Śmiertelny wypadek przy pracy. - Forum Prawne

 

Śmiertelny wypadek przy pracy.

Witam, Mój tata uległ śmiertelnemu wypadkowi w pracy. Tata pracował na stanowisku tzw. hakowego czyli współpracował z osobą obsługującą suwnicę pomostową (tzw. suwnicowym). Sprawę bada jeszcze komisja zakładowa, PIP oraz prokuratura. W związku z tym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
16-10-2011, 09:10  
corvim
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Śmiertelny wypadek przy pracy.

Witam,
Mój tata uległ śmiertelnemu wypadkowi w pracy. Tata pracował na stanowisku tzw. hakowego czyli współpracował z osobą obsługującą suwnicę pomostową (tzw. suwnicowym). Sprawę bada jeszcze komisja zakładowa, PIP oraz prokuratura. W związku z tym iż na chwilę obecną nie znaleziono żadnego świadka poza suwnicowym okoliczności wypadku nie są jasne. Na chwilę obecną wypadek raczej nie powstał z winy taty. Protokół wypadkowy z zakładu nie został nam jeszcze przedstawiony do podpisu. Przeglądałem trochę prawo i różne fora i zorientowałem się w temacie. Chę być przygotowany zawczasu na to co się będzie działo ale proszę o potwierdzenie mojego toku rozumowania:

1) Wypłata zasiłku pogrzebowego – jest niezależna od wyników śledztwa i powinna zostać wypłacona na podstawie rachunku z zakładu pogrzebowego oraz aktu zgonu.
2) Odszkodowanie z ZUS - powinno być wypłacone bez względu na to czy tata przyczynił się do zaistnienia wypadku i powinno być wypłacone bez oczekiwania na zakończenie postępowania w prokuraturze.
3) Tata posiada ubezpieczenie pracownicze PZU typu P lub P plus. Tutaj proszę o pomoc. Czy wypłata odszkodowania może być uzależniona od tego czy tata przyczynił się do spowodowania wypadku ? Czy wypłata odszkodowania może odbyć się dopiero po zakończeniu postępowania w prokuraturze (Ew. w sądzie) ?

4) Protokół powypadkowy – rozumiem że mogę się nie zgodzić na ustalenia zakładu, zgłosić zastrzeżenia na piśmie gdzie mogę zawrzeć wszystkie dodatkowe okoliczności które według mnie mają wpływ na okoliczności wypadku. Czy bezwzględnie dochodzić i bronić tezy że wypadek nie powstał z winy taty a co najmniej nie wyłącznej? Mam pewne argumenty i opowieści taty z przed śmierci. Czy istnieje możliwość aby powód wypadku/odpowiedzialność nie zostały ogóle ustalone ?

5) Odpowiedzialność zakładu na zasadzie ryzyka – Ew. wypłata z OC zakładu. Tutaj domyślam się że jest ona uzależniona od tego w jakim stopniu tata się przyczynił do spowodowania wypadku. Czy jeśli w protokole powypadkowym zostanie stwierdzone że oprócz działania taty do wypadku przyczyniły się jeszcze inne czynniki leżące po stronie zakładu pracy lub po stronie suwnicowego to jest to argument wystarczający do starania się o odszkodowanie na zasadzie ryzyka ? Czy jakiekolwiek przyczynienie się do wypadku przekreśla tą drogę dochodzenia roszczenia – wydaje mi się jedynie ze stwierdzenie iż wypadek powstał wyłącznie wskutek „rażącego naruszenia zasad BHP” przez tatę może przekreślić tą drogę? Ale pewnie stopień w jakim tata przyczynił się do wypadku będzie miał wpływ na wysokość odszkodowania. Proszę o pomoc.

6) Po jakim czasie mogą przedawnić się roszczenia z odpowiedzialności na zasadzie ryzyka ?
7) Czy istnieje jeszcze jakaś inna drogo dochodzenia roszczeń poza wymienionymi?
8 Mama (wdowa) pobiera emeryturę coś koło 700 zł. W chwili śmierci tata nie miał ustalonego prawa do emerytury. Miał wymagane lata pracy natomiast zabrakło mu wieku. Czy mama może otrzymać rentę rodzinną/ emeryturę po tacie?
9) I na koniec – czy spawa jest do ogarnięcia przez rodzinę czy może lepiej skorzystać z usług radcy prawnego?

Proszę o pomoc na forum ew proszę o dopowiedź na corvim78@gmail.com.
corvim jest off-line  
16-10-2011, 13:23  
Mirek.B
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Śmiertelny wypadek przy pracy.

Nie jestem specjalistą od prawa pracy, ale mam z nim dużo do czynienia. Moja odpowiedź na Twoje pytania wygląda następująco:
1.Musi zostać wypłacona.
2.Tak.
3.Zależy jakie są zapisy zapisy Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawartych przy zawieraniu umowy.
4.Protokół powypadkowy radzę przyjąć, a w przypadku niezgadzania się z nim istnieje jedyna droga, sąd pracy.
5.Należy na początku sprawdzić, czy zakład pracy ma wykupione OC, w jakim zakresie i na jakich warunkach. Muszą to okazać.
6.Jakiekolwiek roszczenia finansowe upływają po okresie trzech lat od upływu zgłoszenia.
7.Tylko sąd pracy.
8. Nie ma takiej możliwości.
9. Proszę poczekać na protokół powypadkowy.
Wypadek jakiemu uległ pracownik w trakcie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy nosi znamiona wypadku przy pracy jeżeli został spełnione następujące czynniki:

- wydarzenie nastąpiło w czasie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy
- wydarzenie miało związek z wykonywaną pracą
- wydarzenie miało charakter nagły
- wydarzenie spowodowało uszczerbek na zdrowiu pracownika
O powyższym decyduje zespół powypadkowy w składzie:
- inspektor BHP, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę przeszkolony z zakresu przepisów BHP obowiązujących na zakładzie pracy
- Społeczny inspektor pracy, wybrany do obrony pracowników lub pracownik będący przedstawicielem pracowników
Błąd, czy wykroczenie pracownika nie może mieć wpływu na decyzję o uznaniu wypadku jako wypadek w pracy. Jedynym wpływem na to jest bycie pracownika w trakcie wypadku pod wpływem alkoholu.
Mirek.B jest off-line  
17-10-2011, 14:03  
corvim
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Śmiertelny wypadek przy pracy.

Mirku napisałeś że mama nie ma prawa do renty rodzinnej. Dzwoniłem w tej sprawie do ZUS. Pani powiedziała że ZUS przyjmuje wykładnie że w chwili śmierci tata stał się całkowiecie niezdolny do pracy i z tego względu należy mu się renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mama otrzyma 85% tego świadczenia.

Pozostaje otwarta sprawa odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Z tego co się dowiedziałem sprawa idzie w kierunku stwierdzenia nieszczęśliwego wypadku w pracy - bez winy zakładu i mojego taty. Rozumiem że znacznie zmniejsza to wielkość ew. odszkodowania ale chyba nie zamyka tej możliwości. Czy mam rację?
corvim jest off-line  
17-10-2011, 19:43  
Mirek.B
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Śmiertelny wypadek przy pracy.

Do corvim.
W sprawie renty rodzinnej, faktycznie ZUS może mieć rację, ponieważ to oni decydują na podstawie przepisów rządowych, które są bardzo często zmieniane.
Odnośnie odpowiedzialności: nie istnieje pojęcie odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Zadaniem zespołu powypadkowego powołanego przez pracodawcę jest określenie czy wypadek jakiemu uległ pracownik, jest czy nie jest wypadkiem w pracy. Prawo pracy nie przewiduje innych orzeczeń. Dodatkowo jak wcześniej napisałem znamiona wypadku w pracy nie wymagają określenia kto jest winny powstałemu wypadkowi. W przypadku innych stwierdzeń proszę o dokładny opis wypadku, oraz skan protokołu powypadkowego komisji powypadkowej na mój adres miroslaw.bak@gmajl.com
Mirek.B jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Śmiertelny wypadek w pracy (odpowiedzi: 4) Witam. Mój post dotyczy śmiertelnego wypadku mojego ojca w pracy. Potrzebuje zasięgnąć porad odnośnie postępowania gdyż sam już niewiem co moge...
§ Śmiertelny wypadek przy pracy (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie odnośnie sprawy o ustalenie wypadku przy pracy (wypadek śmiertelny). Pracodawca uznał, iż zdarzenie takiego charakteru nie ma....
§ Śmiertelny wypadek pry pracy (odpowiedzi: 2) Witam, dotknęła mnie straszna tragedia. Mój szwagier zginął w wypadku. Był to wypadek przy pracy samochodem ciężarowym. Chciałabym się dowiedzieć...
§ Śmiertelny wypadek w pracy (odpowiedzi: 4) Pytanie dotyczy wypadku w pracy, który okazał się być śmiertelnym. Osoba pracujaca w zakładzie nie miała umowy o prcę czyli pracowała ,,na czarno" i...
§ Wypadek Śmiertelny (odpowiedzi: 6) Witam , mój znajomy uczestniczył w wypadku drogowym ( kierowca tira ) podczas ciężkich warunków drogowych jadąc obwodnicą kontener z przyczepy...
§ Śmiertelny wypadek w pracy a renta rodzinna (odpowiedzi: 1) Czy należy mi się renta rodzinna (oraz jakiekolwiek inne świadczenia) po zmarłym ojcu, który zginął w śmiertelnym wypadku podczas pracy? Dodam, że na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.