planowanie urlopu - Forum Prawne

 

planowanie urlopu

Witam Wszystkich. Jestem tu po raz pierwszy, ale po przeczytaniu niektórych informacji wiem, że trafiłam dobrze i będziecie w stanie mi pomóc. Pracuję w specyficznej branży jaką jest handel. Pracuję w jednym z wielkich hipermarketów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Swiadectwo pracy
    Zwolnilismy pracownika ze swiadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Umowa trwala do 14.10 Pracownik z nami sie...
  • § Naruszenie przepisow wypowiedz...
    Przepisy prawa pracy wskazuja ze jesli wypowiedzenie umowy o prace jest nieuzasadnione lub narusza przepisy...
  • § prace interwencyjne
    Witam. Bardzo prosze o pomoc. Zostalam zatrudniona na prace interwencyjne. Przez up od lipca tego roku na 12 miesiecy....

Odpowiedz
 
18-02-2011, 13:13  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie planowanie urlopu

Witam Wszystkich. Jestem tu po raz pierwszy, ale po przeczytaniu niektórych informacji wiem, że trafiłam dobrze i będziecie w stanie mi pomóc. Pracuję w specyficznej branży jaką jest handel. Pracuję w jednym z wielkich hipermarketów w Polsce otwartych 24h/7 dni w tygodniu. Zazwyczaj w październiku dowiadujemy się, że trzeba rozplanować urlop wypoczynkowy na przyszły rok. Chociaż znakomita część załogi uważa to za "poroniony" pomysł to grzecznie takie plany wszyscy robią, ponieważ pracodawca stwierdza że i tak powinniśmy się cieszyć iż pozwala nam cokolwiek zaplanować bo przecież ma prawo dysponować połową naszych urlopów.Plany zostały przez nas w końcu zrobione. Przez kilka miesięcy było dobrze, po czym w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że komuś na górze coś przestało się podobać i plany mamy pozmieniać. Chodzi mianowicie o to, że pracodawca założył sobie że pracownicy do np: końca czerwca powinni mieć wykorzystane przykładowo 60% urlopu wypoczynkowego, więc mamy pozmieniać plany tak żeby się do tego dostosować. Mało tego, jeśli ktoś zaplanował sobie część urlopu np: na wrzesień czy październik to jeśli typowy "wakacyjny" urlop ma w sierpniu ten pozostały "musi" wykorzystać do końca czerwca!!! Jak to w końcu jest, czy jeśli pracownik zaplanuje cały przysługujący mu urlop, plany urlopowe zostaną przyjęte to czy teraz nagle pracodawca ma prawo żądać zmian tylko dlatego, że taką ma wizję (oczywiście chodzi o to, żeby w newralgicznych okresach świątecznych ludzie nie mieli już urlopów) i w dodatku straszy, że jeśli tego nie pozmieniamy to i tak ma prawo dysponować połową naszych urlopów więc "lepiej" żebyśmy zaplanowali to sami.
gemius jest off-line  
18-02-2011, 13:19  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.956
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Cytat:
Napisał/a gemius Zobacz post
Chociaż znakomita część załogi uważa to za "poroniony" pomysł to grzecznie takie plany wszyscy robią, ponieważ pracodawca stwierdza że i tak powinniśmy się cieszyć iż pozwala nam cokolwiek zaplanować bo przecież ma prawo dysponować połową naszych urlopów.
Przepis prawny:
Art. 163.

§1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.

§11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

§2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

§3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Ag_Maz jest off-line  
18-02-2011, 15:46  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Ok, dzięki ale jak widać w naszym prawie co chwilę pojawia się "jeśli.......jeśli......jeśli" i tak na prawdę do końca ta odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Czy jest możliwość (oczywiście na podstawie prawa) stwierdzić jednoznacznie: tak - pracodawca ma prawo dysponować połową mojego urlopu bądź nie-nie ma takiego prawa (oczywiście cały czas mowa w kontekście istnienia nieszczęsnych planów urlopowych), i czy prawdą jest że część mojego urlopu "muszę" wykorzystać do końca pierwszej połowy roku kalendarzowego.
Dzięki
gemius jest off-line  
17-03-2011, 09:31  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

ja mam podobny problem, również jest w mojej fabryce plan urlopów ale pracodawca zupełnie nie wziął pod uwagę moich propozycji wykorzystania urlopu wypoczynkowego i zaplanował mi urlop wypoczynkowy bez mojej wiedzy i zgody. O zaplanowanym urlopie dowiedziałem się dopiero, kiedy wywieszono plan na tablicy. Czy tak można?
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 09:38  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.602
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Nie, nie mozna. Niech ci pokaze wypisany wniosek urlopowy wraz z twoim podpisem na ten termin.

A jak nie pokaze to juz zalezy od twojej determinacji, ale PIP powinien tutaj pomoc.
Regand jest off-line  
17-03-2011, 09:43  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

byłem w PIP-ie i nie są w stanie udzielić mi jak na razie odpowiedzi. W regulaminie naszej fabryki jest napisane, że "planuje się urlopy na br biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy" a tutaj zupełnie pominięto moją osobę, a ja jestem zdeterminowany! jest jakieś orzecznictwo sądów w takich sprawach?
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 09:51  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.602
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Zadne orzeczenie sadu nie jest potrzebne.
Urlopu udziela sie pracownikowi na jego pisemny wniosek.
Pracodawca nie ma rpawa ciebie wyslac sam na urlop. Wiec jak sie na tablicy pojawilo, ze masz wtedy i wtedy urlop to niech ci pracodawca pokaze twoj wypelniony wniosek urlopowy.
A inaczej zawiadom PIP by przeprowadzili kontrole u pracodawcy.
Regand jest off-line  
17-03-2011, 09:52  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

dzięki!
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 15:19  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Witam wszystkich ponownie. Widzę, że to jednak spory problem nie tylko dla mnie. Ja również byłem w PIP i szczerze mówiąc zastanawiam się nad sensem istnienia instytucji, która nie potrafi udzielić odpowiedzi na podstawowe moim zdaniem pytania. Ale mniejsza o to. Trochę mi pomogły Wasze "podpowiedzi" i ja również "kręcę się" blisko determinacji. Obawiam się, że jednak to ja stoję na przegranej pozycji. Okaże się już niedługo, bo na kolejny miesiąc roku (kwiecień) znów "ma być wybranych po kilka dni urlopu" tak żeby w drugiej połowie roku kalendarzowego pracownik był już "całkowicie na łasce" pracodawcy.
Pozdrawiam
gemius jest off-line  
26-05-2011, 10:25  
woomen
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Witam.
Widzę że nie tylko ja mam problem z urlopem.
Mam pytanie. Czy pracodawca ma prawo rozplanować cały mój urlop bez mojej wiedzy i zgody?
Ja wróciłam po wolnym dniu do pracy i dowiedziałam się że mój urlop jest rozplanowany na cały rok. Nie mam ani jednego dnia zaplanowanego przez siebie. Coś chyba jest nie tak
woomen jest off-line  
26-05-2011, 10:59  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.956
Domyślnie RE: planowanie urlopu

No jest nie tak. Udaj się do PIP, żeby przetłumaczyli pracodawcy jak to jest z urlopami.
Ag_Maz jest off-line  
28-03-2012, 20:45  
MFC1885
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Ja mam problem taki - pracuje w systemie zmianowym, czyli dzień, noc dwa dni wolnego. Czasem zdarza się, że są odstępstwa o takiego planu pracy i ma się po nocy jeden lub więcej dni wolnego lub ma się dwa, a nawet trzy dni pracy z rzędu.
Urlop w mojej pracy planuje się w grudniu. Zaplanowałem sobie urlop na czerwiec i na wrzesień. Po 11 dni na każdy miesiąc. Po 11 bo szef zabiera 4 dni na urlop na żądanie, jeśli ktoś nie wykorzysta, to później to jakoś oddają. W związku z Euro 2012 urlopy zaplanowane na czerwiec mają być wstrzymane choć na dzień dzisiejszy nikt nic oficjalnie nie powiedział.

I teraz mam takie pytanie czy pracodawca może wstrzymać urlop ze względu na Euro2012? Czy pracodawca może kazać mi pracować podczas Euro2012 w dni, które wynikając z grafiku miałbym wolne, a następnie te dni zostaną mi jakoś oddane w innym czasie (niezapłacone). Po prostu praca przy Euro2012 będzie traktowana jak praca dodatkowa i nie zostanie za tą pracę zapłacone.
Następnie chciałbym się dowiedzieć czy jeśli miałbym wykupiony lub zabookowany wyjazd na wczasy to również pracodawca miałby prawo zatrzymać mnie w pracy, i jeśli tak czy zwróciłby mi poniesione koszty?

Pozdrawiam
MFC1885 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Planowanie urlopu CZy musze isc? (odpowiedzi: 1) Witam. Oczytałem sie w necie naprawdę dużo, ale nie wynika z tego nic. Sytuacja przedstawia sie tak. Zaczął sie nowy rok w związku z tym...
§ Planowanie urlopu (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, chciałam zgłosić się z pytaniem, czy działanie firmy w której pracuję odnośnie planów urlopowych jest zgodne z prawem.Dostaliśmy...
§ planowanie urlopu (odpowiedzi: 2) Proszę o informację czy pracodawca ma prawo odmówić udzielenia 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego w czasie wakacyjnym (lipiec - sierpień)...
§ Planowanie urlopu na cały rok (odpowiedzi: 4) Witam, Mam pytanie odnośnie urlopu. Pracuje w jednej z dużych korporacji gdzie otrzymaliśmy maila od działu HR z prośbą aby do 16.05.2012...
§ Planowanie urlopu (odpowiedzi: 3) Witam Czy pracodawca może rozplanować (nakazać) tak urlopy wypoczynkowe? 1. Na zebraniu oznajmił iż zakład liczy 11 osób i wobec tego w 2009 roku...
§ Planowanie urlopu (odpowiedzi: 1) Witam!! Jeżeli to możliwe proszę o pomoc w następującej sprawie: Czy mój pracodawca może wymagać ode mnie żebym zaplanował swój cały urlop (co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:15.