Fundusz socjalny - Forum Prawne

 

Fundusz socjalny

W moim zakładzie pracy (szkole) pracuję razem z żoną. Został ustanowiony obowiązujący regulamin, wg którego tylko jednemu z nas przysługują pieniądze "na dziecko" (chodzi o wakacje i paczki świąteczne). Z tego, co wiem, istnieje tu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
27-11-2007, 22:00  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Fundusz socjalny

W moim zakładzie pracy (szkole) pracuję razem z żoną. Został ustanowiony obowiązujący regulamin, wg którego tylko jednemu z nas przysługują pieniądze "na dziecko" (chodzi o wakacje i paczki świąteczne).

Z tego, co wiem, istnieje tu pewna dowolność w przepisach i w sumie to pracodawca może ustalić albo tak, albo tak. Chciałbym jednak zapytać, czy jest możliwość - ewentualnie jaki sąd mógłby to zrobić - żeby ustalić niekonstytucjonalność takiego zakładowego regulaminu funduszu socjalnego. Myślę tu o 13 i chyba 12 punkcie naszej jakże szarganej konstytucji.
Whitefire jest off-line  
28-11-2007, 08:19  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.431
Domyślnie Re: Fundusz socjalny

[cytat="Whitefire"]Myślę tu o 13 i chyba 12 punkcie naszej jakże szarganej konstytucji.[/cytat]
O jakie punkty chodzi? 12 i 13 punkt są tylko w Art. 144, ust. 3 Konstytucji i odnoszą się do kompetencji Prezydenta RP. Punkt 12 jest również w Art. 146, ust. 4 i odnosi się do organizacji pracy RM.
Co to ma wspólnego z funduszem socjalnym
Janusz.C.M. jest off-line  
28-11-2007, 11:17  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

OK, sorry Nie sprawdziłem dokładnie, a nie jestem prawnikiem.

Chodzi mi o zwł. o ten punkt, który uznaje równość wobec prawa (mężczyzn i kobiet, bo jak by nie było w tej sytuacji jedno z małżonków dostanie wiecej) i prawo do , jak tam było "Jednakowego wynagrodzenia za pracę o jednakowej wartości". Czy to co się dostaje z socjalu można określić jako "wynagrodzenie"?
Whitefire jest off-line  
28-11-2007, 12:29  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.431
Domyślnie

Fundusz socjalny nie jest wynagrodzeniem.
Zasady gospodarowania funduszem socjalnym zawarte są w zakładowym regulaminie opracowanym na podstawie ustawy o zfśs.
Jeśli uważa Pan, że ustawa narusza Konstytucję, to proszę złożyć skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego.
http://www.trybunal.gov.pl/Skarga/skarga.htm
Janusz.C.M. jest off-line  
02-12-2007, 15:43  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

A jakie jest zdanie prawników - ludzi, którzy o niesprawiedliwość ocierają się na co dzień? Ja, będąc poszkodowanym, widzę w tym jasno dyskryminację ze względu na stan cywilny, ale czy przychodzi Państwu do głowy jakiś pomysł oprócz zaskarżania ustawy? Czy też po prostu mam zaakceptować poczucie, że jestem "gorszym" pracownikiem?
Whitefire jest off-line  
02-12-2007, 16:41  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Przechodząc na etap rozważań ogólnych, ja nie widzę tu żadnej niesprawiedliwości.
W końcu gdyby było odwrotnie, to Pańskie dziecko dostałoby dwie paczki - i gdzie tu równość z innymi dziećmi.
Nauzicaa jest off-line  
02-12-2007, 21:25  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

Ech... Ależ inne dzieci właśnie dostają dwie paczki, w tym problem! Jedną z miejsca pracy mamy, drugą z miejsca pracy taty. To samo dotyczy dopłaty na urlop. Oczywiście jestem świadom tego, że dotyczy to sytuacji, gdzie oboje rodzice pracują w zakładach, no ale u nas jest tak właśnie.
Whitefire jest off-line  
03-12-2007, 21:18  
izunia_milo
Użytkownik
 
Posty: 319
Domyślnie

Regulamin zakładowy ustala pracodawca z przedstawicielem załogi i wydaje mi się, że żaden sąd nie może narzucić co i jak ma być w nim zapisane...

EDIT: Przemyślałam... zostaje skarga do trybunału. Bo w Waszym przypadku fakt, że jesteście małżeństwem działa na niekorzyść. Gdybyście żyli na kocią łapę albo na kartę rowerową to dostalibyście oboje świadczenie. Wynika z tego, że mamy bubel...
izunia_milo jest off-line  
04-12-2007, 07:42  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Izunia: Napewno?

Mi sie wydaje ze paczka jest na konkretne dziecko, a nie na pracownika.

Jakby zyli na kocia lape to pewnie i tak dziecko by dostalo jedna paczke.
drzemik jest off-line  
04-12-2007, 08:03  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.431
Domyślnie

Niektórzy myślą, że paczka świąteczna dla dziecka, to "dodatek" do wynagrodzenia.
Zawsze paczkę otrzymywało dziecko, a nie rodzice.
Jakby to wyglądało, gdyby Mikołaj przy wręczaniu paczek któremuś z dzieci dał dwie paczki? Jakby zareagowały inne dzieci?
Czy to byłoby podejście "pedagogiczne"?
Janusz.C.M. jest off-line  
04-12-2007, 08:12  
izunia_milo
Użytkownik
 
Posty: 319
Domyślnie

Zależy, jak jest DOKŁADNIE zapisane w regulaminie. Czy paczka jest na dziecko, czy na pracownika. Wiem, że większość zakładów robi paczki na dziecko, ale jeśli w tym przypadku są paczki na pracownika a dziecko nie dostanie dwóch tylko ze względu na to, że rodzice są małżeństwem to pozostają dwa wyjścia:
1. Próbować dokonać zmiany zapisu w regulaminie,
2. Jedno z rodziców przenieść do innej szkoły, żeby dziecko dostawało dwie paczki
izunia_milo jest off-line  
04-12-2007, 09:13  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.431
Domyślnie

Pani Izunio - proszę nie fantazjować.

Do osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, w tym materialnej pomocy w formie rzeczowej, zalicza się - zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - m.in. pracowników i ich rodziny.
W opinii Państwowej Inspekcji Pracy, prawo do korzystania z funduszu nie jest tożsame z gwarancją przyznania świadczenia. Decydują o tym postanowienia zakładowych regulaminów ZFŚS.
W sytuacji, gdy w jednym zakładzie pracy zatrudnieni są oboje małżonkowie, a świadczenie, czyli np. paczki świąteczne dla dzieci, nie jest adresowane do samych zatrudnionych, tylko do ich dzieci, nie ma wówczas podstaw do przyznawania podwójnego świadczenia z tego tytułu.

Jak wynika z zadanego na początku pytania, w tym przypadku chodzi o świadczenie adresowane do dzieci pracowników. Nie można więc dziecka traktować "podwójnie" i przyznawać mu dwa świadczenia.

Dodam jeszcze, że żaden sąd ani Trybunał tego nie zmieni .
Jeśli ktoś zwróci się do sądu lub Trybunału z wnioskiem o zmianę treści ZFŚS, czy też o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP, to narazi się tylko na kpiące uśmieszki.
Janusz.C.M. jest off-line  
04-12-2007, 09:31  
izunia_milo
Użytkownik
 
Posty: 319
Domyślnie

Panie Januszu,

nie fantazjuję, tylko w ostatnim moim poście napisałam dokładnie to co Pan, tylko w innych słowach i bez przytaczania konkretnych przepisów. Jeśli <<Został ustanowiony obowiązujący regulamin, wg którego tylko jednemu z nas przysługują pieniądze "na dziecko">> to zostają dwa wyjścia o których pisałam.

A próbować zawsze można, jeśli komuś bardzo zależy na paczce świątecznej i dodatkowych świadczeniach z zfśs, których faktycznie NIE MUSI otrzymywać.
izunia_milo jest off-line  
04-12-2007, 14:15  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

Przyznam pierwszy, że sprawa nie jest dla mnie dość poważna, żeby zwracać sie z nią do Trybunału. No tak po prostu, szkoda zachodu. Ale podzielę opinię, że jest to bubel, bo wystarczy żebym zmienił szkołę (a mam taką możliwość!) i już będzie o te 300 czy jak tam złotych wiecej. Za tę samą pracę - i wcale nie czuję się skrępowany twierdząc, że ten socjal przysługuje mojemu dziecku za MOJA pracę.

W tej chwili trudno się oprzeć wrażeniu, że jestem dyskryminowany ze względu na stan cywilny, a w pracy jesteśmy z żoną traktowani jako małżeństwo, nie po prostu jak pracownicy... Jeszcze mniej zrozumiałe by to było, gdybym był z żoną po rozwodzie!

Analogii do świętego mikołaja nie rozumiem. Czy Państwa dzieci znajdują pod choinką tylko jeden prezent? Zresztą, istotniejsza jest chyba dopłata na wczasy.

Tak sobie jeszcze myślę, że myślenie "mikołajowe" pochodzi ona jeszcze z czasów komunistycznych, kiedy (z tego co wiem), faktycznie dziecko dostawało jedną paczkę z obu zakładów rodziców. Ale ani nie wiem, jak to tam wtedy było, ani mnie to szczególnie nie interesuje. Niechby zresztą było tak i teraz, byle tylko dla wszystkich jednakowo. Nie kojarzy mi się ze sprawiedliwością to, co widzę na swoim przykładzie. I chyba bardziej o to chodzi, niż o te 300 złotych.
Whitefire jest off-line  
04-12-2007, 14:36  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.431
Domyślnie

[cytat="Whitefire"]

Trudno mi się oprzeć wrażeniu, że myślenie "mikołajowe" pochodzi ona jeszcze z czasów komunistycznych, kiedy (z tego co wiem), faktycznie dziecko dostawało jedną paczkę z obu zakładów rodziców. Ale ani nie wiem, jak to tam wtedy było, ani mnie to szczególnie nie interesuje. Niechby zresztą było tak i teraz, byle tylko dla wszystkich jednakowo. Nie kojarzy mi się ze sprawiedliwością to, co widzę na swoim przykładzie. I chyba bardziej o to chodzi, niż o te 300 złotych.[/cytat]
Głupoty Pan wypisuje, jeśli się nie zna "tamtych" czasów, to lepiej zamilczeć.
Natomiast Pański tok myślenia jest właśnie "socjalistyczny".
Nie rozumiem, jak pracownik oświaty może uważać, że świadczenia socjalne są dodatkiem do wynagrodzenia - toż to marksizm.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fundusz socjalny (odpowiedzi: 1) Pracodawca do Lutego przyznawał z funduszu socjalnego każdemu z pracowników stałą kwotę 700 zł. Na początku lutego pracodawca stwierdził że każdy...
§ Fundusz socjalny (odpowiedzi: 3) Pracuję w Szkole Podstawowej na wsi, jako nauczyciel. W tym roku zostaliśmy poinformowani, że wszelkie świadczenia(wczasy pod gruszą, bony na świeta,...
§ Fundusz socjalny. (odpowiedzi: 1) W mojej firmie pracuje ponad 20 osób,szef co roku na święta wypłaca {ekwiwalent},na jakich zasadach jest tworzony fundusz socjalny w zakładach pracy...
§ Fundusz socjalny (odpowiedzi: 1) Czy pracodawca zatrudniajacy powyzej 30 pracowników musi posiadać fundusz socjalny??
§ Fundusz socjalny (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie mam pytanie o fundusz socjalny mój problem polega na tym iż w tym roku nie tworzyliśmy funduszu cocjalnego bo nie przekraczaliśmy...
§ Fundusz socjalny (odpowiedzi: 11) Mam pytanie odnośnie funduszu socjalnego .W mojej firmie jest organizowane spotkanie z pracownikami firmy z funduszu socjalnego . Na poczatek jakies...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.