Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r. - Forum Prawne

 

Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.

Wydawanie świadectw pracy przy umowach okresowych Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym w związku z zakończeniem stosunku pracy, który zawiera wiele informacji niezbędnych dla ustalenie uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Dokument ten powinien zostać ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Zamknięty temat
 
22-03-2011, 14:18  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.

Wydawanie świadectw pracy przy umowach okresowych
Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym w związku z zakończeniem stosunku pracy, który zawiera wiele informacji niezbędnych dla ustalenie uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Dokument ten powinien zostać wydany niezwłocznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Od kilku już lat – a dokładnie od 29 listopada 2002 r. – usankcjonowana była już jednak powszechna praktyka niewydawania świadectwa pracy w razie kontynuacji współpracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem na podstawie kolejnych umów o pracę. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, pracodawca był obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie. Tak było jednak przed 21 marca. Od tego dnia nastąpiła bowiem znacząca zmiana w tym zakresie.
Według nowych przepisów, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (zwróćmy uwagę, że katalog ten obejmuje tylko umowy okresowe; nie wymienia umowy zawartej na czas nieokreślony), pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Pracownik może jednak w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę spośród wymienionych, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
Konsekwencje wynikające ze zmian
Wprowadzono termin 24 miesięcy, w razie upływu którego pracodawca ma wydać świadectwo pracy bez oczekiwania na żądanie pracownika. Świadectwo pracy wydaje się co do zasady w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. Pracodawca będzie musiał pilnować tego terminu – pamiętać o jego upływie np. wówczas, gdy akurat przypada krótka przerwa w zatrudnieniu itp.
Zawierając umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy za poprzedzające ją okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych. W sytuacji bowiem zakończenia umowy terminowej (np. zawartej na czas określony) i zawarciu bezpośrednio po niej umowy na czas nieokreślony nie jest spełniony opisywany wyjątek od zasady wydawania świadectwa pracy w związku z zakończeniem stosunku pracy. Wyjątek ten dotyczy bowiem obecnie jedynie sytuacji, w której pracownik będzie ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę innej niż umowa na czas nieokreślony.
Przykład
Pracodawca zatrudniał pracownika na podstawie umowy na okres próbny (3 miesiące), potem umowy na czas określony (rok), po zakończeniu której pracodawca i pracownik zawarli umowę na czas nieokreślony. W takim przypadku pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy o pracę na czas określony. Zbiorcze świadectwo pracy za okres trwania kilku umów terminowych nie obejmuje już swoim zakresem umowy o pracę na czas nieokreślony. Nowe regulacje zawarte w art. 97 Kodeksu pracy sugerują, że wydanie świadectwa pracy musi w takim wypadku nastąpić nie bezpośrednio po zakończeniu umowy na czas określony, ale po upływie 24 miesięcy od zawarcia umowy na okres próbny (pierwsza umowa z łączących strony).
Przepisy nie wskazują na długość przerwy pomiędzy umowami okresowymi, która obligowałaby do wydania świadectwa pracy.
Przykład
Pracodawca zatrudnia pracownika zawsze, gdy uzyskuje zlecenie, w związku z którym potrzebuje usług danej osoby. Pomiędzy kilkumiesięcznymi zwykle okresami zatrudnienia występują dwu-trzymiesięczne przerwy. Obecnie pracodawca nie będzie musiał - pomimo przerw w okresach zatrudnienia - wystawiać świadectwa pracy po każdej zakończonej umowie, a po okresie 2 lat od zawarcia pierwszej umowy.
W przypadku, gdy 21 marca trwa kolejna umowa terminowa pracodawca wydaje świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami. Nowe przepisy mają zastosowanie do stosunków pracy nawiązanych na podstawie terminowych umów o pracę od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Janusz.C.M. jest off-line  
10-01-2017, 20:18  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.491
Domyślnie RE: Świadectwa pracy od 21 marca 2011 r.

Obowiązek wydawania świadectw pracy po 24 miesiącach trwania umów na czas określony przestał obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Siisii jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak Świadectwa Pracy (odpowiedzi: 12) Witam! Proszę o poradę. 31.12.2012r wygasła mi umowa z pracodawcą do dnia dzisiejszego nie otrzymałam świadectwa pracy:( pracodawca uchyla się od...
§ Pyt. dot. Świadectwa Pracy (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Mam pewien problem. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w jednej z instytucji państwowych. Po urodzeniu dziecka...
§ Świadectwa pracy (odpowiedzi: 3) Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, jeżeli pomyliłem dział odnośnie pytania, to proszę o przeniesienie. Natomiast teraz chciałbym przedstawić...
§ Brak Świadectwa Pracy (odpowiedzi: 8) Witam 17 Pazdziernika złozyłam pisemne wypowidzenie za porozumieniem ston rozwiązujac tym umowe o prace na czas nieokreslony z dniem 31 Października...
§ Rejestracja w PUP bez Świadectwa Pracy!!! (odpowiedzi: 1) Witam.... Proszę o rade!!! W grudniu 2012 roku zwolniłam sie z pracy z art55 KP z winy pracodawcy... Niestety w terminie 7 dni nie otrzymałam...
§ Dostarczenie Świadectwa pracy (odpowiedzi: 1) Czy firma ( jeśli Ja wyjechałam) może Mi przesłać świadectwo pracy drogą listowną? Ile ma na to czasu?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:59.