Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką - Forum Prawne

 

Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Witam Mam następujące pytanko, jakie mam przywileje z tytułu trzeciej grupy inwalidzkiej. Piszu tu ponieważ nikt mi nie chce ich powiedzieć a mój pracodawca dokłada mi pracy a pracuje w zakłądzie państwowym. Z góry wielkie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
22-04-2008, 20:34  
Kolo84
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Witam
Mam następujące pytanko, jakie mam przywileje z tytułu trzeciej grupy inwalidzkiej. Piszu tu ponieważ nikt mi nie chce ich powiedzieć a mój pracodawca dokłada mi pracy a pracuje w zakłądzie państwowym. Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi.
Kolo84 jest off-line  
23-04-2008, 08:21  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Re: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

W stosunku do osób niepełnosprawnych istnieje bezwzględny zakaz zatrudniania ich w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zgoda niepełnosprawnego nie ma tu znaczenia.
Czas pracy osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
Poza tym do czasu pracy pracowników niepełnosprawnych wlicza się przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek w wymiarze 15 minut dziennie, które przysługują niezależnie od przerwy w pracy trwającej dodatkowe 15 minut przewidzianej przez kodeks pracy.
emerytwojsko jest off-line  
23-04-2008, 15:36  
MUFI
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie Re: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Pracownik z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować w porze nocnej, zakaz tyczy się osób z umiarkowanym i znacznym stopniem.
MUFI jest off-line  
25-04-2008, 07:54  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Re: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Czyżby coś się zmieniło?
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.


Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
emerytwojsko jest off-line  
25-04-2008, 08:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Re: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności (dotyczy to również osoby, posiadającej orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy czyli dawnej III grupy inwalidzkiej) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, i jest to sztywna norma tygodniowa pracy.
Niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności obowiązuje zakaz zatrudniania niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Przepisy ograniczające czas pracy wyłączone są:
• w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia.
• na wniosek samego pracownika, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem wyrazi na to zgodę.

Natomiast pytanie dotyczyło "dokładania pracy", nie ma w nim nic o godzinach nadliczbowych, czy pracy w nocy.
"Dokładanie pracy", to jak rozumiem - zwiększanie zakresu obowiązków. Trudno nam określić, czy nałożone na pracownika obowiązki służbowe są zbyt wielkie jak jego możliwości. Należałoby to sprawdzić w praktyce. Nie ma normy, że dziennie np urzędnik ma napisać 100 stron pism, czy też tylko 10 stron.
Natomiast w zakładach produkcyjnych są normy pracy ustalone przez specjalistów. Jeśli pracownik uważa, że są niewykonalne, powinien zwrócić się z tym do PIP.
Janusz.C.M. jest off-line  
30-03-2009, 19:30  
marlena1122
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Witam!!! Chciałabym się dowiedziec czy mając 3 grupe inwalidzką należy mi się dzień wolny ale płatny , jeśli mam wstawic się na komisję ( bo kończy mi się grupa ).
marlena1122 jest off-line  
04-01-2011, 15:56  
Wons
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Przywileje dla osób z 3 grupą inwalidzką

Od dwóch lat mam 3 grupę inwalidzką 05R,czy pracodawca może przenieść mnie do cięższej fizycznie pracy
Wons jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ulga na grupę inwalidzką a emerytura (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mąż mając grupę inwalidzką przeszedł na emeryturę. Czy nadal mogę korzystać z ulgi przysługującej na niepełnosprawnego? z góry...
§ Ulgi dla emerytów z grupą inwalidzką ? (odpowiedzi: 1) Jakie ulgi otrzyma pracodawca zatrudniający: 1) Emeryta z grupą inwalidzką (2 i 3) 2) Emeryta bez grupy inwalidzkiej Proszę o szybką...
§ Zasiłki w Uk dla osób z grupą inwalidzką (odpowiedzi: 4) Witam.Obecnie mieszkam w Uk. W Polsce został mój chory ojciec ma pierwszą grupę inwalidzką jest niezdolny do pracy.Chciałbym go sciągnąć do...
§ staranie o grupę inwalidzką (odpowiedzi: 4) Jesten ubezpieczony w KRUS-ie. Opiekuję się Matką która jest na 1 grupie inwal. oraz Ojcem który przeszedł dwie operacje na płuca. W roku 1988...
§ Zatrudnienie pracow.z 3 grupą inwalidzką (odpowiedzi: 1) Jak wygladają składki Zus jak zatrudniam pracownika z 3 grupą inwalidzką?
§ Jakie przywileje dla osoby z II grupą inwalidzką?? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie Moje pytanie dotyczy świadczeń pieniężnych i przywilejów jakie przysługują osobom z II grupą inwalidzką. Osobiście znam pewną...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.