wypowiedzenie na podstawie art 55kp - Forum Prawne

 

wypowiedzenie na podstawie art 55kp

Witam, mam zawarta umowę na czas nieokreślony na stanowisku pracownik magazynu. We wrześniu 2007 zaproponowano mi (ustnie) przejście do działu handlowego, uzgodniono przy tym ustnie okres próbny upływający z końcem października. Do końca okresu próbnego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
29-03-2008, 23:02  
kkamyk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie wypowiedzenie na podstawie art 55kp

Witam,

mam zawarta umowę na czas nieokreślony na stanowisku pracownik magazynu. We wrześniu 2007 zaproponowano mi (ustnie) przejście do działu handlowego, uzgodniono przy tym ustnie okres próbny upływający z końcem października. Do końca okresu próbnego warunki płacy miały zostać bez zmian. Nowe warunki miano ustalić po zakończeniu okresu próbnego.
Czynności w dziale handlowym, związane z praca handlowca rozpocząłem w drugiej połowie września 2007-posiadam na to dowód w postaci zapisów w postaci zamówień wpisanych do systemu sprzedażowego firmy oraz maili z zadaniami testowymi zleconymi przez przełożonego.
Do dnia dzisiejszego pracodawca nie przedstawił mi nowej umowy na piśmie.
W związku z znacznym przekroczeniem ustalonego okresu począwszy od lutego 2008 wielokrotnie zwracałem sie do przełożonego ustnie i na piśmie (maile , komunikator GG) o uregulowanie kwestii umowy o pracę.
W połowie marca odbyła się rozmowa w trakcie której zaproponowano mi (ustnie) zawarcie umowy na warunkach których nie zaakceptowałem. Po kilku dniach dostałem wypowiedzenie z art 36 kp z podaniem przyczyny wypowiedzenia "utrata zaufania do pracownika, nierzetelne wywiązywanie się obowiązków służbowych".

1)Czy takie wypowiedzenie jest ważne? (podana przyczyna dotyczy obowiązków których nigdy formalnie, na piśmie nie nie przyjąłem i odwołuje sie do umowy na stanowisko w magazynie !)
2) Czy w tej sytuacji będę mógł złożyć wypowiedzenie i rozwiązać umowę na podstawie art. 55 kp.? Obecnie nie ma komu wręczyć pisma, czy mogę złożyć takie wypowiedzenie w kwietniu?
3) czy mogę ubiegać sie o odszkodowanie za różnicę w zarobkach ( podstawa oraz dodatek stażowy przysługujący handlowcom, niestety nie zostały mi udostępnione zasady wynagradzania handlowców ) i za jaki okres ?
4) Jaki sposób dalszego postępowania byłby najlepszy w tej sytuacji, obawiam się co mi jeszcze może wysmażyć pracodawca.
Ponieważ w 2007 okres powierzenia nowych obowiązków przekraczał kilka, kilkanaście dni ponad 3 miesiące ( przeniesienie od ok połowy września ) obawiam się czy mogę skorzystać z art 55 kp, pracodawca może próbować udowadniać że przeniesienie nastąpiło od października a we wrześniu "tylko się szkoliłem" , czy taka argumentacja może to mieć wpływ na tą sytuację?
kkamyk jest off-line  
30-03-2008, 09:45  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.505
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

Miał Pan 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia (art. 264. § 1 kp). Kiedy dokładnie otrzymał Pan pismo wypowiadające?
Janusz.C.M. jest off-line  
30-03-2008, 09:52  
kkamyk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

otrzymałem 28-03-2008
kkamyk jest off-line  
30-03-2008, 10:23  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.505
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

To do 4 kwietnia ma Pan czas na wniesienie pozwu do sądu pracy. Należy wnieść o ustalenie, że wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione i wnieść o przywrócenie do pracy i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy wraz z ewentualnymi odsetkami.
Należy również wnieść o zasądzenie od strony pozwanej zwrotu kosztów poniesionych przez stronę powodową, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
Ponadto można domagać się innych roszczeń wynikających ze stosunku pracy.
Proszę pamiętać o podaniu wartości przedmiotu sporu - jest to wysokość rocznego wynagrodzenia.
Janusz.C.M. jest off-line  
30-03-2008, 10:47  
kkamyk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

OK,
ale co kwestionuję we wniosku?
1) powód wypowiedzenia -"utrata zaufania do pracownika, nierzetelne wywiązywanie się obowiązków służbowych".
2) formę wypowiedzenia np czy nie powinno to być wypowiedzenie zmieniające odrzucone następnie przeze mnie?
Uściślam że wypowiedzenie dostałem z miesięcznym terminem wypowiedzenia.
Proszę też o odpowiedź po złożeniu wypowiedzenie przez pracodawcę nie mogę już skorzystać z art 55?
kkamyk jest off-line  
30-03-2008, 11:44  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.505
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

To Pan powinien wiedzieć, co Pan kwestionuje. Uważam, że powód wypowiedzenia.
Natomiast art. 55 to zły pomysł.
Janusz.C.M. jest off-line  
30-03-2008, 14:47  
kkamyk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

Hmmm...
kwestionowanie powodu wypowiedzenia stawia mnie w o wiele trudniejszej sytuacji, tak mi sie wydaje. Z uwagi na brak pisemnego zlecenia czynności, poza kilkoma krótkoterminowymi zadaniami * cza realizacji od minut do max kilka dni), jak mam udowadniać że wykonywałem je należycie? Pozwala to pracodawcy na rzucanie dowolnych, niesprecyzowanych oskarżeń które trudno obalić.
kkamyk jest off-line  
02-04-2008, 16:14  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie Re: wypowiedzenie na podstawie art 55kp

To raczej pracodawca musi wykazać przed Sądem Pracy, że przyczyna wypowiedzenia jest zgodna ze stanem faktycznym. W zależności od przedstawionych przez pracodawcę dowodów będziesz mógł obrać linię obrony.
Nakago jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadectwo pracy art.55kp. (odpowiedzi: 6) witam serdecznie. Kilka dni temu rozwiązałem umowę zgodnie z art.55 § 1(1) Na drugi dzień otrzymałem pismo: Z uwagi na brak przyczyny...
§ Zwolnienie się z art. 55kp (odpowiedzi: 2) Witam, Ze względu na brak wynagrodzenia w terminie oraz nieopłacanie składek ZUS zamierzam zwolnić się na podstawie art.55 11 (Ciężkie naruszenie...
§ mobbing a art 55kp (odpowiedzi: 7) witam! kolega pracuje w pewnej firmie budowlanej. Pracodawca od ok roku czasu stosuje dzialania mobbingowe ktore w ostatnim czasie bardzo sie...
§ wypowiedzenie art 55kp (odpowiedzi: 2) witam sytuacja wyglada tak: kolega jest już 2 tydz na l4 kończy mu sie zwolnienie 31 stycznia. pracodawca pojechal w delegacje z pracownikami i...
§ Wypowiedzenie na podstawie Art.30 par. 1 pkt.2 K.P (odpowiedzi: 6) Witam. Dostałem wypowiedzenie na podstawie Art.30 par. 1 pkt.2 K.P. Oczywiście nie podpisałem tego i odwołuje się. Na wypowiedzeniu nie napisano...
§ Wypowiedzenie na podstawie art.33 (odpowiedzi: 2) Witam ,mam pytanie czy przy wypowiedzeniu przez pracodawcę na podstawie art.33 KP przysługuje mi prawo do zasiłku od razu czy dopiero po okresie 3...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:06.