Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ - Forum Prawne

 

Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. W tym roku rozpoczynam nauke w zasadniczej szkole zawodowej - fryzjer. Chcialem sie dowiedziec jak to jest z praktykami? Moj pracodawca wymaga ode mnie pracy rowniez w weekendy - co druga sobote. Czy to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Usługi opiekuńcze
    Witam Proszę Państwa o odpowiedz na moje pytania związane z usługami opiekuńczymi. Zastanawiam się nad...
  • § Zmiany w pracy
    Witam, mam może trochę dziwne pytanie do znawców, mianowicie: pracuję w sklepie jako sprzedawca pewnej firmy z...
  • § Nie wypłacono pełnego wynagrod...
    Witam mój problem wygląda następująco, byłem zatrudniony w firmie na stanowisku kierowca na okresie próbnym, umowa...

Odpowiedz
 
19-08-2010, 21:38  
matesz3112
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. W tym roku rozpoczynam nauke w zasadniczej szkole zawodowej - fryzjer. Chcialem sie dowiedziec jak to jest z praktykami? Moj pracodawca wymaga ode mnie pracy rowniez w weekendy - co druga sobote. Czy to jest zgodne z prawem? I czy w trakcje wakacji praktyki tez mnie obowiazuja? Czy mam 2 miesiace wolnego od szkoly i praktyk zawodowych w zakladzie pracy? Czy praktyki obowiazuja mnie przez caly rok, a mam tylko okreslona liczbe dni urlopu do wykorzystania?

Prosze o odpowiedz.

PS. Przepraszam za brak polskich liter, jestem obecnie na wakacjach za granica.

Pozdrawiam.
matesz3112 jest off-line  
19-08-2010, 23:04  
Asmodea
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

W ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego młodociani odbywają praktyczną naukę zawodu. Celem tej nauki jest przygotowanie uczniów publicznych szkół zasadniczych i średnich zawodowych do sprawnego wykonywania zawodu w zakresie umiejętności określonych w opisie zawodu. Praktyczna nauka zawodu może być organizowana jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Okres prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w cyklu nauczania oraz rodzaje i zakres zdobytych umiejętności określają ramowe plany nauczania oraz minima programowe.
Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w formie warsztatów szkolnych i szkolnych gospodarstw rolnych. Za zapewnienie warunków do realizacji programów praktycznej nauki zawodu w tych warsztatach odpowiedzialne są organy i osoby prowadzące szkoły. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana na podstawie umów zawieranych między szkołami a zakładami pracy lub innymi szkołami prowadzącymi warsztaty. Urnowa powinna być zawarta w terminie umożliwiającym realizację praktycznej nauki zawodu.
Umowa powinna określać:
* nazwę podmiotu przyjmującego młodocianych na praktyczną naukę zawodu,
* nazwę szkoły kierującej na praktyczną naukę zawodu,
* formę organizacyjną oraz datę rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu
(zajęcia praktyczne, praktyka zawodowa),
* listę uczniów odbywających zajęcia praktyczne lub praktykę zawodową,
* nazwę i numer programu nauczania,
* nazwę zawodu lub specjalności, w której prowadzona jest praktyczna nauka zawodu,
* prawa i obowiązki stron umowy, z uwzględnieniem ich rozliczeń finansowych,
* kalkulację kosztów,
* dodatkowe ustalenia umawiających się stron związane z prowadzeniem praktycznej
nauki zawodu.
Praktyczna nauka zawodu młodocianych organizowana jest przez zakłady pracy, które zawarły z młodocianymi umowę o pracę w celu nauki zawodu. Jeżeli praktyczna nauka zawodu jest prowadzona poza zakładem pracy, podstawą organizowania praktycznej nauki zawodu jest umowa zawarta przez ten zakład z innym zakładem pracy lub szkołą prowadzącą, warsztaty. Przepisy rozporządzenia MENiS z 1.7.2002 r. limitują czas trwania praktycznej nauki zawodu. Stanowią one, że czas trwania praktycznej nauki zawodu uczniów i młodocianych w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a uczniów i młodocianych powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. W przypadkach szczególnie uzasadnionych organizacją praktycznej nauki zawodu, czas nauki zawodu uczniów powyżej 18 lat może być przedłużony do 12 godzin na dobę. Zachowany powinien być tygodniowy wymiar czasu nauki określony w planie nauczania. Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji, usług lub ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu albo organizacji zajęć praktycznych. W początkowym okresie szkolenia program zajęć praktycznych powinien być realizowany w warsztatach lub w warsztatach szkoleniowych zakładów pracy. Warsztaty te powinny być wydzielonymi pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia tych zajęć.

Tak więc po szczegóły musisz się udać do swojej szkoły - w sekretariacie powinieneś otrzymać kserokopię w/w umowy między szkołą a pracodawcą, a jeśli nie, to przynajmniej powinni Ci ją udostępnić do wglądu.
Asmodea jest off-line  
19-10-2011, 12:14  
dziemka15
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

HEJ ! . Mam pytanko związane z praktykami . Chodzę do pierwszej klasy i już przepracowałam półtorej mięsiąca w sklepie . Ale chciałabym zmienić praktykę w innym sklepie . Czy da radę tak zrobic? . Chciałam jeszcze powiedziec że umowa musi być zawarta od 1 wrzesnia z innym pracodawcą ale ja już jak wspomniałam przepracowałam ponad miesiąc w swoim obecnym sklepie. I czy nowy pracodawca moglby mi odprowadzić zus ale z umową od 1 września ?. Czy jest taka możliwośc ?
Prosiłabym o BARDZO SZYBKĄ ODP .
dziemka15 jest off-line  
10-02-2013, 17:30  
grunli
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. Mam pytanie , jestem pracownikiem młodocianym i ucze sie w zasadniczej szkole zawodowej. Obywam również praktykę zawodową.
Mój szef każe mi odrobić godziny nieusprawiedliwione ze szkoły w pracy...
Czy on ma do tego prawo i czy zezwala na to mój kodeks pracy dla młodocianego? Odp prosze na adres e-mail Paulcia17Arturek@interia.pl
Z góry dziekuje
grunli jest off-line  
21-04-2013, 19:25  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Grunli - raczej ma do tego prawo, gdyż jeśli nei ma cie w szkole to masz być w te dni na praktych.


Majac praktyki w salonie w przypadki Mateusza to one odbywają się cały czas,
Czyli w te dni co wyzna ci szkoła w przypadki pierwszej kalsy to dwa dni tygodnia plus jeszcze co druga sobota. Plus jeszcze w te dni co nie ma szkoly,a jest to normalny dzien w który mozna pracowac.

Czyli np.przed swietami czy w sylwestra jesli nie wypada w niedziele.

W wakacje zazwyczaj dawaja miesiac wolnego i tydz.ferii. ,acz kolwiek na pracownika mlodocianego to powinnobyc pare dni chyba 12 dni w pierwszym roku .
Kaikachi jest off-line  
21-04-2013, 20:56  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Jeżeli dni w które młodociany miał być w szkole są normalnymi dniami na przykład Poniedziałek i piątek. A o d wtorku do czwartku są praktyki. A młodociany ma nie usprawiedliwiana nieobecność w szkole w poniedziałek i piątek . To pracodawca za te dni nie ma prawa zadąć odrobienia Tychy dni w swoim zakładzie . Ma za to prawo zażądać od młodocianego aby wywiązywał się z obowiązku szkolnego. Kwestia nieobecności w szkole to sprawa szkoły
hhapss jest off-line  
21-04-2013, 21:54  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Nie do końca. Jeśli go nie ma w szkole,a jest na wagarach to jest i sprawa pracodawcy.

Ma wybór być w szkole lub na praktykach. Jedynie usprawiedliwia go zwolnienie lekarskie lub gdyby poszedł na praktyki to pracodawca ma obowiązek dać mu usprawiedliwienie do szkoły.

To jest tak samo jak chodzi do pierwszej klasy ,a trzecioklasisci pisza egzamin przez 3 dni, i w te dni niema lekcji i 2 oraz 1 klasa nie ida szkoly. A wiec gdzie ida? Na praktyki to jest ich obowiązek, i to podpisywali w CECHU.

Jeśli się komuś niechce chodzić na praktyki do salonu to równie dobrze może iść na praktyki do szkoł jest tam tylko 3 h i 2 razy w tyg. i wszystkie dni wolne wakacje oraz feirie ma wolne .
Kaikachi jest off-line  
21-04-2013, 22:09  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Kodeks pracy ZATRUDNIANIE MŁODOCIANYCH
Rozdział 3 – Dokształcanie
Art. 198.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.

W art. 198 KP nie ma słowa o odrabianiu nieobecności u rzemieślnika Spowodowanej wagarmi w szkole. Jak rzemieślnik chce postępować zgodnie z KP powinien zgłosić to do szkoły a nie sam ustanawiać prawo.
hhapss jest off-line  
21-04-2013, 22:18  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Chyba,że tak. Podpisywałam umowę w cechu we Wrześniu 2012 r. i powiedziano mi inaczej. Tak samo jak w szkole.
Kaikachi jest off-line  
22-04-2013, 05:50  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Poproś o podstawę prawną tego co mówi Pani w cechu i w szkole. Absolutnie nie popieram nie chodzenia do szkoły. Ale wszystko co Mówią pracodawcy i inni musi być czymś poparte. Nie tylko pustymi słowami .

. Można ewentualnie zastosować w wobec młodocianego Art. 196.p.1
Art. 196.
Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:

1) niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
hhapss jest off-line  
10-02-2014, 09:48  
Dariaxd97
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. Mam tez pewnie problem. Jestem praktykantką w zawodzie kucharka. Obecnie pracuję tam pół roku i chce przenieść się na fryzjerkę. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę zerwać pod koniec czerwca umowę i czy muszę pracować w wakacje? Bo wolałabym w wakacje mieć praktyki jako fryzjerka.
Dariaxd97 jest off-line  
28-07-2014, 10:16  
Xlovek95
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Mam pytanie i prosze o szybka odpowiedz, jestem w szkole zawodowej - fryzjer właśnie skonczylam 3klase dostalam świadectwo szkole wiec teoretycznie skonczylam nauke, egzamin mam na początku sierpnia a umowa konczy mi sie z poczatkiem września czy musze chodzic dalej na praktyki po egzaminie co sie stanie jak juz nie przyjde do salonu? zwłaszcza ze mam juz świadectwo pracy a moj pracodawca strasznie mnie wykorzystuje i mną poniewiera. Prosze o odpowiedz
Xlovek95 jest off-line  
08-08-2014, 10:02  
Erwin0404
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam mam pytanie na które szybko potrzebuje odpowiedzi, dokładnie mam skończyłem praktyki 31 Lipca miałem do dorobienia 3 dni przez pewne sprawy rodzinne gdy nie było mnie w pracy, odrobiłęm 2 i pół dnia, dlaczego tak? Dlatego iż skręciłem nogę na praktyce w której już nie pracowałem. (Nie posiadam tam ubezpieczenia wiec nici z odszkodowania) Na praktyce kierownikiem jest kobieta która bardzo mnie nie lubi i gdy wróciłem po 31 Lipca by zdać te trzy dni nagle z 3 dni zrobiło się 6 dni do odrobienia, ale jak miałem to odrobić skoro skręciłęm noge przy trzecim dniu.. Teraz jest dzień wypłaty, bardzo jej potrzebuje bo mama wyjechała za granice i na 6 dni miałem przeznaczona do przeżycia swoją wypłąte czyli marne 190zł. Co zrobić jeśli kierowniczka odmówi mi wypłaty mojego należnego wynagrodzenia. (Podkreślam że mam dość dobrego szefa)
Erwin0404 jest off-line  
08-08-2014, 21:14  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 7.802
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Cytat:
Napisał/a Xlovek95 Zobacz post
egzamin mam na początku sierpnia a umowa konczy mi sie z poczatkiem września czy musze chodzic dalej na praktyki po egzaminie co sie stanie jak juz nie przyjde do salonu?
Po egzaminie pracodawca powinien dać aneks dotyczący wynagrodzenia -na minimalne
Jak nie pojdzie Pani pewnie rozwiaze umowe o prace

Cytat:
Napisał/a Erwin0404 Zobacz post
(Nie posiadam tam ubezpieczenia wiec nici z odszkodowania)
Młodociany pracownik równiez powinien być ubezpieczony
Nie moze odmówić wypłaty wynagrodzenia
Nie masz urlopu?
cologniola jest off-line  
12-08-2014, 10:31  
Erwin0404
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Tak wiec wypłąte dostałem ale kazano mi odrobić te dni, do tego dwa dni które zdążyłem odrobić zostały wycofane i znowu mam odrobić 6 dni a nie 4, dostałem ultimatum że jak nie odrobię tych dni to nie dostane papieru kończącego, dostałem do podpisania papier końcowy, na którym były wpisane L4 i nie dano mi go przeczytać głupi byłem bo go podpisałem chociaż nie wiem co tam pisze. Urlop miałem z tego co wiem 20 dni jest w 3 klasie dostałem tylko 12 dni z tego wszystkiego, wiec nie wiem co robić, czy to odrobić chociaż nie wiem czy mi dadzą, co robić jeśli nie pozwolą mi tego odrobić?
Erwin0404 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pracownik Mlodociany (odpowiedzi: 4) Witam mam takie zapytanie 27.06.2015 zakończyłem naukę w szkole zasadniczej jako kucharz.Praktyki odbywalem w restauracji z którą to mam umowę o...
§ Urlop bezpłatny pracownik mlodociany (odpowiedzi: 1) Witam mam takie pytanie. Jezeli mam 17 lat jestem pracownikiem mlodocianym i w okresie wakacji mam pracowac miesiac a miesiac mam miec wolne czy moge...
§ Mlodociany pracownik - nieobecnosci , zmiana praktyk (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem mlodocianym pracownikiem od 1,5 roku. Koncze teraz 2 klase ZSZ. Mam pewien problem z pracodawca, a mianowicie do pracy nie wstawilem...
§ Wypowiedzenie za porozumieniem stron pracownik mlodociany (odpowiedzi: 9) Witam, Gdzie lub u kogo mogę dostać wzór na wypowiedzenie z praktyk za porozumieniem stron z dwu tygodniowym wyprzedzeniem ? Bardzo...
§ Pracownik mlodociany,urlop w ferie zimowe. (odpowiedzi: 2) Witam, Pracuje od wrzesnia 2010r w zakladzie w ramach praktyki szkolnej(nigdy wczesniej nie pracowalem),przed podpisywaniem umowy bylem...
§ Mlodociany pracownik (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich forumowiczow , Mam takie pytanie czy mozna zaskarzyc szkole zawodowa jak i zaklad pracy po uplywie 4, 5 miesiecy ? do sadu .... ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:15.