Zmiana wymiaru czasu pracy a macierzyński - Forum Prawne

 

Zmiana wymiaru czasu pracy a macierzyński

Witam serdecznie Jak oblicza się wysokość urlopu macieżyńskiego jeśli nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy? Przykład: Pracodawca zmienił wymiar czasu pracy pracownicy będącej w 2 miesiącu ciąży. Po tym fakcie pracownica idzie na zwolnienie z tytułu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
11-01-2011, 09:33  
adamjarosz
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie Zmiana wymiaru czasu pracy a macierzyński

Witam serdecznie

Jak oblicza się wysokość urlopu macieżyńskiego jeśli nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy?

Przykład: Pracodawca zmienił wymiar czasu pracy pracownicy będącej w 2 miesiącu ciąży. Po tym fakcie pracownica idzie na zwolnienie z tytułu zagrożonej ciąży. Po 7 miesiącach rodzi się dziecko. Jak oblicza się wysokość zasiłku macieżyńskiego? Czy bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie po zmianie wymiaru czasu pracy na pełen etat podzielone przez 7 miesięcy (bo tyle upłynęło od zmiany do porodu) czy do tego dolicza się jeszcze 5 wcześniejszych pensji kiedy pracownica pracowała na pół etatu i dzieli przez 12 miesięcy.

Rozumiem, że do dnia porodu, będąc na zwolnieniu, otrzymuje wynagrodzenie pełnego etatu?... ale jak jest później?
adamjarosz jest off-line  
11-01-2011, 21:25  
Noviulka
Użytkownik
 
Posty: 370
Domyślnie RE: Zmiana wymiaru czasu pracy a macierzyński

ale namieszałeś... Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

Krótko mówiąc - podstawa zostanie rozliczona z miesięcy po zmianie etatu.
Noviulka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiana wymiaru czasu pracy (odpowiedzi: 1) Witam Pracuję na cały etat na umowie o pracę-do listopada. Kolejna umowa będzie na czas nieokreślony ale mam zamiar zmienić wymiar czasu pracy....
§ Zmiana wymiaru czasu pracy (odpowiedzi: 3) Chciałabym przejść z pełnego etatu na 3/4 etatu. Jestem pracownikiem biurowym i po zmniejszeniu wymiaru czasu pracy sa osoby, które mogłyby przejąc...
§ Zmiana wymiaru czasu pracy, a urlop (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, Szukam odpowiedzi na pytanie, ile urlopu aktualnie mi przysługuje? Od września do grudnia była zatrudniona w pełnym wymiarze...
§ Zmiana wymiaru czasu pracy, a urlop macieżyński. (odpowiedzi: 1) Witam, Moje pytanie dotyczy wysokości zasiłków jakie będę otrzymywać po przejściu na zwolnienie L4, oraz w jakiej wysokości będzie wypłacany...
§ zmiana wymiaru czasu pracy a zwolnienie lek. (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, jestem zatrudniona na czas nieokreslony od lipca 2008 roku- początkowo na 1/4 etatu, a od 11 stycznia 2009 na cały etat. 21...
§ zmiana wymiaru czasu pracy-pełen etat na 1/2 (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich serdecznie!!! Jak należy postąpić zmieniając wymiar czasu pracy?? W tej chwili jestem zatrudniona na cały etat, ale zamierzam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:41.