Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb.. - Forum Prawne

 

Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb..

Witam. Sprawa jest dość zawiła, ale postaram się jak najkrócej ją opisać- żeby nikogo tu nie zanudzić. 21 maja 2010 ja i mój kolega zostaliśmy zwolnieni z pracy bez wypowiedzenia z pracy w oparciu o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
28-05-2010, 19:04  
biedrek
Użytkownik
 
Posty: 289
Domyślnie Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb..

Witam. Sprawa jest dość zawiła, ale postaram się jak najkrócej ją opisać- żeby nikogo tu nie zanudzić.

21 maja 2010 ja i mój kolega zostaliśmy zwolnieni z pracy bez wypowiedzenia z pracy w oparciu o art. 52 KP – gdzie jako główne uzasadnienie pracodawca podał nam narażenie go na szkodę oraz całkowitą utratę zaufania. Ja byłem menagerem działu AGD, mój zwolniony kolega- menagerem działu FOTO. Zarzuty dotyczyły tego, iż rzekomo specjalnie obniżyłem cenę pralki- by mój kolega mógł ją zakupić nie dość że w obniżonej cenie to skorzystać też z obowiązującej w tych dniach dodatkowej promocji rabatu 20% na kartę programu lojalnościowego naszej firmy. Pralka miała ogólnopolską cenę w dniach 11-18 maja 2010- natomiast mój kolega kupił ją w tej cenie 9 maja. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że doszło do głupiego błędu (najprawdopodobniej przepalcowania spowodowanego pośpiechem lub zmęczeniem) i cena zamiast na okres 9-19 maja została założona tylko na dzień 9 maja. No i tu właśnie oparła się podstawa wg pracodawcy do podejrzewania popełnienia malwersacji finansowych. Natomiast, jako zarzuty wobec mojego kolegi postawiono mu rzekome wykorzystanie „układów” by kupić tanio pralkę, to, że po pracy wszedł na magazyn formy już jako klient- i nakazał jakiemuś pracownikowi przygotować mu wybraną przez siebie pralkę, co zostało rzekomo uwidocznione na filmie z kamery monitoringu, no i najbardziej niewiarygodny zarzut- iż cena ta obowiązywała TYLKO dla niego- bo żaden inny klient nie mógł tej pralki kupić w tym dniu- co jest wierutną bzdurą. Tyle tytułem wstępu. Zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie i poszliśmy do Sądu Pracy złożyć odwołanie od tej decyzji- oboje napisaliśmy pisma, które tu teraz zacytuję- co jeszcze bardziej rozjaśni sprawę.
Tak więc kolega (kupujący) napisał tak:
„Wskazane przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie mały miejsca.
W dniu 9 maja 2010 wiedząc, iż na cały towar tzw. „dużego AGD” obowiązuje rabat 20% postanowiłem kupić pralkę, ponieważ pralka moich rodziców ostatnio zaczęła szwankować. W tym dniu rano przyjechało kilkadziesiąt pralek firmy Whirlpool AWO/D 3313, przebywając na magazynie z moim bezpośrednim przełożonym, Dariuszem Jastrzębcem-Zakrzewskim, zapytałem go o opinie na temat tej pralki (ponieważ nie jest to dział na którym się znam). Odpowiedział, iż w tej cenie jest to bardzo dobry wybór.
Po skończeniu swojej pracy poszedłem do managera dyżurnego w dniu 9 maja sektora EM, Rafała Kułagi, aby wypisał mi kwit sprzedaży na ww pralkę (w tym momencie nie było pracownika działu AGD, dlatego ww kwit wypisał Rafał Kułaga). Po zapłaceniu w kasie za towar wróciłem na dział AGD, aby zaczekać na pracownika AGD, Pawła Typka, który mi tą pralkę przywiezie z magazynu. Mój bezpośredni przełożony (Dariusz Jastrzębiec-Zakrzewski) widząc, iż czekam zawołał mnie na magazyn, mimo ze byłem w stroju prywatnym. Moje przebywanie na magazynie odbyło się za jego wiedzą i przyzwoleniem, oraz w jego obecności.
Następnie razem z Dariuszem Jastrzębcem-Zakrzewskim włożyliśmy ww pralkę na wózek i zawiozłem ją przy pomocy Rafała Kułagi do swojego samochodu.
Nieprawda jest, iż celowo naraziłem na straty swego pracodawcę, ponieważ jako manager działu Foto/Tele, nie interesowałem się promocjami na dziale AGD (miałem wystarczająco dużo pracy na swoim dziale). A jeśli mój bezpośredni przełożony, którego zadaniem jest nadzór całego sektora EM, podczas rozmowy ze mną nie stwierdził, iż na tą pralkę jest założona źle cena, to w jaki sposób ja jako manager innego działu miałem to stwierdzić?
Pracodawca twierdzi, iż celowo połączyłem dwie promocje, do których nie miał dostępu żaden klient sklepu. To nieprawda. Nie miałem fizycznej możliwości sprawdzenia w systemie GIMA czy na dany towar była założona i przez kogo promocja, ponieważ dla mojego profilu GIMA dział AGD jest zablokowany. Mało tego, te dwie promocję były w danym dniu dostępne dla wszystkich klientów sklepu (pracodawca błędnie twierdzi, ze nie), poprzez oznaczenie tego towaru 20 % rabatem na kartę lojalnościową Skarbonka, oraz przez cały dzień widoczną cenę przy towarze 799 zł. Świadkiem tego jest Marta Pudło-Świdurska (pracownica działu AGD, która w danym dniu miała zmianę poranną), oraz Rafał Kułaga, który wypisywał kwit sprzedaży.
Pracodawca twierdzi, iż na nagraniu wideo jest uwidoczniona sytuacja, w której wskazuję pracownikowi magazynu pralkę, którą ma mi ściągnąć z regału. Jest to nie prawdą, ponieważ w tym dniu przyjechało kilkadziesiąt ww pralek (z uwagi na brak miejsca na regałach, stały one w alei głównej – na poziomie 0). Wierzę, iż nagranie wskazane przez pracodawcę w rozwiązaniu umowy o pracę, znajdzie się w materiale dowodowym.

Natomiast ja napisałem:
Uważam, iż argumenty podane w przedstawionym mi rozwiązaniu umowy o pracę są niezgodne z prawdą, to jest, że celowo obniżyłem cenę sprzedaży pralki by umożliwić jej zakup innemu pracownikowi, przez co naraziłem rzekomo firmę na stratę.
Oświadczam, iż obniżenia ceny pralki dokonywałem na kilka dni przed rozpoczęciem terminu obowiązywania ceny- w zamierzeniu moim cena miała obowiązywać od 9 do 19 maja. W wyniku pośpiechu, a najprawdopodobniej omsknięcia się palca promocja cenowa została założona na okres od 9 do 9 maja. Pragnę również dodać, iż fakt zakładania przeze mnie ceny promocyjnej na kilka dni przed jej okresem obowiązywania nie jest niczym nadzwyczajnym, i jest stosowanym przez zarówno mojego bezpośredniego przełożonego jak również wszystkich innych menagerów – co oznacza, iż jest faktem akceptowalnym przez firmę, Przez półtora roku pracy w hipermarkecie wszystkie ceny zakładałem wg tego samego schematu. Niejednokrotnie również dochodziło już do różnych pomyłek czy to w cenie towaru, czy w terminie obowiązywania promocji cenowej, co wytłumaczyć można dużą ilością takich czynności oraz pośpiechem przy ich wykonywaniu. O tym, iż jest to sytuacja codzienna oraz praktykowana przez wszystkich menagerów bardzo łatwo można przekonać się wyświetlając sobie historię taryf cenowych dla dowolnego produktu w naszym systemie komputerowym. Fakt „zakładania” ceny przed terminem obowiązywania promocji mogę również wytłumaczyć specyfiką działu, na którym pracowałem- AGD (sprzęt ciężki, duże gabaryty), gdzie dostępność towaru, dostawy od dostawców oraz konieczność odpowiedniego oznaczenia towaru, wyeksponowania go i umożliwienia zakupu klientom już od pierwszych minut obowiązywania promocji zmuszała do wcześniejszych działań. Poza tym kwestia wydłużenia okresu obowiązywania ceny promocyjnej była od zawsze w gestii menagera, i tu właśnie o tym fakcie zadecydowałem mając na uwadze zadeklarowaną ilość pralki, którą musiałem odebrać z magazynu centralnego (40 sztuk), oraz atrakcyjność obowiązywania oferty cenowej w odniesieniu do działań konkurencji.
Tak też było w przypadku przedmiotowej pralki, o której przecenę zostałem posądzony. Wiedząc, iż promocja na ten towar rozpocznie się po weekendzie, który mam wolny, zakładałem cenę kilka dni wcześniej, Tym bardziej, że miałem informacje, iż pralka ta dojedzie do sklepu transportem w niedzielę, a w dniu tym w pracy mam tylko 1 pracownika na popołudniowej zmianie, która to koleżanka nie byłaby w stanie zorganizować samodzielnie odpowiednich oznaczeń towaru oraz jego ekspozycji.
Nieprawdziwym również jest stwierdzenie, iż promocja cenowa była skierowana tylko dla „wtajemniczonego” kolegi- i żaden inny klient nie mógł tej pralki kupić- oznaczony odpowiednią etykietą oraz ceną towar znajdował się w regale, do którego dostęp mają wszyscy klienci.
Tak więc także każdy zainteresowany klient mógł tego dnia zakupić tą pralkę w cenie promocyjnej, jak również wykorzystać dodatkową promocję obowiązującą tego dnia jak i 2 dni wcześniej- polegającą na zwrocie 20 % wartości pralki na konto programu lojalnościowego Skarbonka.


Obydwoje wnieśliśmy żądanie przywrócenia do pracy- ale w zasadzie to nam zależy tylko na tym by zamienić zwolnienie dyscyplinarne na jakieś inne- bo po pierwsze szkoda 2 lat pracy- a po drugie jak tu się chwalić pracą w CV jak zostało się z niej wyrzuconym.
Jak Państwo myślą- jaka jest szansa na wygranie?
biedrek jest off-line  
30-05-2010, 19:12  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb..

Nie zajmujemy się wróżeniem, sąd oceni czy te standardowe działania oparte na danych przez pracodawcę prerogatywach będą uzasadniały taką formę rozwiązania umowy o pracę.
Moim zdaniem podany powód jest błahy i nie zasługuje na uznanie.
AnJay jest off-line  
30-05-2010, 21:06  
biedrek
Użytkownik
 
Posty: 289
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb..

Błahy jest w Twojej ocenie powód zwolnienia? Rozmawiałem z radcą prawnym- powiedział mi że dziwi się że za taką kwotę (300 zł) firma chce iść na udry które mogą zakonczyć się dlugim procesem...
biedrek jest off-line  
31-05-2010, 20:39  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne- walka o inny tryb..

Przecież AnJay zgodził się z tym radcą.
megane jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca na zmiany. Okres probny. Z dnia na dzien kazano przejsc na inny tryb zmianowy (odpowiedzi: 6) Witam. Pracuje na okresie probnym w zakladzie produkcyjnym. Poczatkowo pracowalam na dwie zmiany jednak z powodu braku zamowien na moim stanowisku...
§ Zwolnienie lekarskie a zwolnienie dyscyplinarne (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Postaram sie opisać moj problem jak najkrócej i jak najbardziej zwięźle. Pracuje w firmie od kilkunastu miesięcy. Moja praca...
§ zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 1) Witam. mam problem, ponieważ zwalniany zostaje pracownik dyscyplinarnie i zostało mu już wysłane rozwiązanie umowy, a wcześniej otrzymaliśmy jego...
§ dyscyplinarne zwolnienie- ucieczka na zwolnienie chorobowe (odpowiedzi: 8) aby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego pracownik "uciekł" na zwolnienia chorobowe , czy po mino tego można go zwolnić?
§ Zwolnienie dyscyplinarne-komu oddać zwolnienie lekarskie ? (odpowiedzi: 2) Witam.Otrzymałem 13 grudnia w trakcie zwolnienia lekarskiego zwolnienie dyscyplinarne.L4 kończy się 14 grudnia 2012-istnieje konieczność leczenia...
§ zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 5) mam pytanie czy jesli jestem na zwolnieniu lekarskim i pracodawca wysle mi zwolnienie dyscyplinarne to czy moge ciagnac dalej zwolnienie czy ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:30.