Refundacja części kosztów za szkła do okularów - Forum Prawne

 

Refundacja części kosztów za szkła do okularów

Witam Od czerwca 2010 roku pracuję jako kasjer sprzedawca w jednej z odzieżowych sieciówek. Mój kierownik ma założoną własną działalność gospodarczą i jestem zatrudniona u niego na umowę o pracę. Pracuję na 3/4 etatu. 6 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
11-03-2011, 14:21  
inus166
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Refundacja części kosztów za szkła do okularów

Witam

Od czerwca 2010 roku pracuję jako kasjer sprzedawca w jednej z odzieżowych sieciówek. Mój kierownik ma założoną własną działalność gospodarczą i jestem zatrudniona u niego na umowę o pracę. Pracuję na 3/4 etatu. 6 h spędzam przy komputerze. Ostatnio pogorszył mi się wzrok, więc poszłam o okulisty. Mówiłam o tym mojemu pracodawcy. Dostałam receptę na szkła. Czy mogę się ubiegać o zwrot częsci kosztów zakupu szkieł do okularów od pracodawcy?

pozdrawiam
inus166 jest off-line  
11-03-2011, 14:59  
anulkab
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Refundacja części kosztów za szkła do okularów

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dz.U. 1998 nr 148 poz. 973.


Minium, to cena najtańszych oprawek i szkieł. czyli za wiele nie dostaniesz. Oraz regulacja jest że nie częściej niz na 2 albo 3 lata ewentualnie jeśli wzrok sie będzie dalej pogarszal to wtedy do kolejnej zmiany szkiel, za skoczewki kontaktowe nie dostaniesz zwrotu.


może spytaj pracodawcy na ten temat ile odda za okulary z powodu pogorszenia wzroku i oczywiście musi byc to od lekarza medycyny pracy, że wzrok sie pogorszył i że na pani stanowisku pracy musi Pani pracowac w okuparach wtedy pracodawca zrefunduje część za okulary.


Generalnie więc pracodawca powinien pokryć koszty zakupu okularów korygujących zgodnie z zaleceniami lekarza, który w ramach badań profilaktycznych określa rodzaj szkieł, jakich powinien używać pracownik. Należy jednak przyjąć, że sam sposób realizacji tego obowiązku pozostaje w gestii pracodawcy, który może w przepisach zakładowych uregulować zasady finansowania okularów.

PODSTAWA PRAWNA

■ Art. 176, 179 oraz dział dziesiąty ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

■ Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

■ Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

■ Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).

■ Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279).

■ Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 73, poz. 645).

■ Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 z poźn. zm.)."
Artykuły - Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy

"Po okulary tylko ze skierowaniem

Pracodawca musi zapewnić dofinansowanie okularów dla pracujących przy komputerze. Pracownicy , którym pogorszył się wzrok, np. pracujący przy komputerze, mają prawo do dofinansowania na wymianę okularów. Jednak nie wystarczy pójść do wybranego przez siebie okulisty, by otrzymać dopłatę z zakładu pracy.


Skierowanie na badanie okulistyczne musi wystawić szef lub dział kadr w zakładzie. Pracodawca może odmówić jego wydania, gdy nie nadszedł jeszcze termin badań okresowych pracownika. Wówczas nie ma żadnego przepisu pozwalającego wyegzekwować prawo do takiego badania.Pokrywając części kosztów za okulary nie wypełnia się obowiązku wynikającego z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dz.U. 1998 nr 148 poz. 973. W rozporządzeniu mowa o okularach, które należy traktować jako nierozłączny współtworzony z oprawek i szkieł element korygujący (chroniący) oczy. Ani szkła ani też same oprawki okularami nie są, więc pokrywanie kosztów zakupu tylko tych składowych jest wykroczeniem wobec praw pracownika.
anulkab jest off-line  
11-03-2011, 15:08  
inus166
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Refundacja części kosztów za szkła do okularów

Czyli skoro poszłam sama do swojego okulisty bez skierowania od lekarza medycyny pracy takie dofinansowanie mi się nie należy ?
inus166 jest off-line  
11-03-2011, 15:41  
anulkab
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Refundacja części kosztów za szkła do okularów

zgodnie z przepisami nie przysługuje.

ale można dogadać się z pracodawcą czy zrefunduje okulary ( może nie w całości ale w części) ale jeśłi nie to jest na prawie bo takie skierowanie ma wydac szef lub dział kadr w zakładzie.
anulkab jest off-line  
11-03-2011, 16:36  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 22.534
Domyślnie RE: Refundacja części kosztów za szkła do okularów

A jak wygląda ta kasa? Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
nie stosuje się do:
5) kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,
Agnieszka3M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Refundacja okularów a wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) Witam Czy pracodawca jest zobowiązany refundować zakup okularów korekcyjnych pracownikowi który kilka dni po dostarczeniu faktury za zakup...
§ refundacja okularów (odpowiedzi: 5) Witam, od lipca 2013r. pracuje w pewnej firmie. Większą część czasu spędzam przed komputerem, pracuje średnio 10h dziennie (oczywiście wyrabiając...
§ Refundacja okularów - skąd recepta (odpowiedzi: 10) Witam, niedługo zaczynam swoją pierwszą pracę na umowę o pracę. Od kilkunastu lat noszę okulary korekcyjne ("minusy", krótkowzroczność). Podczas...
§ refundacja kosztów zakupu okularów w pracy przy monitorze ekranowym (odpowiedzi: 2) podczas wstępnego badania lekarskiego w związku z przyjęciem do pracy okulista wystawił mi zaświadczenie lekarskie, że muszę nosić okulary do pracy z...
§ problem z refundacja okularów (odpowiedzi: 1) Witam! Pracuję w dużej sieciówce odzieżowej. Bardzo dużo czasu spędzam przy stanowisku kasowym wyposażonym w monitor ekranowy. Zgłosiłam prośbę o...
§ refundacja okularów (odpowiedzi: 2) Witam, zatrudniamy pracownika na umowe o prace (osoba ma umiarkowany stopień niepełnosprawności), zatrudniony jest na stanowisku robotniczym . ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:01.