Wezwanie do sądu - wolny dzień? - Forum Prawne

 

Wezwanie do sądu - wolny dzień?

Czy wezwanie do sądu oznacza dzień wolny od pracy? Czy tez powinnam się tego dnia stawić w pracy? Rozprawa jest o 13.30?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-09-2007, 10:55  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie Wezwanie do sądu - wolny dzień?

Czy wezwanie do sądu oznacza dzień wolny od pracy? Czy tez powinnam się tego dnia stawić w pracy? Rozprawa jest o 13.30?
E. jest off-line  
13-09-2007, 11:05  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.971
Domyślnie

http://forumprawne.org/prawo-pracy/1...i-wolnych.html

§6. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowa nie w sprawach o wykroczenia.

Komentarz: Zwolnienie to przysługuje niezależnie od tego, w jakim charakterze ma się stawić pracownik przed organem wymienionym w tym przepisie, tj. strony lub innego uczestnika procesu (np. pełnomocnika, interwenienta w postępowaniu cywilnym, wnioskodawcy i uczestnika w postępowaniu nieprocesowym, oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu karnym) czy świadka. Termin "wezwanie" należy interpretować ściśle.

Należy pamiętać, że za czas ten pracodawca nie ma obowiązku płacić.
Jest to tylko nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.
Pracownik może zwrócić się do pracodawcy o wydanie zaświadczenia o utraconym zarobku i przedstawić je w sądzie. Sąd wyda rozporządzenie o zwrocie utraconego zarobku (tymczasowo przez Sąd, obciążona tym będzie strona przegrywająca proces).
Janusz.C.M. jest off-line  
13-09-2007, 11:05  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

Panie Januszu, w/g mnie Pana post we wstępie jest jednoznaczny, że jest to dzień wolny.
E. jest off-line  
13-09-2007, 11:33  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.971
Domyślnie

Rozporządzenie mówi wyraźnie i jednoznacznie "na czas niezbędny", a nie "na dzień".
Trzeba odróżniać "dzień" od "czasu".
Czasami może to być godzina, czasami dwa dni.
Janusz.C.M. jest off-line  
13-09-2007, 11:41  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

Oj... Czyli muszę się stawić w pracy, a potem do sądu? Ja się opieram na par. 3 pkt.4 zatytułowanym "Dowodami nieobecności w pracy są"
E. jest off-line  
13-09-2007, 11:45  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

A, a jak należy rozumieć sformułowanie w pkcie 4. "zawierajace adnotację potwierdzające stawienie się pracownika na to wezwanie"? Jeste taki dopisek na moim wezwaniu o konieczności osobistego stawienia się. Będzie Pan tak miły i się wypowie?
E. jest off-line  
13-09-2007, 12:24  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.971
Domyślnie

Dowodem do usprawiedliwienia jest imienne wezwanie sądu, na którym sąd potwierdza godziny i dni pobytu w charakterze strony czy też świadka.
Czas - "niezbędny" na dojście/dojechanie, pobyt w sądzie i powrót.
Dopisek o konieczności osobistego stawienia się jest stosowany przy wezwaniach stron. Na ogół stawiennictwo stron nie jest obowiązkowe, zamiast strony może stawić się pełnomocnik reprezentujący stronę procesu. Jeśli sąd chce przesłuchać strony, to wzywa do osobistego stawiennictwa.
Janusz.C.M. jest off-line  
13-09-2007, 19:54  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

Dziękuję bardzo. Rozumiem. Pojawię się w pracy, po czym na rozprawie. I nadal uważam, że przysługuje mi cały dzień --> par.3, pkt. 4 (jest adnotajca o osobistym stawiennictwie). Sprawy by nie było, gdybym poruszała się np. samochodem, a nie komunikacja miejską. Nie ja wyznaczałam termin i godzinę rozprawy (13.30) Czy gdyby rozprawa odbywała się o godz. 8.00 to musiałabym potem stawic się w pracy? (zna Pan charakter mojej pracy). I tak muszą wyznaczyc kogoś na moje miejsce. Nie zgadzam się, że znajduje tu zastosowanie par.6, bo on opiewa wykroczenia. No cóż... tu się szlachetnie różnimy.
E. jest off-line  
13-09-2007, 20:18  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.971
Domyślnie

Proszę nie interpretować po swojemu prawa, bo nie wychodzi to Pani.
Jeśli ma Pani stawić się na 13:30, to do godziny 12:30 powinna Pani pracować. Tak bym zadecydował gdybym był Pani przełożonym.
Co do § 6, to proszę przeczytać jego treść i nie wypisywać głupstw, żę dotyczy tylko wykroczeń. Proszę się nie ośmieszać.

[lex:3egm5miz]§6. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.[/lex:3egm5miz]

Uważam, że temat został dokładnie wyjaśniony, a kto nie rozumie, no cóż ... z całym szacunkiem, coraz częściej zdarza się, że ci co potrafią czytać nie rozumieją tego co czytają. (bez obrazy kogokolwiek).
Janusz.C.M. jest off-line  
13-09-2007, 20:21  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

Hmmm.... Lechos by tego lepiej nie ujął
E. jest off-line  
25-01-2008, 08:16  
Gabor311
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie

Orzecznictwo mówi w tym zakresie , że może byc to nawet cały dzień wolny jeżeli tego sprawa wymaga. W gre wchodzi też psychiczne czymerytoryczne przygotowanie sie świadka do stawiennictwa w Sądzie. I bez znaczenia jest fakt, o której jest rozprawa i jak długo ma trwac. Przerabiałam to niedawno . Jeżeli zachodzipotrzeba odnajdę orzecznictwo. U mnie natomiast pojawil się problem wysokości zwroty przez Sąd kwoty utraconego zarobku dla świadka - w sądzie pracy. Jako że sprawa jest stara , kwestia ta rozpatrywana jest na podstawie starego deretu. Sąd stwierdził, że nie zwraca całości tylko 30zł bo tak stanowi dekret. Natomiast rozporządzenie wykonawcze do tego dekretu nadal obowiązuje jak mi się wydaje więc złożone zostało zażalenie - zobaczymy
Gabor311 jest off-line  
25-01-2008, 10:42  
E.
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie

Bardzo proszę o to orzecznictwo dot. dnia wolnego. Wprawdzie rozprawa się juz odbyła, sprawę załatwiłam pomyślnie, ale pracodawca rozumowal, jak p. Janusz. Nota bene, nie wiedząc nawet, jak daleko jest sąd od mojego miejsca zamieszkania i pracy dał mi GODZINĘ na dotarcie do miejsca rozprawy. Dobrze, że nie jest moim pracodawcą. Moja dyrekcja znając moją sytuację uwzględniła te czynniki.
Życzę pomyślnego załatwienia sprawy
E. jest off-line  
25-01-2008, 12:26  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.971
Domyślnie

Pracodawca, jeśli ma taką wolę, to może zwolnić na cały dzień. Przecież jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.
Powinien natomiast wystawić zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku i ... na tym jego rola się kończy.
Jeśli ktoś zna orzeczenia sądu w sprawie zwrotu należności świadkom - proszę niech napisze (tylko proszę nie pisać, że "doktryna tak mówi" . )
Janusz.C.M. jest off-line  
08-08-2010, 22:32  
jgrey
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu - wolny dzień?

Witam.Wykladnia prawa w tym temacie jest dla mnie jasna."Zwolnienie na "czas niezbędny".
Pracodawca nakazal mi stawienie się w pracy /rozprawa w ktorej jestem świadkiem jest o 13.00/ tego samego dnia na nocną zmianę.Czy postapil zgodnie z prawem? Nastepny dzień również rozpoczynam o 14.00.
Wdzięczny za odpowiedź -jgrey.
jgrey jest off-line  
09-08-2010, 00:30  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu - wolny dzień?

Naruszy dobę pracowniczą.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do pracy w dzień wolny (odpowiedzi: 7) Witam, Mam 2 pytania i proszę o odpowiedzi: pracuję na umowę o pracę w systemie zmianowym 12-godzinnym na pół etatu. Sytuacja :W dzień wolny (z...
§ Dzień wolny za wezwanie do Sądu (odpowiedzi: 13) Witam, Mam pytanie - czy, jeśli dostałam obowiązkowe wezwanie do Sądu na rozprawę w dniu mojego urlopu, to czy Pracodawca powinien mi nie zaliczać...
§ Wezwanie do sądu a dzień wolny (odpowiedzi: 1) Witam. Jakiś czas temu dostałem z sądu wezwanie na sprawę. Odbędzie się o 13.30. Ja do pracy idę na 22, jednak sąd jest 400 kilometrów od mojego...
§ Wezwanie do sądu a dzień wolny (odpowiedzi: 2) Witam. W środę mam wezwanie do sądu na godzinę 12:50, wg mojego grafiku w zakładzie mam na godzinę 14 do pracy. Tylko że ja dojeżdzam do pracy z...
§ Wezwanie do sądu a dzień wolny? (odpowiedzi: 8) Czy może orientuje się ktoś, jaki jest stosunek pracodawcy do dnia wolnego spowodowanego wezwaniem do sądu? Czy taki dzień powinien być dniem wolnym...
§ Dzień wolny za wezwanie na komisję ZUS ?? (odpowiedzi: 3) Witam Państwa, Czy pracownikowi, który otrzymał wezwanie do stawiennictwa na komisji lekarskiej ZUS (w zw. z wypadkiem przy pracy) należy udzielic...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:42.