Ile może pracować samotna matka? - Forum Prawne

 

Ile może pracować samotna matka?

Czy ktoś się orientuje, jaki czas pracy przewidziany jest dla samotnej mamy? Chodzi mi o osobę samotnie wychowującą dzieci w wieku 11 i 5 lat. Słyszałam, że w takim przypadku zakład pracy nie może zatrudniać ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-01-2008, 07:56  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie Ile może pracować samotna matka?

Czy ktoś się orientuje, jaki czas pracy przewidziany jest dla samotnej mamy? Chodzi mi o osobę samotnie wychowującą dzieci w wieku 11 i 5 lat. Słyszałam, że w takim przypadku zakład pracy nie może zatrudniać takiej osoby w godzinach nadliczbowych.
Chodzi o to, że osobie tej zaproponowano pracę po 12 godzin dziennie. Z logicznych względów jest to niemożliwe - czy pracodawca może tak zatrudnić osobę samotnie wychowującą dziecko? Jeśli osoba ta nie ma nikogo, kto mógłby się zająć dzieckiem - co może zrobić?
Dodam, że osoba ta już bardzo długo pracuje na tym stanowisku.
Jeśli w ogóle istnieje na to jakiś przepis - proszę o przytoczenie go.
Kornelia jest off-line  
09-01-2008, 08:32  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Niestety, prawo pracy (Art. 178. kp) zabrania zatrudniania w godzinach nadliczbowych, porze nocnej i delegowania poza stałe miejsce pracy , pracownic w ciąży i wychowującym dzieci tylko do lat 4.
Nie ma specjalnych uprawnień dla samotnych matek, ani ojców.
W "socjalistycznym prawie pracy" szczególną ochroną objęci byli jedyni żywiciele rodzin.
Oczywiście, pracodawca powinien, ze względów społecznych, pomagać w miarę możliwości pracownikom w takiej sytuacji, ale.... nie musi.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-01-2008, 10:49  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie

Panie Januszu, dziękuję za odpowiedź.
Szkoda, że tak jest, ale trudno. Dziwi mnie tylko stanowisko Urzędów Pracy, które w ramach przeciwdziałania bezrobociu kierują np. samotne matki do pracodawcy i jednak uwzględniają to, czy ktoś ma opiekę nad dzieckiem, czy też nie. Ponoć dziecko od lat 7 podlega świetlicy szkolnej, więc biorą pod uwagę ewentualne godziny pracy. To samo z ewentualnym zatrudnieniem, przez jakiś czas refundują koszta opieki nad dzieckiem nie pełnionej przez matkę ( przedszkole, opiekunka). Czy to jest dobra wola UP, czy też jakieś odgórne zarządzenie?
Kornelia jest off-line  
09-01-2008, 11:12  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Obecnie nie zajmuję się osobami bezrobotnymi, więc trochę "wypadłem z tematu" i nie chcę wprowadzać w błąd, a niezbyt mam czas aby "poszperać" w dokumentach.
Natomiast z obecnej mej praktyki wiem, że pracodawcy bronią się przed zatrudnianiem samotnych matek, zresztą ja osobiście nie dziwię się im.
Trudno, żeby opiekę nad samotnymi matkami, w zastępstwie Państwa przejmowali przedsiębiorcy.
Co do świetlic szkolnych, to mój sześcioletni wnuczek (zerówka) uczęszcza do takowej i bardzo to sobie chwali.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-01-2008, 11:29  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie

Panie Januszu, owszem, świetlice to dobry pomysł, ale problem dotyczy osoby bardzo mi bliskiej ( kogoś z rodziny). Jest to maleńkie miasteczko, kobieta ta pracuje w tym zakładzie pracy od 27 lat, późno urodziła dzieci i została z nimi sama.

Jak dotąd pracowała od 7-15 i druga zmiana od 12- 19 ( co też już było problematyczne, ale z pomocą dziadków jakoś się udawało. Obecnie dyrektor wdraża nowe godziny zatrudnienia - po 12 godzin ( wolne soboty). Niemożliwością jest, by dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym całe dnie przesiadywały u mocno wiekowych już Dziadków ( 73 i 80 lat).
Świetlica czynna jest przeważnie w szkole do godz 16, a przedszkole do 15 ( w moim mieście do 17).
A może jest jakiś zapis w prawie pracy, który nie zezwala na pracę po 12 godzin codziennie? Ja się kompletnie na tym nie znam, podałam tylko przykład z UP, jak jeszcze tam miałam kogoś znajomego.
Próbuję pomóc tej osobie.
Kornelia jest off-line  
09-01-2008, 11:35  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Czegoś tu nie rozumiem - praca po 12 godzin przez 5 dni w tygodniu?
Co to za praca? 60 godz/tydzień? Prawo nie dopuszcza takiego czasu pracy.
Nie wolno także planować godzin nadliczbowych.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-01-2008, 11:49  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie

Dokładnie tak ma być, i raz na 2 tygodnie jeden dzień wolnego. Czyli jest to ogólnie niezgodne z prawem. osoba ta pracuje w Ośrodku Zdrowia - rejestratorka medyczna.
Nie wiem, czy ktokolwiek odważy się tam podskoczyć, miasteczko cierpi na bezrobocie, a osobie tej szkoda wypracowanych lat, by ryzykować zwolnieniem. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Kornelia jest off-line  
09-01-2008, 12:33  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.974
Domyślnie

Czy to na pewno jest umowa o pracę?
To jest sprawa dla PIP.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-01-2008, 14:50  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie

Tak, to jest normalna umowa o pracę. Dotychczas również panie cicho siedziały, jak musiały brać dodatkowe nadgodziny, pracujące soboty.
PIP- to się rozumie samo przez się. Tylko co dalej.
Każda z tych zatrudnionych tam osób jest udziałowcem w tym Niepublicznym Ośrodku Zdrowia, więc chyba ma jakiś wpływ na poczynania dyrektora i bez PIP ?
Kornelia jest off-line  
29-09-2010, 14:21  
ciotka421
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Ile może pracować samotna matka?

Witam
Mam pytanie...jestem samotną matką wychowywującą 5 letnią córkę(za 3 tyg.bedą jej 5 urodziny).Zaczęłam prace w dużej korporacji,jednak byłam zapewniana ,że jest możliwość 'dogadania' się z przełożonym w temacie godzin pracy,gdyż musze kończyć prace do 18.Mój dział pracuje w godz. 6-22, również w soboty i niedzielę.w zeszłym miesiącu moje prośby dot. godzin pracy został wzięte pod uwagę,ale w tym miesiącu w grafiku pracuję cały tydzień na 14 do 22,oprócz tego mam także jedną w niedzielę od 14-22..generalnie w grafiku jest 6 dni, w których kończę przed 18. Czy jest jakiś wniosek, lub przepis,który mógłby mnie uchronić od tych popołudniowych godzin pracy?Grafika jest dopasowywany dla studentów, ale o samotnej matce niestety to już nikt nie myśli...proszę o pomoc!
ciotka421 jest off-line  
29-09-2010, 17:46  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie RE: Ile może pracować samotna matka?

Od ub. roku mamy art. 11 ustawy "antykryzysowej" - możliwość wystąpienia o indywidualny rozkład czasu pracy. Pracodawca musi pracownikowi odpowiedzieć na taki wniosek, z tym że nie musi to wcale być odpowiedź pozytywna.
megane jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Samotna Matka (odpowiedzi: 3) Witam żyjemy z moja dziewczyną w konkubinacie czyli prawnie jest "Samotna Matką " , moja dziewczyna jest studentka która obecnie jest na l4...
§ Samotna Matka (odpowiedzi: 3) Mam kolejne pytanie dotyczy ono Samotnej Matki wychowującej dziecko. Jak wygląda to w świetle prawa. Naznaczyć chcę iż ojciec dziecka jest tylko...
§ samotna matka a matka samotnie wychowująca dziecko? (odpowiedzi: 5) Witam.Chciałam dowiedzieć się czy te dwa określenia mają to samo znaczenie.Jestem kobietą po rozwodzie.Mam zasądzone alimenty na dzieci ktore płaci...
§ samotna matka (odpowiedzi: 1) jestem samotna matka 2dzieci 1rok i 14miesiecy za miesiac konczy mi sie umowa czy ma takie prawo pracodawca mi nie podpisac umowy o przedurzenie jak...
§ Jak długo matka karmiąca może pracować 7 godz (odpowiedzi: 12) Witam jak już wcześniej pisałam, wracam po macierzyńskim do pracy... Chciałabym dalej karmić dziecko piersią, więc przysługuje mi 7 godzin pracy,...
§ Godziny pracy a matka samotna matka (odpowiedzi: 5) Dziendobry Jestem samotna matka która 4 miesiace temu podjela prace w prywatnej firmie.Przed podpisaniem umowy doszlam do porozumienia z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:49.