Jak udowodnić mobbing? - Forum Prawne

 

Jak udowodnić mobbing?

Witam. Moja przyjaciółka ma problem. Pozwólcie że zapytam w jej imieniu. Temat oklepany, ale nie mogę znaleźć konkretnych i spójnych informacji. Więc proszę o radę. Dziś widziałem na własne oczy nagranie z "wypowiedzi" jej szefa. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
21-08-2011, 23:54  
GerardKleinrok
Stały bywalec
 
GerardKleinrok na Forum Prawnym
 
Posty: 303
Domyślnie Jak udowodnić mobbing?

Witam.

Moja przyjaciółka ma problem. Pozwólcie że zapytam w jej imieniu.

Temat oklepany, ale nie mogę znaleźć konkretnych i spójnych informacji.
Więc proszę o radę.
Dziś widziałem na własne oczy nagranie z "wypowiedzi" jej szefa.
Niesamowity splot wulgaryzmów i zwrotów napastujących ujmujących godności pracownika.

Coś w stylu: "co wy k*&wa robicie?! Nie chce wam się! co to k*&wa jest!? Nie patrz tak na mnie, nie nadajesz się do niczego! Idz tam , zrób to. Gdzie k*&wa idziesz!? Co robisz?

No w moim uznaniu to jakaś porażka. Trwa to już podobno kilka miesięcy. Ciągle sprzeczne dyrektywy. Ciągle pretensje i zmiany koncepcji.
Tak źle, tak niedobrze..

Do tego jeszcze urządza sobie wielki pan libacje w firmie i gania panie od obowiązków do kuchni robić zagrychy... Na umowie mają 8h wymiaru pracy, a zostają niekiedy po 12..
Zwolnił sprzątaczkę i ustalił grafik w którym pracownicy mają sprzątać..
Już samo to wydaje się poniżające.

Młody chłopaczek, który dopiero co sie zatrudnił , jest na telefonie po 10 -16h dziennie. Szef zrobił sobie z niego kierowcę i gdy jedzie w teren na wódkę każe mu warować po 3,4 h w samochodzie , aż pan skończy libacje i wróci do hotelu... Wyzysk trwa, a nikt w całej firmie nie widział złotówki za nadgodziny.

M A K A B R A

Ktoś ma pomysł, kilka złotych rad dla kobiety jak rozstać się z firmą i odzyskać pieniądze za nadgodziny? Przy czym dobrze by było (dla tych co przyjdą w przyszłości) oduczyć go takiego traktowania ludzi jakimś wyrokiem sądu?
Nagrywać go? Rozmowy i przekleństwa?

Kobieta już załamana, poszukuje pomocy u psychologa.. Wizyty szefa w oddziale doprowadzają do rozstroju zdrowia..

Będę bardzo wdzięczny za rady. I dziękuję w imieniu koleżanki.
GerardKleinrok jest off-line  
22-08-2011, 00:22  
agule
Użytkownik
 
Posty: 166
Domyślnie RE: Jak udowodnić mobbing?

Nagrywac rozmowy,zebrac jak najwięcej świadków, wziąśc zaświadczenie od psychologa o przyczynie i sposobie leczenia i jak najszybciej występowac do sądu pracy.Osobiście składając wniosek w sądzie poszłabym na zwolnienie lekarskie np. z powodu depresji.
Może byc jednak tak że wspólpracownicy nie będą chcieli zeznawac ze strachu wtedy pozostaje tylko samemu wystąpic w sądzie.Dobrze by było gdyby znajomia miała jakieś potwierdzenie na to że zostają na nadgodziny.
W kodeksie pracy wprowadzono zapis -art. 94.3,o takiej treści:
§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§ 3. Pracownik u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§ 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.
agule jest off-line  
22-08-2011, 10:30  
GerardKleinrok
Stały bywalec
 
GerardKleinrok na Forum Prawnym
 
Posty: 303
Domyślnie RE: Jak udowodnić mobbing?

Dziękuję za odpowiedź.

Generalnie wszystko jasne i czytelne..
Ale.. Osobiście zdaję sobie sprawę z tego jak pracuje się w Polsce. Na ile ludzie są w stanie sobie pozwolić, ile znieść , aby utrzymać się w pracy..
Do momentu w którym się "wspólnie" znosi wymysły bosa jest ok.
W momencie gdy ktoś zaczyna przeciwstawiać się tyranni , staje się jednocześnie wrogiem zespołu.. Stąd nie liczył bym raczej na zeznania świadków.

Jedyny sposób na dowiedzenie swoich racji , to chyba raczej aparat/kamera w telefonie..

Może jeszcze jakieś sugestie?

Bardzo był bym wdzięczny.

Pozdrawiam
GerardKleinrok jest off-line  
16-09-2013, 16:56  
kwiat123
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Jak udowodnić mobbing?

W firmie pracuje od marca. Na tym samym stanowisku pracuje osoba, która nie bezpośrednio ale za moimi plecami robi mi pod górkę. Wyśmiewa się ze mnie, buntuje każdego pracownika przeciwko mnie a ma dobre relacje z kierowniczką i jej mężem, którzy też postępują jak ona. Po dwóch miesiącach pracy dowiedziałam się że jestem w ciąży, wtedy ta osoba robiła dogryzała mi przy wszystkich, potrafiła włączyć klimatyzację na 14 stopni schować pilot i nie reagować na moje prośby o wyłączenie. Od osoby z ich kręgu dowiedziałam się jak mnie obgaduje, czego mi życzy i mojemu dziecko. Ja nie dałam tym ludziom żadnych powodów,aby tak postępowali wręcz przeciwnie byłam miła, nie komentowałam niczego itd. Złożyłam skargę do kierowniczki na tą osobę, sytuacja chwilowo się poprawiła gdyż mało się widziałyśmy ze względu na czas urlopowy. Teraz jetem na zwolnieniu chorobowym ale wracam do pracy i akurat otrzymałam smsy od "życzliwej" koleżanki z ich kręgu że cieszą się,że mnie nie ma mają nadzieje że nie wrócę, a jeśli wrócę to maja dużo możliwości żeby zniechęcić mnie do pracy. Tak jak wspomniałam jestem w ciąży teraz już w zaawansowanej bo ta sytuacja ciągnie się od 6miesięcy jak pracuje. Jak ma reagować na takie rzeczy? ja traktuje to jako mobbing. Smsy zachowała, co dalej zgłosić to wyżej jak "zaczną umilać mi życie w pracy"? proszę o odpowiedź
kwiat123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak udowodnić zdradę męża. (odpowiedzi: 12) Witam wszystkich serdecznie .Jestem tutaj nowa. Mam od lat problem. Mąż zdradza mnie co jakiś czas , lecz nie są to konkretne dłuższe romanse, sms ,...
§ Jak udowodnić że się nie zdradziło (odpowiedzi: 4) Jestem w związku małżeńskim od 9 lat mamy z żona dwóch synków 4 i 6 lat. Żona moja mam dość trudny i chimeryczny charakter. Nigdy jej nie zdradziłem....
§ Jak udowodnić darowiznę? (odpowiedzi: 47) Około 20 lat temu mama kupiła mieszkanie dla mojego brata. Nie spisała umowy. Po smierci brata (kilka lat temu) mieszkanie nalezy do jego zony i...
§ Czy jest to mobbing w pracy? Jak udowodnić? (odpowiedzi: 1) JAK UDOWODNIĆ MOBING W PRACY? Szanowni Państwo! 1. Kilka dni temu, w zakładzie pracy został mi przedstawiony zarzut molestowania seksualnego...
§ jak udowodnić paserstwo (odpowiedzi: 1) Witam Natknąłem się dziś na jednym z targów na dwóch oprychów handlujących towarem należącym do sieci sklepów spożywczych w których pracuję. Towar...
§ Jak udowodnić winę męża? (odpowiedzi: 2) Witam. Mąż chce rozwodu, ja nie. Od 2 lat (z przerwami) przebywa za granicą. Wiem, że raczej nie żyje tam sam, ponadto właśnie dowiedziałam się o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:42.