Treść umowy o pracę a wypowiedzenie. - Forum Prawne

 

Treść umowy o pracę a wypowiedzenie.

Witam, Na początku tego roku podpisałem umowę o pracę z pewną firmą, w której w żadnym punkcie nie ma nic o okresie jej wypowiedzenia. Czy oznacza to że umowy tej nie mogę wypowiedzieć? W takim ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
08-01-2008, 12:52  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Treść umowy o pracę a wypowiedzenie.

Witam,

Na początku tego roku podpisałem umowę o pracę z pewną firmą, w której w żadnym punkcie nie ma nic o okresie jej wypowiedzenia.
Czy oznacza to że umowy tej nie mogę wypowiedzieć?

W takim razie w jaki sposób mogę zakończyć pracę w tej firmie? Czy tylko za porozumieniem stron. Oczywiście rozwiązanie umowy z powodu śmierci pracownika i.t.p. odpadają

Dziękuję i pozdrawiam.
Wojtiech jest off-line  
08-01-2008, 12:53  
kar
Stały bywalec
 
Posty: 1.305
Domyślnie

jaka umowa?
kar jest off-line  
08-01-2008, 13:27  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Umowa o pracę na czas określony, na jeden etat. Raczej normalna umowa z wyjątkiem tego że właśnie nie ma tam nic o okresie wypowiedzenia.
Wojtiech jest off-line  
08-01-2008, 13:42  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Przy umowie na czas okreslony (powyzej 6 miesiecy) musi byc zapis o mozliwosci wypowiedzenia - w przeciwnym przypadku wypowiedzenie nie jest mozliwe.

Przy umowie do 6 miesiecy wypowiedzenie niejest mozliwe wogule.

Pozostaje Ci porozumienie stron (o ile pracodawca sie zgodzi).
drzemik jest off-line  
08-01-2008, 13:55  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.489
Domyślnie

Umowa sporządzona prawidłowo.
Nie można jej rozwiązać za wypowiedzeniem, tylko za porozumieniem stron.
Janusz.C.M. jest off-line  
08-01-2008, 13:58  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Rozumiem.

Niestety jest to moja pierwsza praca i nie wiedziałem o takiej możliwości. Myślałem że wypowiedzieć umowę można zawsze, że jest to zagwarantowane jakby odgórnie...

W takim razie jeżeli nie mogę porozumieć się z pracodawcą w związku z moim odejściem, jakie konsekwencje niesie za sobą wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z powodów dyscyplinarnych, tj. przestaję przychodzić do pracy?
Wojtiech jest off-line  
08-01-2008, 14:27  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.489
Domyślnie

http://forumprawne.org/o,53184.html
Janusz.C.M. jest off-line  
08-01-2008, 19:13  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Po zapoznaniu się z kodeksem pracy mam następujące pytanie:

W Art. 29. (22) § 3 jest napisane:
Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) ...,
2) ...,
3) ...,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

Jeżeli nie zostałem poinformowany pisemnie o długości okresu wypowiedzenia to, jeżeli nie ma także informacji o tym w umowie, czy wtedy jako pracownik mogę przyjąć że długość okresu wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie (mam umowę od początku tego roku do końca 2010), czyli zgodnie z kodeksem pracy?
Czy pracodawca ma obowiązek poinformować mnie pisemnie o tym że nie mogę złożyć wypowiedzenia, a rozstać się - bezboleśnie dla obydwu stron - z firmą mogę tylko za porozumieniem stron?
Wojtiech jest off-line  
08-01-2008, 19:26  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.489
Domyślnie

Proszę jeszcze przeczytać Art. 33 kodeksu pracy.
Proszę zapamiętać, że "może" to nie znaczy "musi".
Janusz.C.M. jest off-line  
08-01-2008, 19:29  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Przepis nakłada obowiązek poinformowania o długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W Pana przypadku, taka możliwość nie występuje więc można przyjąć, że pracodawca nie miał o czym informować.
Dariusz! jest off-line  
08-01-2008, 22:35  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Wcześniej pisałem że umowę podpisałem na początku tego roku - chodzi oczywiści o początek roku 2007

Teraz już jasno rozumiem i pogodziłem się tym że popełniłem błąd podpisując swoją umowę. Nie wiem jednak jak ostatecznie doprowadzić do jej rozwiązania. Realnie biorę możliwość porzucenia pracy, jednak chciałbym dowiedzieć się jeszcze jak w takim przypadku wygląda sprawa z nową umową o pracę.
Czy mogę taką podpisać jeszcze przed tym jak dotychczasowy pracodawca rozwiąże ze mną umowę z powodów dyscyplinarnych?
Wojtiech jest off-line  
09-01-2008, 00:52  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Nie ma przeszkód by zawrzeć umowę jeżeli wcześniejsza jest nierozwiązana.
Dariusz! jest off-line  
11-01-2008, 10:31  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Podczas negocjacji z prezesem firmy na temat mojego odejścia, oświadczył mi że w przypadku porzucenia przeze mnie pracy będzie ode mnie dochodził roszczeń pieniężnych, w związku z moim uczestnictwem w szkoleniu, które finansowała firma.
Chociaż szkolenie było drogie, ok 3000 zł, firma nie zapłaciła wiele, gdyż było ono dofinansowane ze środków unijnych, przeznaczonych dla małych i średnich firm. W efekcie moje szkolenie kosztowało firmę nieco ponad 200 zł.
Prezes, że po konsultacjach z prawnikiem (jak mówi), stwierdził jednak że będzie dochodził zwrotu całej sumy z tego powodu że, podczas kiedy odejdę z firmy organizator szkolenia będzie żądał od niego dopłaty do rzeczywistego kosztu szkolenia.

Po pierwsze czy dochodzenie ode mnie zwrotu kosztów szkolenia jest zasadne?
Po drugie czy to możliwe że organizator szkolenia (z tego co wiem sprawa ze szkoleniem pod względem formalnym i finansowym została zamknięta jakiś miesiąc temu) będzie dochodził od firmy zapłacenia całej sumy w związku z moim odejściem?

Dziękuję za pomoc.
Wojtiech jest off-line  
11-01-2008, 11:17  
stefania321
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Jezeli masz umowe dluższa niz 6mcy to powinien byc zapis o wypowiedzeniu, jezeli nie ma automatycznie nalezy ci sie 2 tyg co jest zapisane w kp.Tak wiec złóż wypowiedzenie , najlepiej wysylajac poczta za potwierdzeniem odbioru i tyle
stefania321 jest off-line  
11-01-2008, 11:41  
Wojtiech
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Niestety już ustaliliśmy że złożenie wypowiedzenie nie jest możliwe, proszę o odpowiedź w sprawie ewentualnych kar w wypadku porzucenia pracy (patrz 2 posty wyżej).
Wojtiech jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ treśc wypowiedzenia umowy o pracę (odpowiedzi: 3) kolega dostał pismo, w którym pracodawca napisał: "z dniem XY rozwiązuję umowę o pracę, zawartą w dniu ZZ" dzień XY jest za około miesiąc. Ale...
§ wypowiedzenie umowy o pracę na podst. art. 55 KP BEZ UMOWY O PRACĘ (odpowiedzi: 2) witam. mam zamiar wypowiedzieć umowę o pracę na podstawie art. 55 KP, a jako przyczynę podać niedopełnienie obowiązku podpisania ze mną... umowy o...
§ Pracodawca ma inną treść umowy o pracę niż ja (odpowiedzi: 3) Witam Ostatnio zauważyłam, że pracodawca wypłaca mi mniejszą kwotę wynagrodzenia niż mam na umowie o pracę. Jak się okazało pracodawca ma egzemplarz...
§ zmiana treści umowy o pracę i zmniejszenie wynagrodzenia po urlopie macierzyńskim (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie, czy mój pracodawca miał prawo tak postąpić? czy jest to godne z prawem pracy ? Pracuję w firmie już od 13 lat- rok temu...
§ treść umowy o pracę a kodeks pracy (odpowiedzi: 2) witam!! Moje dotyczy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, a mianowicie od 01.09.2008 roku zawarłam pierwszą umowę na...
§ wypowiedzenie umowy dzierżawy pomimo zapisów treści umowy (odpowiedzi: 5) Witam, mam do rozwiązania poniższy problem: sprawa dotyczy umowy dzierżawy, która została podpisana na czas określony – dłuższy niż 10 lat, zostały...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:55.