Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności (dotyczy to również osoby, posiadającej orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy czyli dawnej III grupy inwalidzkiej) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, i jest to sztywna norma tygodniowa pracy.
Niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności obowiązuje zakaz zatrudniania niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Przepisy ograniczające czas pracy wyłączone są:
• w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia.
• na wniosek samego pracownika, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem wyrazi na to zgodę.
Natomiast pytanie dotyczyło "dokładania pracy", nie ma w nim nic o godzinach nadliczbowych, czy pracy w nocy.
"Dokładanie pracy", to jak rozumiem - zwiększanie zakresu obowiązków. Trudno nam określić, czy nałożone na pracownika obowiązki służbowe są zbyt wielkie jak jego możliwości. Należałoby to sprawdzić w praktyce. Nie ma normy, że dziennie np urzędnik ma napisać 100 stron pism, czy też tylko 10 stron.

Natomiast w zakładach produkcyjnych są normy pracy ustalone przez specjalistów. Jeśli pracownik uważa, że są niewykonalne, powinien zwrócić się z tym do PIP.