Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing? - Forum Prawne

 

Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Witam wszystkich, Od pewnego czasu jestem prześladowany przez mojego kierownika. Chciałbym Waszej porady, co robić, jak postępować. Temat wydaje mi się dość trudny dlatego też uważam, że warto go poddać dyskusji. Od ponad 4 lat ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
04-11-2010, 11:22  
radek014
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Witam wszystkich,

Od pewnego czasu jestem prześladowany przez mojego kierownika. Chciałbym Waszej porady, co robić, jak postępować. Temat wydaje mi się dość trudny dlatego też uważam, że warto go poddać dyskusji.

Od ponad 4 lat pracuję w dużej spółce akcyjnej na stanowisku informatyka. Pracodawca zawarł ze mną umowę na czas nieokreślony już ponad 3 lata temu. W przeciągu kilku lat napisałem aplikację bazodanową, z której korzysta zakład blisko 4 lata, uczestniczyłem w przebudowie kluczowych aplikacji handlowych oraz ciągle świadczę liczne pomoce w ramach help desku. Nigdy nie otrzymałem żadnej nagany ani informacji, że moja praca jest źle wykonywana. Posiadam wyższe wykształcenie a w ramach rozwoju osobistego rozpocząłem studia inżynierskie (obecnie jestem na 3 roku studiów). Pracodawca zgodnie z rozporządzeniem w spółce finansuje co drugi semestr studiów kierunkowych. Dostałem dofinansowanie za jeden semestr i na tym się skończyło. Bez podania żadnych przyczyn jako jedyny ze studiujących informatyków nie otrzymałem pieniędzy na studia. Również pominięto mnie jako jedynego w podwyżkach, bez podania przyczyny, co nosiło znamiona dyskryminacji płacowej i związek zawodowy zareagował na takie zachowanie.
Jestem ojcem dwojga małych dzieci. Moja żona obecnie nie pracuje, umowa wygasła. Na samą myśl, że mogę utracić pracę dostaję gorączki, bowiem nie wiem z czego będę mógł utrzymać rodzinę.

Około 3 miesiące temu mój kierownik na osobności powiedział mi, że dyrektor chce zredukować moją sekcję w pracy. Przyczynę jaką podał to w ramach oszczędności. Dyrektorem jest osoba bezwzględna o chorobliwych podejściu do oszczędzania, która nie ma krzty szacunku do ludzi a nawet najlepszych pracowników (najbardziej "dochodowych") wypuszcza z firmy.
Sprawa znów wróciła. Tym razem kierownik mnie wezwał na rozmowę w cztery oczy i powiedział, że w ramach redukcji etatu chce mnie zwolnić. Nie bardzo wiedziałem co mam na to powiedzieć. Zaczął mnie zmuszać do szukania pracy i dzwonienia po innych zakładach z pytaniem czy nie znajdzie się praca dla informatyka.
Postanowiłem przemyśleć sprawę i spotkać się z nim jeszcze raz. Kilka dni później spotkałem się z nim i zadałem kilka pytań typu: co źle robię w swojej pracy, czy coś powinienem zmienić, dlaczego ja a nie osoby krócej pracujące i nie przykładające się do obowiązków. Niestety nie potrafił podać mi przyczyn. Wydobyłem informację, że to jest jego decyzja personalna a nie dyrektora. Dyrektor jedynie zasugerował mu by zwolnił pracownika. Niechcący się wygadał, że związki zawodowe przeprowadzały z nim rozmowę w sprawie dyskryminacji płacowych, co wnioskuję, że może rzutować na takie zachowanie kierownika. Kierownik zajmuje stanowisko od roku, wcześniej pracował w innym zakładzie.
Rozmowa niestety nic nie zmieniła, mimo iż uświadomiłem go o złej sytuacji materialnej. Zaczął mnie co raz mocniej naciskać i ciągle dopytuje czy już sobie załatwiłem pracę i czy rozmawiałem w innych zakładach. Nęka mnie nie tylko ustnie ale i mailowo.
Cała ta sytuacja zaczyna źle się odbijać na moim zdrowiu. Od dwóch tygodni nie mam apetytu, często boli mnie brzuch i mam odruchy wymiotne. Zastanawiam się czy to nie jest na tle nerwowym. W pracy nie mogę się skupić nad robotą a na studiach mam problem z koncentracją.

Czy takie nękanie to jest mobbing pracownika? Czy można pracownika zmuszać do szukania sobie pracy podczas gdy nie rozwiązało się z nim umowy? Totalnie nie wiem jak powinienem postępować, z kim kontaktować i jak wybrnąć z całej tej chorej sytuacji. Chciałbym Was prosić o pomoc zarówno w kwestii moich praw, jak i przy okazji porad wynikających z własnego doświadczenia.
radek014 jest off-line  
04-11-2010, 11:31  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Nie jestem specjalistą od kadr, więc mogę się mylić ale:
1) czy dostałeś wypowiedzenie?
2) takie naciskanie wydaje się co najmniej nie na miejscu. Skoro są związki zawodowe, to może z nimi porozmawiaj, może coś ci doradzą.
3) jeżeli jesteś dobrym informatykiem, to nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem nowej pracy. Szkoda twojego talentu i czasu na taką firmę.
Ag_Maz jest off-line  
04-11-2010, 12:22  
radek014
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Ad 1: Nie dostałem wypowiedzenia
Ad 2: Ciągle mi właśnie chodzi ta myśl po głowie, choć to jest ryzyko bo zrobi się szum i tym bardziej będą chcieli mnie zwolnić.... A może się mylę?
Ad 3: W moim miejscu zamieszkania nie ma żadnej pracy, tym bardziej dla informatyka. Szukać pracy bym musiał w Warszawie a to się wiąże z dojazdami i zaniedbaniem rodziny.
radek014 jest off-line  
04-11-2010, 13:00  
fachman
Użytkownik
 
Posty: 153
Domyślnie RE: Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Zachowanie, o którym Pan pisze nosi znamiona dyskryminacji. Proszę zwrócić się o pomoc do związków zawodowych w sprawach wyżej opisanych. Skorzystanie ze swoich praw nie może być przyczyną zwolnienia z pracy ani podstawą do stosowania praktyk mobbingowych.
fachman jest off-line  
04-11-2010, 22:04  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Bzdury. Nie ma tu żadnej dyskryminacji. Do tego muszą być spełnione określone w art. 11.3 KP okoliczności.
Ja tu widzę daleko idącą troskę o Pana ze strony kierownika i sprawnego managera w ryzach trzymającego koszty firmy.
Czy Pana zdaniem lepiej by było gdyby dostał Pan wypowiedzenie umowy o pracę bez jakiegokolwiek uprzedzenia?
Niech się Pan bierze do szukania pracy, a nie rozmyśla o niczym. U tego pracodawcy nie popracuje Pan już długo.
AnJay jest off-line  
04-11-2010, 22:20  
Anna Maria Magdalena
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Zmuszanie do rezygnacji z pracy. Mobbing?

Stoję po stronie AnJay. Nie otrzymałeś jeszcze wypowiedzenie widocznie, twój kierownik czeka aż znajdziesz inną pracę. Która firma postąpiłaby w taki sposób?? Od razu dostałbyś wypowiedzenie bez żadnych uprzedzeń.
Anna Maria Magdalena jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmuszanie do pracy na L4. (odpowiedzi: 11) Witam, czy mógłby mi ktoś napisać jaka kara grozi pracodawcy, który zmusił na L4 pracownika do pracy zastraszając go zwolnieniem z pracy? Jest...
§ Dowody na zmuszanie pracownika do nadgodzin i mobbing (odpowiedzi: 2) Witam, mam maile w skrzynce firmowej, ktore świadczą o pracy w nocy, czasami po 12 godzin dziennie i smsy sugerujące, ze tym razem praca moze zając...
§ Zmuszanie do ciągłej pracy (odpowiedzi: 21) pracuję w sklepie od 01.06.2014-31.07.2014 na pół etatu; 01.08 do chwili obecnej mam umowę na pełen etat na czas nieokreślony. w miesiącu...
§ Zmuszanie do pracy (odpowiedzi: 34) W tym roku kończę 16 lat. Mój konflikt z ojcem trwa od zawsze. Wyraźnie faworyzuje pozostałe rodzeństwo (jestem najstarszy), wyzywa mnie, znęca się...
§ Zmuszanie do pracy ponad normatywny czas pracy (odpowiedzi: 1) Prosze o info jak WYEGZEKWOWAC OD PRACODAWCY respektowanie czasu pracy. Pracuje w firmie liczacej ok 100 osob, gdzie pracownicy sa zmuszani do pracy...
§ zmuszanie pracownika do rezygnacji z wychowawczego urlopu (odpowiedzi: 1) Witam.Jestem obecnie na urlopie wychowawczym.Pracodawca wyraził zgodę na urlop wychowawczy na okres 2 lat,czyli do marca 2011r.Obecnie chce bym sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:50.