Kodeks pracy - Forum Prawne

 

Kodeks pracy

Mam kolegę który miał wypadek w pracy pod koniec sierpnia tego roku a umowa o prace też mu się kończy z końcem sierpnia , chorobowe z tego tytułu jest jeszcze we wrześniu i pytanie brzmi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
08-09-2010, 11:43  
PorozT
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kodeks pracy

Mam kolegę który miał wypadek w pracy pod koniec sierpnia tego roku a umowa o prace też mu się kończy z końcem sierpnia , chorobowe z tego tytułu jest jeszcze we wrześniu i pytanie brzmi czy firma w której jest zatrudniony ma obowiązek przedłużenia umowy gdyż z tego co wiem umowę o prace zerwano z nim.
PorozT jest off-line  
08-09-2010, 12:25  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Co to znaczy "zerwali". Choroba, nawet spowodowana wypadkiem przy pracy, nie przedłuża okresu do jakiego była zawarta umowa na czas określony. Ostatniego dnia sierpnia pracodawca wystawia świadectwo pracy i to wszystko, nic nie trzeba "zrywać", ani informować pracownika.
Natomiast wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Oczywiście pracodawca dostarcza do ZUS zwolnienie i odpowiednie druki (wypełnione). Było to omawiane nie jednokrotnie.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-01-2023, 20:13  
aniade2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Pracuje ciezko, w sklepie spozywczym. Ostatnio w pracy miałam uraz w rękę, pojechałam na sor , zrobili prześwietlenie- reka nie jest złamana, a przepracowana, mimo że była bardzo spuchnięta odesłali do domu. Pojechałam do lekarza prywatnie, ortopedy, tam stwierdzono zapalenie sciegna, najprawdopodobniej do konca zycia jezeli bede ciezkie rzeczy brac w reke zapalenie moze wracac. Po kilku konsultacjach dowiedziałam się, że nie mam tego zgłaszać jako wypadek, bo to nie jest wypadek w pracy. Czy mogę zgłosić to jako chorobę zawodową i moj wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony? Dowody są takie, że na nagraniach widać jak osoba prowadząca zmianę każe mi odbierać dostawę paleciakiem ręcznymi, a nie wózkiem elektrycznym, bo był rozładowany.
aniade2 jest off-line  
25-01-2023, 06:20  
alekeyPL
Stały bywalec
 
Posty: 468
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Cytat:
Napisał/a aniade2 Zobacz post
Czy mogę zgłosić to jako chorobę zawodową i moj wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony?
Zgłosić możesz, bo przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki znajduje się na wykazie chorób zawodowych, ale co do pozytywnego rozpatrzenia - nikt Ci tego nie zagwarantuje.
alekeyPL jest off-line  
25-01-2023, 17:48  
cologniola
Moderator
 
Posty: 18.399
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Cytat:
Napisał/a aniade2 Zobacz post
Po kilku konsultacjach dowiedziałam się, że nie mam tego zgłaszać jako wypadek, bo to nie jest wypadek w pracy.
Po jakich konsultacjach i niby dlaczego nie oże to być potraktowane jako wypadek przy pracy - naciągniecie
Moim zdanie właśnie powinnaś to zgłosić jako wypadek skoro ból nastąpił po przeciążeniu ręki w czasie pracy
cologniola jest off-line  
25-01-2023, 17:53  
aniade2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Rozmawiałam z bhp-wcem firmy i powiedział, że ta choroba M65.4 nie jest traktowana jako wypadek przy pracy, wczoraj ortopeda mi rąk samo powiedział, że bez sensu to zgłaszać. Sama mam mieszane uczucia, ale dlaczego osoba, która mnie tak skrzywdziła ma nie ponieść za to żadnej konsekwencji?
aniade2 jest off-line  
25-01-2023, 17:56  
cologniola
Moderator
 
Posty: 18.399
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Zaczekaj na odpowiedź Ewania
cologniola jest off-line  
26-01-2023, 06:00  
alekeyPL
Stały bywalec
 
Posty: 468
Domyślnie RE: Kodeks pracy

Jeśli zgłosiłaś zdarzenie do pracodawcy to nic nie zwalnia go z obowiązku przeprowadzenia postępowania powypadkowego. Inną kwestią jest to, że jeżeli lekarz opisał Twój przypadek jako:
Cytat:
Napisał/a aniade2 Zobacz post
choroba M65.4
to zdarzenie nie zostanie raczej zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, chociaż nie chcę przesądzać, bo każde postępowanie powypadkowe wymaga indywidualnego podejścia.
W klasyfikacji ICD-10, podany przez Ciebie kod to choroba de Quervaina. W swoich działaniach zespół powypadkowy opiera się między innymi na dokumentacji medycznej dostarczonej przez poszkodowanego, więc taki zapis oznacza, że zdarzenie nie spełnia kryteriów WPP, ponieważ nie doszło do urazu, którego kodowe oznaczenie rozpoczyna litera S, np. S83.1 - zwichnięcie stawu kolanowego.
alekeyPL jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ nadgodziny - kodeks pracy , a kodeks wewnętrzny (odpowiedzi: 7) Witam . Ostatnimi czasy w firmie, w której pracuje dzieje się coraz gorzej. Firma przyjęła świadomie za dużo zleceń , ludzi jest za mało , na...
§ kodeks pracy (odpowiedzi: 5) Kodeks pracy określa, jakie systemy czasu pracy, mogą być stosowane przez pracodawców. Należą do nich: - tzw. podstawowy system czasu pracy, w...
§ Kodeks pracy czy kodeks cywilny (odpowiedzi: 8) Witam, Obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę, od ponad miesiąca biorę udział w rekrutacji, chcąc zmienić pracodawcę, przymierzam...
§ kodeks pracy (odpowiedzi: 6) Witam który artykuł mówi o tym ,że pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika jeżeli on się uczy.
§ kodeks pracy (odpowiedzi: 6) mam taki problem: w czsie okresu probnego mialem wypadek w pracy(na budowie) moj pracodawca wystawil mi umowe na pol etatu(a pracuje na pelny etat...
§ Kodeks pracy 2009 - Zmiany w kodeksie pracy (odpowiedzi: 15) Przeczytałam w pewnym czasopiśmie że od 17 stycznia weszły pewne zmiany w kodeksie pracy mianowicie gwarantuje lepszą ochronę przed zwolnieniem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:37.