Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia - Forum Prawne

 

Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Szpital w którym pracuje oddał w tzw. outsoursing laboratorium w którym pracuję. Od chwili przejęcia nowy pracodawca nie odprowadza składek ZUS za pracowników, od kilku miesięcy pensje dostajemy w ratach ( za maj jeszcze nic ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
20-06-2010, 19:27  
wieka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Szpital w którym pracuje oddał w tzw. outsoursing laboratorium w którym pracuję. Od chwili przejęcia nowy pracodawca nie odprowadza składek ZUS za pracowników, od kilku miesięcy pensje dostajemy w ratach ( za maj jeszcze nic nam nie wypłacił ). Zmuszane jesteśmy do nadludzkiej pracy, bo liczy sie kasa nie pacjent. Pieniądze za badania zabiera prezes ale nam nic nie wypłaca. Czy można w takiej sytuacji złozyć jednocześnie wypowiedzenie z winy pracodawcy i co się z tym wiąże ? i jednocześnie złożyć pozew do Sądu Pracy o wyplacnie zaległych pensji. Jaka jest szansa żeby odzyskać pieniądze i jak szybko ?
wieka jest off-line  
20-06-2010, 21:41  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.080
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

niewypłacanie na czas pieniędzy to poważne naruszenie obowiązków pracodawcy - możesz natychmiast złożyć wypowiedzenie - koniecznie na piśmie i koniecznie powołując się na poważne naruszenie obowiązków - konkretny przepis z kodeksu pracy (proszę poszukać chyba w dziale II)

zaległe pobory możesz dochodzić w sądzie pracy ...

PS rozumiem że mówimy o stosunku pracy - rozwiązaliście umowę o pracę ze starym i podpisaliści z nowym pracodawcą ? Tak ?
dearon jest off-line  
20-06-2010, 22:21  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.552
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Cytat:
Napisał/a dearon Zobacz post
możesz natychmiast złożyć wypowiedzenie - koniecznie na piśmie i koniecznie powołując się na poważne naruszenie obowiązków - konkretny przepis z kodeksu pracy (proszę poszukać chyba w dziale II)
art. 55 § 1"1 kodeksu pracy
Koniecznie zwróć uwagę na odszkodowanie, o którym mowa w tym przepisie i zażądaj jego natychmiastowej wypłaty w piśmie, którym poinformujesz pracodawcę o rozwiązaniu umowy. Jeśli nie wypłaci, to w pozwie do sądu pracy razem z zaległym wynagrodzeniem należy zażądać także wypłaty tego odszkodowania.

P.S. Donieś też na pracodawcę do ZUS żądając wszczęcia egzekucji zaległych składek. Jeśli wiesz w jakim banku ma konto, to będzie to mile widziana informacja.
megane jest off-line  
21-06-2010, 21:10  
wieka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Dzięki za informację. Wiem, że ZUS już wniosł sprawę do sądu w sprawie zaległych składek ( wynoszą one 1,8 mln zł za lata 2004 - 200, ale sąd warunkowo umorzył sprawę i znowu nic sie nie dzieje. Jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia to pracodawca kazał wypłacić pracownikom z kasy laboratorium po 300 zł zaliczki na poczet pensji majowej. Odmowiłam przyjęcia tych pieniędzy bo domagam wplaty całej pensji na moje konto. Zrobiłam tak dlatego bo obawiam się, że gdy przyjmę te pieniadze to nie będę mogła złozyc wypowiedzenia z pracy z winy pracodawcy opierając się na art 55 par.1 Czy dobrze myślę ?
wieka jest off-line  
21-06-2010, 21:14  
wieka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Jeżeli chodzi o umowę o pracę to nie mamy jej z nowym pracodawcą. Szpital "wypozyczył nas " na okres 3 lat nowemu pracodawcy, ale obowiazują nas takie same warunki pracy i płacy jakie byly w szpitalu. Ten outsoursing to wielka ściema.
wieka jest off-line  
21-06-2010, 22:47  
wieka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Jeszcze jedno pytanie. Zgodnie za art. 55 paragraf 1 mogę złożyć natychmiast wypowiedzenie z pracy z winy pracodawcy. Czy to znaczy, że jeżeli złożę wypowiedzenie np. jutro to pojutrze nie przychodzę juz do pracy? Pracuję ponad 20 lat i czy mimo wszystko nie obowiązuje mnie 3 m-czne wypowiedzenie ?
wieka jest off-line  
22-06-2010, 18:44  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.552
Domyślnie RE: Pracodawca nie płaci ZUS ani wynagrodzenia

Cytat:
Napisał/a wieka Zobacz post
300 zł zaliczki na poczet pensji majowej. Odmowiłam przyjęcia tych pieniędzy bo domagam wplaty całej pensji na moje konto. Zrobiłam tak dlatego bo obawiam się, że gdy przyjmę te pieniadze to nie będę mogła złozyc wypowiedzenia z pracy z winy pracodawcy opierając się na art 55 par.1 Czy dobrze myślę ?
Nie. Mogłaś spokojnie wziąć zaliczkę i i tak rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków polega na tym,że nie masz w terminie całej wypłaty. Wypłacenie zaliczki nie umniejsza tego naruszenia.

Co do terminu rozstania się z pracodawcą przy zastosowaniu art. 55 to dobrze rozumujesz - na tym właśnie polega rozwiązanie umowy BEZ WYPOWIEDZENIA.
megane jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pracodawca nie wyplacil wynagrodzenia (odpowiedzi: 5) Fakty: 1) Spolka z o.o. (spolka corka) zalozona w Polsce 8 lat temu i zatrudniajaca 18 osob (spolka matka ma siedzibe w UK). 2) Spolka z o.o....
§ Pracodawca nie płaci wynagrodzenia (odpowiedzi: 3) Witam mam następujący problem pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za kwiecień , powinien zapłacić do 10 maja. Dostałem ostatnio tylko zaliczkę....
§ pracodawca nie płaci wynagrodzenia (odpowiedzi: 7) Witam pracujemy razem z mężem w jednym zakładzie pracy. Za miesiąc sierpień i wrzesień 2012 pracodawca nie wypłacił nam wynagrodzenia za pracę....
§ pracodawca nie płaci wynagrodzenia (odpowiedzi: 1) Witam! nie wiem czy akurat dobry dział wybrałem na mój post ale dotyczy pracy więc tu postanowiłem go dodać. Mój problem polega na tym że pracowałem...
§ pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia (odpowiedzi: 7) Witam, pracuje w spółdzielni komunikacyjnej, która zjamuje się przewozem autobusowym. Firma jest już w bardzo słabej kondycji finansowej,...
§ Pracodawca nie płaci wynagrodzenia (odpowiedzi: 7) Witam! Mam taki problem, pracodawca zalega z wyplata i premia, prawidlowo powinienem miec 10 kazdego miesiaca. niedlugo bedzie 10kwiecien a ja nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:16.