Art. 186(1). § 1. kodeksu pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Likwidacją zakładu pracy jest całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości, a nie jedynie likwidacja jednostki organizacyjnej tego zakładu ( wyrok SN z 18 stycznia 1989 r., I PRN 62/88, OSP 1990/4/204).
Możliwość wypowiedzenia jednak takiej umowy przez pracownika przewidziana jest w przypadku zwolnień grupowych na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
A zatem z powyższego wynika, że pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia Pani umowy do końca grudnia, chyba, że doszło do zwolnień pracowników na podstawie w/w ustawy (ustawa przewiduje odprawy).
Cytat:
czy mogą sami przedłużyć urlop z wychowawczego na bezpłatny aby nie dać odprawy.
|
Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.
Inicjatywa w sprawie urlopu bezpłatnego może leżeć wyłącznie po stronie pracownika. Pracodawca nie może żądać, by pracownik z takiej formy urlopu skorzystał.