urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się? - Forum Prawne

 

urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

witam, mam pytanie, w grudniu kończy mi się urlop macierzyński, wezmę 2 tyg opieki nad dzieckiem, a później chciałabym wykorzystać urlop zaległy za 2010 i 2011 (1.01.2011 nabędę do niego prawo?) . Czy pracodawca jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
07-06-2010, 08:28  
madziakk
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

witam, mam pytanie, w grudniu kończy mi się urlop macierzyński, wezmę 2 tyg opieki nad dzieckiem, a później chciałabym wykorzystać urlop zaległy za 2010 i 2011 (1.01.2011 nabędę do niego prawo?) . Czy pracodawca jest mi zobowiązany udzielić tego zaległego urlopu oraz urlopu za 2011 w łącznym wymiarze? czy nie, ponieważ po macierzyńskim byłam na chorobowym a potem dopiero na wypoczynkowym?
madziakk jest off-line  
07-06-2010, 10:21  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

Oj kombinuje Pani, ocierając się o planowanie zwolnienia, co na naszym forum powoduje brak udzielenia odpowiedzi. Pytania zadajemy w jednym wątku, nie mnożymy ich.
Z zasady art 163 § 3 zawiera bezwzględną dyspozycję udzielenia urlopu wypoczynkowego BEZPOŚREDNIO po urlopie macierzyńskim. Ustawodawca nie wymaga jakiejś szczególnej formy i czasu złożenia tego wniosku (np. pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego) byleby był złożony przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. Pytająca zastanawia się czy ten obowiązek będzie ciążył na pracodawcy także po sprawowaniu koniecznej opieki nad dzieckiem na podstawie zaświadczenia lekarskiego, co spowoduje iż pomiędzy urlopem macierzyńskim, a urlopem wypoczynkowym będzie przerwa (na tą opiekę).
Moim zdanie obowiązek wynikający z art. 163 § 3 KP będzie nadal ciążył na pracodawcy i będzie on obowiązany udzielić urlopu bezpośrednio po czasie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Za takim tokiem rozumowania przemawia celowość udzielenia urlopu macierzyńskiego, opieki nad dzieckiem, a także wskazania przez ustawodawcę obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Bezdyskusyjnym jest fakt szczególnej ochrony macierzyństwa w polskim KP. Zawiera się ona w dyspozycji udzielenia urlopu macierzyńskiego, a także urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wolą ustawodawcy było bezwzględne (pracodawca nie może bowiem odmówić udzielenia tego urlopu wypoczynkowego) prawo do dłuższej opieki nad dzieckiem w jego początkowych miesiącach życia. Normę tą spełnia także przebywanie w domu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Należy zatem uznać, że idealne pokrywanie się celów urlopu wypoczynkowego udzielanego po okresie urlopu macierzyńskiego, a także przebywania w domu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podstawie zaświadczenia lekarskiego powoduje, że pracodawca będzie musiał uwzględnić ten fakt i bezwzględnie udzielić urlopu wypoczynkowego po powrocie pracownicy ze zwolnienia.
Ponieważ pracownica w dniu powrotu ze zwolnienia nabędzie już prawo do urlopu wypoczynkowego za 2011 rok należy jej udzielić urlopu wypoczynkowego zaległego i bieżącego.
AnJay jest off-line  
07-06-2010, 10:57  
madziakk
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

bardzo dziękuje za obie odpowiedzi!
madziakk jest off-line  
18-12-2012, 21:45  
Mardzik
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

Chciałabym postawić pytanie o zmiany jakie mają być od 1 września 2013 r. wprowadzone w urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Zmiany te mają objąć osoby, którym do dnia 1 września przysługuje urlop macierzyński.
Termin porodu mojego dziecka przypada na dzień około 8 marca 2013 r. co powoduje, że zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami zabraknie mi około 10 dni urlopu macierzyńskiego, do tego bym mogła skorzystać z jego wydłużenia zgodnie z przepisami wprowadzanymi od 1 września 2013 r. W związku z tym chcę zadać następujące pytania:
1. Czy można bezpośrednio po porodzie wziąć urlop wypoczynkowy, a dopiero potem macierzyński, tak bym w dniu 1 września miała prawo do urlopu macierzyńskiego?
2. Czy można wykorzystać urlop macierzyński potem urlop zaległy, a dopiero potem urlop macierzyński dodatkowy?
3. Czy są jeszcze inne prawne możliwości ustawienia urlopu macierzyńskiego tak, bym w dniu 1 września była jeszcze na urlopie macierzyńskim, pomimo, że od porodu minęłyby już nie 24 a 26 tygodni?
Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi i z góry dziękuję.
Mardzik jest off-line  
19-12-2012, 09:18  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: urlop macierzynski - chorobowe- zaległy urlop - nalezy się?

1. Nie, od momentu porodu jesteś na macierzyńskim. Ewentualnie można go wziąć 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu.
2. Nie, po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego możesz skorzystać z dodatkowego i dopiero później urlop wypoczynkowy.
3. Nie.
joanna3112 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaległy urlop a chorobowe (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie pytanie. Byłam zatrudniona na czas wykonywania określonej pracy. Praca sie skończyła ja wybieram zaległy urlop został mi jeden...
§ Renta rodzinna- urlop macierzynski-chorobowe -prosze o pomoc (odpowiedzi: 2) Jestem w ciąży-pobieram rente rodzinną do końca studiów po zmarłym ojcu, pracuje od niedawna i studiuje zaocznie. Czy w momencie urodzenia dziecka...
§ Składki chorobowe a urlop macierzynski (odpowiedzi: 4) Dzień Dobry, Wyczytałam, że jedną ze zmian dotyczących urlopów macierzyńskich w 2013 r. jest to, że osoby pracujące na umowach śmieciowych będą...
§ chorobowe a zaległy urlop (odpowiedzi: 1) Od września 2010r jestem na zwolnieniu chorobowym obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym które kończy mi się 25 maja mam 10 dni urlopu za 2010 r...
§ Czy na umowe zlecenie nalezy sie urlop wypoczynkowy i chorobowe? (odpowiedzi: 4) Witam. Mam takie male pytanie czy na umowe zlecenie nalezy mi sie urlop i chorobowe iz mam wszystkie skladki odprowadzane i pracuje w tym samym...
§ zaległy urlop, chorobowe a wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) w dniu dzisiejszym dostalam ustne wypowiedzenie (dwutygodniowe)umowa konczy mi sie z dniem 31.12.2009.chciałabym wykorzystac zaległy urlop a po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:02.