kwalifikacje nauczyciela do uczenia w liceum - Forum Prawne

 

kwalifikacje nauczyciela do uczenia w liceum

Witam, mam do Państwa następujące pytanie - czy osoba pełniąca funkcję nauczyciela j. angielskiego w liceum społecznym przez okres 21 lat ma prawo do nauczania przedmoitu w liceum (czy tylko w szkole podstawowej i gimnazjum), ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
15-07-2011, 16:55  
margos
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie kwalifikacje nauczyciela do uczenia w liceum

Witam,

mam do Państwa następujące pytanie - czy osoba pełniąca funkcję nauczyciela j. angielskiego w liceum społecznym przez okres 21 lat ma prawo do nauczania przedmoitu w liceum (czy tylko w szkole podstawowej i gimnazjum), jeśli 3 lata temu uzyskała tytuł licencjata? Dodam, że osoba ta nie podjęła studiów magisterskich w zakresie j. angielskiego (natomiast posiada tytuł magistra chemii, lecz nigdy nie uczyła tego przedmiotu w obecnej szkole). Do tej pory wspomniany nauczyciel uczył na podstawie egzaminu państwowego z j. angielskiego. Czy istnieje pojęcie "zasiedzenia" ze względu na to, że nauczyciel ma tak długi staż pracy w jednej placówce i dzięki temu mógłby uczyć również w liceum?

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.
margos jest off-line  
15-07-2011, 20:53  
burkot
Użytkownik
 
Posty: 239
Domyślnie RE: kwalifikacje nauczyciela do uczenia w liceum

Moim zdaniem ma. Wystarczy nawet kolegium nauczycielskie kub kurs II stopnia no o oczywiście przygotowanie pedagogiczne.

§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:

1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

11. 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych i innych przedmiotów wykładanych w języku obcym w nauczycielskich kolegiach języków obcych posiada osoba, która ukończyła:

1) studia magisterskie na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia wyższe w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy nauczany w kolegium, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 2 ust. 1, § 3, 4 i 9, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub

2) ukończyła studia pierwszego stopnia:

a) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub


b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu, lub

4) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:

a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, lub

b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.


Co do zasiedzenie nabytych kwalifikacji to dotyczyły one tylko nauczycieli zatrudnionych na KN.


§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.

§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
burkot jest off-line  
25-07-2011, 17:04  
margos
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: kwalifikacje nauczyciela do uczenia w liceum

Dziękuję za opdowiedź. W szkole społecznej nie obowiązują przywileje wynikające z KN.
margos jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kwalifikacje nauczyciela (odpowiedzi: 4) Dzień dobry, posiadam mgr z geografii (tylko II stopień, nie jednolite mgr), mgr z biologii, licencjat z chemii (tylko I stopień) i licencjat z...
§ uprawnienia nauczyciela j. angielskiego do nauki w liceum (odpowiedzi: 9) Witam Państwa! :) Mam pytanie: czy nauczyciel, który ukończył licencjat na kierunku filologia angielska ze specjalnością nauczycielską będzie mógł...
§ Co to są dokumenty potwierdzające kwalifikacje nauczyciela (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem, koleżanka uczestniczyła w konkursie na dyrektora gimnazjum i została odrzucona z przyczyn formalnych. Według komisji nie...
§ Film na studniówke z parodią nauczyciela - pretensje nauczyciela (odpowiedzi: 1) Witam. Mam następującą sprawę do Państwa: chodzi o to, ze na studniówkę każda klasa kreci jakis tam film, jakies śmichy hihy, przedstawienie klasy...
§ Staż w trakcie uczenia się w zaocznym liceum (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę się zarejestrować jako bezrobotna oraz odbywać staż ,mimo tego ,że uczę się w liceum ogólnokształcącym w...
§ kwalifikacje rolnicze (odpowiedzi: 7) Między mną, a szwagrem toczy sie sprawa o zasiedzenie działki rolnej siedliskowej. Czy w takiej sprawie posiadanie kwalifikacji rolniczych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:40.