Praca w ochronie - mobbing - Forum Prawne

 

Praca w ochronie - mobbing

Witam, wszystkich użytkowników (jako, że to mój pierwszy post na forum). Poniżej zamieszczam pewną historię (post będzie raczej obszerny), która aktualnie się toczy i proszę o pomoc. Praca w ochronie (w skrócie): było mnóstwo artykułów, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
15-12-2011, 11:18  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Praca w ochronie - mobbing

Witam, wszystkich użytkowników (jako, że to mój pierwszy post na forum). Poniżej zamieszczam pewną historię (post będzie raczej obszerny), która aktualnie się toczy i proszę o pomoc.

Praca w ochronie (w skrócie): było mnóstwo artykułów, choć pewnie i tak większość nie wie jak traktowani są tam ludzie, jakie są firmy i jak wygląda życie takich pracowników. Licencjonowany pracownik dostaje ok. 5,50-6 zł/h w pracy na obiekcie po 24 h to jest nic, często pracuje się po 48 h na dwa obiekty, tym samym, niektórzy mają prawie 500 h wyrobionych w miesiącu za marne grosze na umowę zlecenie.

Sytuacja wygląda tak: mój znajomy ma umowę o pracę z firmą moderacja FIRMA1 i pracuje w Warszawie na jednym obiekcie, natomiast na drugim obiekcie ze moderacja FIRMA2 umowę zlecenie. Firma modracja FIRMA1 przegrała przetarg na obiekt publiczny i zaoferowała pracę mojemu znajomemu (jako etatowemu pracownikowi) w Płocku (dostał śmieszny kwitek, że zostaje tam przeniesiony). W umowie zawartej w sierpniu br. (łącznie ponad 4 lata na umowę o pracę) jest wpis, iż praca odbywa się na terenie całego woj. mazowieckiego. Znajomy odmawia podjęcia pracy w Płocku, ponieważ warunki nie odpowiadają natomiast kompletnie nie jest to dopasowane z dojazdem (do Warszawy też dojeżdża 100 km). W momencie gdy znajomy odmawia podjęcia pracy w Płocku prosi o zwolnienie przez firmę moderacja FIRMA1, niestety firma odmawia (ponieważ musiałaby wypłacić 2-miesięczną odprawę) i straszy zwolnieniem dyscyplinarnym. Znajomy kontaktował się z radcą prawnym w inspektoracie pracy i Pani, która udzielała informacji, że nie jest zgodne z prawem takie przenoszenie ponieważ znajomy nie jest kierowcą, ani konwojentem, jest pracownikiem stacjonarnym, nie powinien być taki zapis jak "praca na terenie woj. mazowieckiego" tylko konkretny adres, jak i przy zmianie obiektu, powinien być dodawany do podpisania aneks do umowy. Zwolnienie dyscyplinarne też nie jest możliwe, powinni zwolnić wg normalnego postępowania. moderacja FIRMA1 mogłaby prawdopodobnie umożliwić dalszą pracę na umowę o pracę w Warszawie, natomiast to by było wręcz chamskie, ponieważ jest praktycznie pewne, iż próbowaliby złapać na czymkolwiek by tylko mieć możliwość zwolnienia dyscyplinarnego. Ewidentnie w całym zamieszaniu firma chce pozbyć się pracownika, aby zwolnił się sam i nie dostał odprawy.
Takie propozycje zostały przekazane kilku pracownikom.

Jak w całym zamieszaniu mogło by wyglądać postępowanie prawne przeciwko moderacja FIRMA1? (oczywiście znajomy również tym samym rezygnuje z pracy na drugim obiekcie na umowę zlecenie, ponieważ to bez sensu). Jakie są szanse na zyskanie czegokolwiek, już pomijając odprawę, wystarczy by wyjść na zero i pokazać ludziom, że nie należy chować głowy w piasek i być dalej bitym, prawdopodobnie znalazło by się też kilka osób, które mogłyby się zgodzić na pozew zbiorowy.

To tyle co pamiętam, jeśli coś pominąłem/zapomniałem to proszę o pytania, postaram się konkretniej opisać.
Bardzo proszę o pomoc.
artur^ jest off-line  
15-12-2011, 11:57  
agi7847
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

tez robilam w moderacja ale niestety na wlasne zyczenie wylecialam za alkohol jak i sporo osob tylko ze inni mieli wiecej promili niz ja i nie dostali zadnych kar finansowych, a mi wstrzymali wyplate i chca mnie obciazyc jeszcze kwota ok 1900 zl a juz nie wspominajac o tym ze nawet umowy nie dali mi do reki tlumaczac sie tym ,ze nie wiedza na jakim obiekcie i z jaka stawka bede robic itp. a w ten sam dzien wyslali mnie na konkretny obiekt.
agi7847 jest off-line  
15-12-2011, 16:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

moideracja?kolos na glinianych nogach..mój znajomy zrezygnował z pracy u nich,gdyż nie otrzymał wynagrodzenia za 2 miesiące!teraz założył sprawe w sądzie cywilnym o odzyskanie wynagrodzenia.rotacja w moderacja jest większa,niż Kilimandżaro!
 
15-12-2011, 17:21  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Pani w inspekcji pracy powiedziała jeszcze, że do tego wszystkiego można też dorzucić pozew o wypłacenie wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych z pracy na umowę o pracę, czyli przez te 4 lata można odzyskać całość jeśli by być upartym. Chyba podobna sprawa była dość głośna Pana Macieja Guza: Wyrok na "moderacja" - YouTube
artur^ jest off-line  
15-12-2011, 18:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

A na jakiej podstawie chcesz domagać się zapłaty za nadgodziny?
Wiem jak zatrudnia moderacja (znam osobę która tam pracuje), i masz dwie umowy - jedną umowę o prace, drugą umowę zlecenie. Od umowy o pracę płaca najniższa krajową i obejmuje godziny przewidziane w kodeksie pracy, a reszta jest rozliczana na podstawie umowy-zlecenia. I taki model może kontrowersyjny, ale jest w pełni legalny.
 
15-12-2011, 19:11  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

no nie do końca chyba, skoro w podanym przeze mnie filmiku chyba na podobnej zasadzie Pan wygrał sprawę, aczkolwiek nie będę się zarzekał bo nie jestem prawnikiem i właśnie po to zamieściłem temat by ktoś doradził, pomógł
artur^ jest off-line  
15-12-2011, 19:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Cytat:
Napisał/a artur^ Zobacz post
no nie do końca chyba, skoro w podanym przeze mnie filmiku chyba na podobnej zasadzie Pan wygrał sprawę,
We wspomnianym filmiku facet był zatrudniany tylko na umowę zlecenie. Jak się mu kończyła umowa w jednej firmie, był zatrudniany w kolejnej - wszystko po to, aby nie trzeba było płacić składek. Facet wygrał spraw, sąd uznał że komoderacjalejne umowy z "siostrzanymi" formami były tak naprawę praca u jego pracodawcy, i wywalczył umowę o pracę. Tyle. Teraz może się na podstawie tego domagać wypłaty dodatku za nadgodziny (dodatku, bo tak naprawdę dostał już zapłatę za przepracowane nadgodziny, ale do standardowych stawkach).
Jest to więc sytuacja diametralnie inna do standardowego pracownika Solidu, który ma najczęściej umowę o pracę, i umowę zlecenie zarazem.
 
15-12-2011, 19:32  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

no ok, ale co do pierwotnego przekazu tematu racja jest niepodważalna raczej, każdy w umowie powinien mieć wpisany dokładny adres miejsca pracy, a przy przenosinach dodatkowy aneks o tym fakcie
artur^ jest off-line  
16-12-2011, 07:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Ta agencja ochrony (jak każda inna firma) nie ma obiektu na zawsze. Jednego miesiąca jest, a drugiego może wejść kto inny. Dodatkowo pracownicy mogą sobie dorabiać do pensji na innych obiektach, czasami są doraźnie kierowani do pracy w innych miejscach przez swojego kierownika.
Gdyby ktoś chciał to wszystko ujmować w postaci aneksów, to kierownik rejonu jeździłby całe dnie z segregatorem dokumentów i tylko podtykał kolejne świtki do podpisu. Uważam, że akurat firmy o tym charakterze nie mają możliwości wskazania dokładnego miejsca wykonywania pracy z przyczyn o nich niezależnych.
 
16-12-2011, 10:45  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Ale to jest niezgodne z prawem, co mnie obchodzi, że ktoś będzie latał z segregatorem, w umowie ma być zapisane dokładne miejsce pracy, co to ma do rzeczy, że firmy są o takim charakterze czy innym. Gdyby wszyscy byli kierowcami, którzy ciągle się przemieszczają to ok, ale nie są, a i tak nawet gdyby to był kierowca/konwojent, to musiałby być jakiś zapis chociaż miejsca bazy, startu skąd zaczyna pracę.
artur^ jest off-line  
16-12-2011, 10:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Ale chyba nawet Ty sam na początku pisałeś, że masz wpisany teren województwa mazowieckiego. Pracodawca więc miejsce określił. Nie chcę się wdawać w dyskusje czy to wystarczy, a może trzeba bardziej to konkretyzować. Wiem jedno: firmy ochroniarskie (wszystkie) stosują takie zapisy od lat. Gdyby dało się to podważyć, już dawno by się PIP do nich dobrała. A jednak tego nie robi.
Dam konkretny przykład: wiesz skąd wzięło się rozbijanie Twojego wynagrodzenia na umowę o prace i umowę zlecenie zarazem? Bo nikt inny jak PiP swego czasu podważała legalność pracy w systemie 24/48. Każdemu taki system pasował - firmie ochroniarskiej i jej pracownikom (łatwiej to było rozliczać, a pracownik nie tracił często masy czasu na dojazdy, i nie musiał pracować częściej, ale po max. 12h). Agencja więc to sprytnie obeszła, i PiP nawet nie ma odwagi tego zakwestionować.
 
16-12-2011, 11:22  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Właśnie dlatego teraz się tym zajmą, pewnie nikt nie potrafił poprosić o pomoc PIP. Bo Pani tam pracująca powiedziała, że pomoże wystosować pismo do firmy. Oczywiście, że powinny być konkrety związane z adresem pracy. To tak samo jakby ktoś pracował w sklepie spożywczym, a miał wpis "północne rejony Polski", a więc miejsce pracy nie jest ustalone, czy to nie jest śmieszne? To, że stosują takie zapisy od lat, nie znaczy, że to jest legalne i zgodne z prawem, a że ludzie to cieniasy, to boją się swojego domagać...

Śmieszną rzeczą jest też fakt, że grożą zwolnieniem dyscyplinarnym jeśli się nie podejmie pracy na obiekcie w Płocku. Inspektor dał znajomemu jedynie pisemko, które może wydrukować sobie nawet mój 11 letni brat, że Pan taki i taki zostaje przeniesiony na taki i taki obiekt w Płocku i tylko parafka inspektora. Żadnego adresu tego obiektu w Płocku, żadnej pieczątki firmy moderacja Fimra1, nic! Nie wspomnę już o jakiejkolwiek możliwości podpisania przez pracownika zgody na to, że tam zostaje przeniesiony, po prostu dostał pismo i już.

btw ja tam nie pracuję :P
artur^ jest off-line  
16-12-2011, 11:28  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Zdaniem SN:
Jako miejsce pracy pracownika można wpisać bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić świadczenie pracy.
(wyrok SN z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85, OSPiKA 1986/3/46)


Jest np. uchwała SN z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08 ,że miejscem pracy kierowcy jest teren UE.


Przepisy prawa pracy nakładają obowiązek umieszczania w umowie o pracę miejsca pracy, lecz nie wyjaśniają w jaki sposób to miejsce pracy ma być określone.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-12-2011, 10:14  
artur^
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
[I]Zdaniem SN:
[I]Przepisy prawa pracy nakładają obowiązek umieszczania w umowie o pracę miejsca pracy, lecz nie wyjaśniają w jaki sposób to miejsce pracy ma być określone.
to takie masło maślane, gdzie można dokładnie poczytać te paragrafy?
artur^ jest off-line  
19-12-2011, 10:54  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Praca w ochronie - mobbing

Cytat:
gdzie można dokładnie poczytać te paragrafy?
Podałem. Proszę poszukać na stronie Sądu Najwyższego.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ praca w ochronie (odpowiedzi: 2) Witam. Pracuję w ochronie na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin. Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności "04-O"....
§ Praca w ochronie (odpowiedzi: 9) Witam,jestem licencjonowanym ochroniarzem,mam możliwość pracy w tym zawodzie.Nigdy jednak nie pracowałam.Nadmieniam,że kurs robiłam 5 lat temu.Od...
§ Praca w ochronie (odpowiedzi: 2) 25 czerwca rozpocząłem pracę jako ochroniarz w magazynach znanej firmy.Pracowałem na umowę zlecenie. Miałem w ten sposób pracować przez rok.Mam rentę...
§ Praca w ochronie 24 na 48h (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie chciałam sie zapytać czy ktoś może wie jak jest z godzinami pracy na umowie zlecenie. Moj znajomy strszy pan pracuje w ochronie w...
§ Praca w ochronie (odpowiedzi: 5) Witam! Mam pytanie odnośnie pracy w ochronie( praca 24h z bronia palna)...ile pracownik na umowe zlecenie moze przepracowac godzin w skali...
§ Praca w ochronie - pytanie (odpowiedzi: 5) Witam, mój ojciec pracuje w ochronie. Czy isteniej jakś wymóg dotyczący obecności więcej niż jednego pracownika na zmianie nocnej ? Pytam gdyż...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:24.