Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy - Forum Prawne

 

Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy

Od sześciu lat co roku na czas wakacji zostaje przeniesione do innej pracy. Moje stanowisko to konserwator sprzętu audio wideo. A w wakacje musze pracować przy remontach czyli zdzieranie wykładzin i tapet, gipsowanie, malowanie ( ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § praca po stażu
    Za miesiąc kończy mi się staż z urzędu pracy. W umowie mam napisane, że po zakończonym stażu pracodawca musi...
  • § Kodeks pracy. Umowa o pracę kt...
    Mam problem, więc postanowiłam zwrócić się do was. Może znajdzie się osoba która zechce mi pomóc. Mój...
  • § umowa praktyk studia
    Witam Mam mały problem. Uczelnia wystawiła mi umowę o przyjęciu praktykanta w celu odbycia praktyki dopiero w...

Odpowiedz
 
26-06-2011, 15:05  
kjs13
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy

Od sześciu lat co roku na czas wakacji zostaje przeniesione do innej pracy. Moje stanowisko to konserwator sprzętu audio wideo. A w wakacje musze pracować przy remontach czyli zdzieranie wykładzin i tapet, gipsowanie, malowanie ( również farbami olejnymi). Praca w kurzu i bardzo często na wysokości w pomieszczeniach mających od 2,5 do ponad 5 metrów.
Od 2004 roku mam lekki stopień niepełnosprawności związany z brakiem widzenia obuocznego i nie powinienem pracować na wysokości oraz m.in. przy pracach powodujących duże pylenie. Dodatkowo jestem uczulony na kurz i roztocza. Badań wysokościowych nigdy w obecnej pracy nie robiłem.

Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy brzmi: „ Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.”

Byłem na rozmowie w Inspekcji Pracy i prawnik powiedział że wszystkie przepisy są spełnione a cytuje „ jakie to trzeba mieć kwalifikacje żeby gipsować i malować”.
Tak że wg PIP w moim mieście muszę pracować przy remontach jedynie mam zwrócić uwagę przełożonym żeby mnie wysłali na badania wysokościowe i wtedy dopiero będę miał opinie lekarza czy mogę czy też nie mogę pracować na wysokości.

Jeżeli są tu jakeś osoby znające prawo pracy czy też tak interpretujecie ten artykuł?

Znalazłem jeszcze coś takiego:
Czy portier może remontować pomieszczenie ? - Porada Prawna - serwis prawniczy od 2001 roku
oraz
Czy informatyk może wykonywać prace malarskie? - Porada Prawna - serwis prawniczy od 2001 roku
kjs13 jest off-line  
27-06-2011, 06:05  
kjs13
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy

Proszę o szybka odpowiedz. Właśnie wysłano mnie do pracy na drabinie.
kjs13 jest off-line  
27-06-2011, 07:02  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.939
Domyślnie RE: Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy

Jeśli od sześciu lat w okresie wakacji wykonuje Pan pomocnicze prace przy remontach pomieszczeń, to pracodawca i PIP uważają, że ma Pan do tego wystarczające kwalifikacje.
Cytat:
Od 2004 roku mam lekki stopień niepełnosprawności związany z brakiem widzenia obuocznego i nie powinienem pracować na wysokości oraz m.in. przy pracach powodujących duże pylenie.
Czy jest takie zastrzeżenie w orzeczeniu o niepełnosprawności? Przez kogo wydane? Czy pracodawca wie o tym orzeczeniu?
Janusz.C.M. jest off-line  
27-06-2011, 09:39  
kjs13
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Artykuł 42 § 4. Kodeksu Pracy

Nie są to pracę pomocnicze bo tak naprawdę nikt z nas nie ma pojecia o tej pracę. Pracę wykonujemy tak jak wydaje nam sie ze powinny byc wykonywane albo w sklepie nam doradzaja jak cos zamontowac lub pomalować. Wśród pracowników jest informatyk, elektryk, hydraulik, tokarz i ratownik WOPR, czasami dochodzi jeszcze portier.
Od tych 6 lat nigdy nie było kontroli PIP a nikt nie pójdzie na skarge bo boi sie ze straci pracę. Osoba odpowiedzialna za naszą prace skonczyła liceum ogólnokształcące a do 1990 roku była KaOwcem.

Orzeczenie wystawione przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Bezpośrednia przełożona ( ta po liceum) o orzeczeniu wie, wie także że trafiłem do szpitala na neurologie z powodu zawrotów głowy i utraty przytomnosci. Cztery inne przełożone a stojące wyżej w hierarchii wyżej niz ta po liceum nie wiedza ani o orzeczeniu oni o szpitalu.
Ze wszystkich pracowników tylko trzech ma badania wysokosciowe a pracuje nas przy remontach 8.
kjs13 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Który artykuł Kodeksu Pracy? (odpowiedzi: 1) Który artykuł kodeksu pracy mówi o tym, że podczas szkolenia na danym stanowisku pracy powinnna znajdować się przy mnie osoba przeszkolona?
§ Artykuł 141 kodeksu wykroczeń (odpowiedzi: 1) Dokładnie chodzi o przeklinanie, czy nie wydaje wam się, wszystkim, ze ten przepis jest niesprecyzowany tzn. co to znaczy słowo nieprzyzwoite, gdzie...
§ Zwolnienie z pracy wg artykułu 53 kodeksu pracy (odpowiedzi: 4) Po upływie 9 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego dostałem list rozwiązujący umowę o pracę wg art. 53 kp. Pracowałem w tej pracy 5 lat do...
§ Z jakiego artykułu Kodeksu Pracy odpowiada pracodawca który niechce zapłacić za prace (odpowiedzi: 1) Chcę złozyć pozew do Sądu Pracy ,mam pytanie z jakiego artykułu pozywam pracodawcę który nie chce mi zapłacić za pracę i wydać umowy za ten...
§ Artykuł 61. Kodeksu Wykroczeń (odpowiedzi: 1) Piszę w tym dziale, gdyż nie jestem dobrze zorientowany na forum. Jest pewna sprawa, mianowicie niebawem w mojej szkole organizowane jest...
§ Pytanie o artykuł kodeksu pracy (odpowiedzi: 2) Witam Szukałam trochę pezez Google, ale bez efektu, może na tym forum ktoś ma to pod ręką i jest w stanie odpowiedzieć od razu. Który artykuł, czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:27.