RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej
Jednak aby przenieść pracownika do innej pracy na mocy art.230 wymagane jest stwierdzenie takiej konieczności w orzeczeniu lekarskim.
"Orzeczenie lekarskie stwierdzające konieczność przeniesienia pracownika do innej pracy, nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej, jest wydawane w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Orzeczenie lekarskie jest wydawane w formie zaświadczenia, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia (§ 3 ust. 4 pkt 2).
Ze względu na cel, któremu służą przepisy o bhp, przeniesienie pracownika do innej pracy powinno nastąpić niezwłocznie po doręczeniu pracodawcy orzeczenia lekarskiego, w którym stwierdzono u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. (..)
Ustawodawca nie przewidział i nie uregulował sytuacji, gdy pracodawca nie ma faktycznych możliwości przeniesienia pracownika do innej pracy, nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej. W takim przypadku pracodawca może pracownikowi wypowiedzieć umowę o pracę [na mocy art.30 kodeksu pracy], a przez okres wypowiedzenia - po odsunięciu pracownika od wykonywania pracy - wypłacać mu dodatek wyrównawczy równy wysokości utraconego wynagrodzenia. Na pracodawcy ciąży obowiązek wykonania orzeczenia w przypadku zatrudnienia innych pracowników na stanowiskach pracy, na których mógłby pracować pracownik zagrożony chorobą zawodową. W przypadku takim nie ma zatem prawa wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę."
To jest fragment komentarza do art. 230 Kodeksu pracy p.red L.Florek
|