jego żonę. Zachowanie i odnoszenie się do klientów pozostawia dużo do życzenia i nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem.
Brak nadzoru nad materiałami które są obecnie na stanie, ogromne zadłużenia u wierzycieli dt. min. wynajmu powierzchni pod reklamę, jak również znaczna liczba reklamacji która przewyższa ilość zadowolonych klientów i notoryczne uciekanie od wierzycieli.
Zmuszanie pracowników do okłamywania wszystkich, by nikt się nie dowiedział gdzie tak naprawdę przebywa Prezes.
Brak kontaktu, unikanie spotkania się z pracownikami, przemykanie jak lis z podkulonym ogonem.

Pracodawca w wyniku tych zaniedbań pogrążał się już od 2006 roku jak z czasem się dowiedziałem. Pod koniec 2009 roku zaczęły się opóźnienia z wynagrodzeniem. Obecnie pracodawca nie płaci wynagrodzenia od grudnia 2009 a pisząc ten post mamy już końcówkę marca 2010. Podsumowując prezes wisi mi już wynagrodzenie za prawie 4 miesiące. Jego obietnice, że będzie płacić po 500 zł za każdy tydzień by wyrównać zaległości również spełzły na obietnicach bez pokrycia - do tego nieuczciwy i niesłowny, naciągacz i oszust.

Ma nad sobą już komornika lub komorników, wobec wierzycieli. Firma można powiedzieć istnieje nadal i ledwo dycha tylko dla zobowiązującej umowy. Otóż fundusze pozyskane na zakup maszyny drukującej UV za ok 2 mln zł pozyskane z UE zobligowane zostały umową. Firma musi istnieć minimum 5 lub 6 lat by dług został umorzony.
Jak łatwo obliczyć pozostał prezesowi tylko 1 rok aby pozbyć się problemu i ogłosić upadłość wraz z długami, nie wspominając o zaległych wynagrodzeniach dla pracowników oraz długo na 1,5 mln zł do oddania do kasy UE gdy jego plan nie wypali.

Wiem, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest zapłata wynagrodzenia za pracę w terminie określonym w regulaminie firmy tj. do 10 każdego miesiąca. Jest to też główne z najcięższych przewinień i nie dopełnienie obowiązku wobec pracownika wg obowiązującego prawa pracy.

Wiem też że mogę wypowiedzieć umowę o prace w trybie natychmiastowym powołując się na ciężkie niedopełnienie podstawowego obowiązku przez pracodawcę jakim jest nie terminowe wypłacanie wynagrodzenia powołując się na
Przepis prawny:
Kodeks pracy Art. 55. § 1.
.

Moje pytanie dotyczy precyzyjnego załatwienia sprawy:
1. Czy mam napisać "OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA O ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA W TRYBIE ART. 55 § 11 KODEKSU PRACY"
uwzględniając wszystkie zaległe wynagrodzenia
2. Pismo przygotować w 2 kopiach, 1 z potwierdzeniem dla mnie
3. Uwzględnić termin do kiedy ma mi wypłacić zaległości
4. Gdy się nie wywiąże wówczas kierować sprawę do sądu pracy, aby się zabezpieczyć gdy w chwili ogłoszenia upadłości firmy dostać należące się mi wynagrodzenie

Wystarczająco byłem cierpliwy nie mając środków dożycia i uiszczania bieżących opłat. Rzetelnie wykonuję pracę i wykonuję więcej niż do mnie należy, poza tym obawiam się iż podejmując walkę o swoje będę narażony na nieprzyjemności Prezesa. Obawiam się ze ten człowiek jest w stanie mi nabruździć w papierach, posądzić że to moja wina że jego firma pada itp. a wówczas nie będzie szans na jaką kolwiek pracę.
U NAS w Polsce jest tak że oprawca jest ofiarą a szary człowiek musi odpowiadać za przypisane i nie swoje grzechy - bo ktoś musi. A musi ten kto nie ma "szerokich pleców" i układów no i kasy.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki
Pozdrawiam Was wszystkich

Gorion82
Gorion82 jest off-line  
24-03-2010, 23:25  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Ad. 1. Masz do tego podstawy, z tego co piszesz.
Ad. 2. Tak i najlepiej wysłać poleconym z.p.o.
Ad. 3 i 4. Możesz od razu złożyć pozew do Sądu.
Rafał M jest off-line  
25-03-2010, 13:03  
Gorion82
Początkujący
 
Gorion82 na Forum Prawnym
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Dziękuje Panie Rafale za odpowiedź i nakierowanie.

Mam też obawy, ze mogą mi tego dokumentu nie podpisać, jedynym rozwiązaniem jest dostarczenie pisma za potwierdzeniem odbioru, to jest najważniesze by mieć to potwierdzenie. Gdybym jednak dostarczył to pismo osobiście, wówczas mi tego nie podpiszą tego jestem pewien. Wtedy byłoby bardzo gorąco i wiem że w tedy będę miał same nieprzyjemności w tej firmie.
Jedynym rozwiązaniem mam nadziej również akceptowanym przez sąd jest dostarczenie pocztą za potwierdzenie odbioru pisma które mam przygotowane.

Człowiek studiuje dziennie jak ja 2 kierunki, podejmuje pracę, godzi to wszystko i stara się zawsze by w pełni spełniać oczekiwania pracodawcy i nawet więcej. Obawiam się by Prezes nie napsuł mi czegoś w papierach, bo jest zdolny do wszystkiego.

Poszukuję innej pracy ale jest tak ciężko jak nigdy. Na obecne czasy większe szanse na pracę mają osoby po zawodówce , bo mają większe doświadczeniem zawodowe.
Wobec Nas młodych stosuje się szerzącą dyskryminację z powodu małego lub barku doświadczenia. Studiując dziennie gdzie miałem je zdobywać, a na zaoczne nigdy mnie nie było stać. I pomimo że studiowałem dziennie i pracowałem to za mało.

Pozdrawiam
Gorion82 - Adam
Gorion82 jest off-line  
25-03-2010, 13:14  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Cytat:
Napisał/a Gorion82 Zobacz post
Jedynym rozwiązaniem mam nadziej również akceptowanym przez sąd jest dostarczenie pocztą za potwierdzenie odbioru pisma które mam przygotowane.
Nie jedynym, ale moim zdaniem najlepszym, dlatego zasugerowałem je w poprzednim poście. Jak dostanie Pan "zwrotkę" to pismo może Pan uznać za doręczone w dniu podanym na "zwrotce" i będzie to wystarczający dowód dla Sądu.

Powodzenia.
Rafał M jest off-line  
25-05-2010, 20:03  
agusc1988
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Witam,
mam pytanie odnośnie kwestii zaległego wynagrodzenia.
Rozwiązałam umowę z pracodawca za wypowiedzeniem. Stosunek pracy ustal z dn. 30.04.2010 r. Natomiast do tej pory nie został mi przekazany przelew z wypłata za miesiąć kwiecien,Kontaktowałam sie z dotychczas. pracodawca, jednak nie odpowiada na moje maile, ale telefonicznie zbywa mnie, ze zrobił przelew i tak juz dwa tygodnie.
Moje pytanie brzmi jak moge wyegzekwowac zaległa wypłate. i czy ma on jakis czas na wypłate tej zaległej wypłaty?

Bede wdzieczna za wzelka pomoc

pozdr.
agusc1988 jest off-line  
25-05-2010, 22:22  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Cytat:
Napisał/a agusc1988 Zobacz post
Moje pytanie brzmi jak moge wyegzekwowac zaległa wypłate.
Proponuję złożyć skargę do PIP.

Cytat:
Napisał/a agusc1988 Zobacz post
czy ma on jakis czas na wypłate tej zaległej wypłaty?
Do 10-go dnia następnego miesiąca, czyli termin ten minął już ponad 2 tygodnie temu.
Rafał M jest off-line  
12-07-2010, 23:57  
adriia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

witam.
Byłam zatrudniona w firmie od 3.maja 2010.
2 lipca wypowiedziałam umowe za porozumieniem stron, dodajac 2 tyg. okres wypowiedzenia ze skutkiem na 18.lipca.
Jestem wiec zatrudniona do 2 lipca czy do 18 lipca? bo juz 02 lipca był tez moim ostatnim dniem pracy.
czy pracodawca rozliczy sie ze mna za lipiec za 2 dni czy zaplaci mi do 18 lipca, mimo ze juz nie pracuję przez ten czas? i do kiedy trwa ubezpieczenie zdrowotne w ramach stosunku pracy? za ile dni lipca pracodawca powinien zaplacic za mnie zus ?
czy bedac chora moge isc na zwolnienie 13 lipca ? i czy placi wtedy pracodawca czy zus?

dziekuje i pozdrawiam, agata
adriia jest off-line  
13-07-2010, 00:02  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Cytat:
Napisał/a adriia Zobacz post
wypowiedziałam umowe za porozumieniem stron, dodajac 2 tyg. okres wypowiedzenia ze skutkiem na 18.lipca.
Wypowiedziała Pani tę umowę czy rozwiązała ją na mocy porozumienia stron?
Rafał M jest off-line  
13-07-2010, 00:16  
adriia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

rozwiazalam na mocy porozumienia stron
adriia jest off-line  
13-07-2010, 00:21  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

W takim razie należy sprawdzić w piśmie rozwiązującym umowę z jaką datą została ona rozwiązana.
Rafał M jest off-line  
13-07-2010, 00:30  
adriia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

w pismie napisalam ze rozwiazuje 2 lipca ze skutkiem na 18 lipca... a od pracodawcy nie dostalam zadnego dokumentu juz pozniej,,, stad moje pytania.. bo juz bylam raz oszukana przez ta firme i nie chce drugi raz stwierdzic po fakcie ze znow tak sie stalo przez moja nieznajomosc prawa.
adriia jest off-line  
13-07-2010, 00:44  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

W porozumieniu powinno być napisane, że "strony postanawiają rozwiązać umowę o pracę z dniem .......". Czy było tak napisane i czy pracodawca podpisał to pismo? Z tego co piszesz to powinnaś być pracownikiem tej firmy do 18 lipca.
Rafał M jest off-line  
13-07-2010, 01:07  
adriia
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

wreczylam osobiscie, nie mialam drugiej kopii dla siebie. zle to zalatwilam, wiem. w dodatku kazano mi zmienic liste obecnosci tak abym wpisala urlop w dni kiedy pracowalam bo podobno musial byc w takim przypadku wykorzystany, skoro rozwiazuje umowe w trybie natychmiastowym. juz wiem ze nie powinnam tego zrobic ale nie wiedzialam. i przez to nie zostanie mi wyplacony ekwiwalent. ale to juz moja wina i moja niewiedza. teraz wlasciciel dzwoni do mnie czy nie mozna zmienic rozwiazania umowy z koncem czerwca a nie 2 lipca. nie zgodzilam sie, ale obiawiam sie zeby w zwiazku z niefachowym rozwiazaniem umowy nie zostac jeszcze raz oszukana. nie zarejestrowalam sie jeszcze w urzedzie pracy bo nie wiem czy jestem pracownikiem do 2 lipca czy 18 lipca , tzn do kiedy oplacony bedzie zus. a bez tego nie moge isc do przychodni bo nie mam podbitej ksiazeczki ubezpieczeniowej. druga sprawa jesli chodzi o zwolnienie.. nie wiem kto musialby mi teraz za nie zaplacic, tzn komu je zawiezc. do pracodawcy czy jesli juz nie jestem pracownikiem to moze do zusu?
adriia jest off-line  
13-07-2010, 08:34  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Moim zdaniem w tej sytuacji najlepiej będzie "dogadać" się z pracodawcą i zawrzeć prawidłowe porozumienie stron dotyczące rozwiązania umowy. Nie jesteś w stanie udowodnić, że wypowiedzenie złożyłaś, a ponadto nie zachowałaś okresu wypowiedzenia, więc teoretycznie pracodawca mógłby nawet zwolnić Cię dyscyplinarnie z powodu tzw. "porzucenia pracy".
Cytat:
Napisał/a adriia Zobacz post
nie wiem czy jestem pracownikiem do 2 lipca czy 18 lipca, tzn do kiedy oplacony bedzie zus
Według mnie do 18 lipca
Cytat:
Napisał/a adriia Zobacz post
nie wiem kto musialby mi teraz za nie zaplacic, tzn komu je zawiezc. do pracodawcy czy jesli juz nie jestem pracownikiem to moze do zusu?
Do pracodawcy
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 2) Witam, W dniu dzisiejszym złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy na wypowiedzeniu muszą podpisać się...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 2) Witam, mam wielki problem. Chce złożyć wypowiedzenie umowy. Umowa jest na czas określony z 2 tyg okresem wypowiedzenia. Mój pracodawca nie chce...
§ wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 4) Witam! 1 lipca 2013 roku zawarłam umowę o pracę na czas próbny (3 m-ce). 1 października 2013 roku została podpisana następna umowa ale na czas...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 13) Witam. Chciałbym złożyć wypowiedzenie w zakładzie pracy. Obecnie jestem zatrudniony na czas nieokreślony i pracuję ponad 4 lata na jednym stanowisku....
§ Art. 94 par. 9b - wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (odpowiedzi: 1) Proszę o informację czy mogę rozwiązać umowę o pracę z moim pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie Art. 94. par 9b, który to...
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) Jestem na umowie na okres próbny na 3 miesiące. Powinnam otrzymać swoje pierwsze wynagrodzenie do 10 marca za miesiąc luty niestety do dnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:12.