Pracownik samorządowy - Forum Prawne

 

Pracownik samorządowy

Witam jestem pracownikiem samorządowy mam pytanie czy słusznie na mojej pierwszej umowie widnieje wynagrodzenie 582 zł ? Pracodawca tłumaczy tą kwotę tak, iż ponoć mógł zatrudnić mnie za 80% najniższego wynagrodzenia. Zastanawia mnie tylko fakt, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
12-01-2008, 15:32  
Katrin27
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Pracownik samorządowy

Witam jestem pracownikiem samorządowy mam pytanie czy słusznie na mojej pierwszej umowie widnieje wynagrodzenie 582 zł ? Pracodawca tłumaczy tą kwotę tak, iż ponoć mógł zatrudnić mnie za 80% najniższego wynagrodzenia. Zastanawia mnie tylko fakt, ze w ustawie o zatrudnianiu pracowników samorządowych nie ma o tym słowa, jest natomiast jasno określone ile powinien taki pracownik zarabiać a w oparciu o przepisy właśnie tej ustawy została sporządzona umowa. Proszę o odpowiedź.
Katrin27 jest off-line  
13-01-2008, 21:07  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Taka możliwość wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ta przewiduje, że w 1 roku pracy wynagrodzenie może wynosić 80% kwoty minimalnej, która w 2007r. wynosiła 936 zł, a od 01.01.2008r. wynosi 1126 zł.

582 zł to jednak o wiele mniej. Natomiast istotne jest jaką kwotę (brutto) uzyska Pani w momencie wypłaty.

PS. Kwoty oczywiście dla zatrudnienia w pełnym etacie.
Dariusz! jest off-line  
14-01-2008, 08:45  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.486
Domyślnie

Najniższe wynagrodzenie za pracę określa ustawa z dnia 10 października
2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Art. 25. Ilekroć w przepisach prawa jest mowa o "najniższym
wynagrodzeniu za pracę pracowników" przez odwołanie się do odrębnych
przepisów lub do Kodeksu pracy albo przez wskazanie Ministra Pracy i
Polityki Socjalnej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej lub ministra
właściwego do spraw pracy jako zobowiązanego do ustalania takiego
wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów lub Kodeksu pracy,
oznacza to kwotę 760 zł.
I to nie zmieniło się od 1 stycznia 2003r.
Nawet gdyby pracodawca (oczywiście omyłkowo )jako podstawę wziął kwotę 760 zł, to i tak 80% to byłaby kwota 608 zł.
Janusz.C.M. jest off-line  
14-01-2008, 10:02  
Katrin27
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Te 582 zł to jest już kwota brutto wiec razem z premią zakładowa netto miałam około 550 zł. Dziwi mnie to bardzo gdyż pracodawca umowę sporządził na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych a tam z kolei jasno i wyraźnie jest określone ile powinnam zarobić i jest to prawie 3 razy tyle ile miałam rzeczywiście, pytam wobec tego czy pracodawca złamał przepisy prawa pracy?
Katrin27 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pracownik samorządowy (odpowiedzi: 12) zatrudniając pracownika w jednostce samorządowej wg ustawy o pracownikach samorządowych pierwsza umowa o pracę nie może być dłuższa niż 6 m-cy. czy...
§ Pracownik samorządowy????PILNE (odpowiedzi: 6) Czy Dyrektor muzeum, które zostało powołane uchwałą Rady Miasta i utrzymywane jest z budżetu miasta jest pracownikiem samorządowym?
§ pracownik samorządowy (odpowiedzi: 1) Witam Pracuję obecnie w Urzędzie Gminy na stanowisku do spraw realizacji i rozliczania inwestycji. Wiem że w ciągu ok trzech powstanie zakład...
§ Pracownik samorządowy w udziały w spółkce z o.o. (odpowiedzi: 1) Witam. Staram się o pracę w Urzędzie. Od koleżanki słyszałam,że pracownik samorządowy nie może prowadzić działalności gospodarczej, czy to prawda?...
§ pracownik samorządowy (odpowiedzi: 1) witam, ostatnio przez przypadek oglądałem dyskusję w naszym Parlamencie na temat nowelizacji Ustawy o pracownikach samorządowych. W wystąpieniu...
§ pracownik samorządowy (odpowiedzi: 9) witam, czy dyrektor Szkoly Muzycznej może zatrudnić sprzątaczkę, która jest jego kuzynką ( rodzice są rodzeństwem i pochodzą od wspólnego przodka)...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:36.