umowy o prace a zus - Forum Prawne

 

umowy o prace a zus

witam mam pytanko odnośnie zawierania drugiej umowy o prace. wiem ze mozna miec 2-3 nawet umowy o prace jednoczesnie o ile sie fizycznie wyrobi. ale czy jest obowiazek zglaszania drugiemu pracodawcy faktu posiadania juz jednej ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
14-01-2012, 14:34  
animator
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie umowy o prace a zus

witam
mam pytanko odnośnie zawierania drugiej umowy o prace.
wiem ze mozna miec 2-3 nawet umowy o prace jednoczesnie o ile sie fizycznie wyrobi.
ale czy jest obowiazek zglaszania drugiemu pracodawcy faktu posiadania juz jednej umowy ?
Głownie chodzi o to czy będą płacone składki zus i tu i u pierwszego pracodawcy? czy mozna tak? lub czy trzeba z tego powodu informować pracodawce nr 2? by nie musial placic za mnie skladek zus?

ponadto - chodzi o umowy z Agencjami pracy. czy to inne przepisy prawa pracy czy to samo obowiązuje pod tym wzgledem?
dziekuję z gory
animator jest off-line  
14-01-2012, 17:36  
tojamagdalenka
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: umowy o prace a zus

każda umowa o pracę podlega ubezpieczniom.
tojamagdalenka jest off-line  
14-01-2012, 19:32  
animator
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: umowy o prace a zus

dziekuje
czyli czy to oznacza ze kazda umowa o prace mimo ze istnieje w tym czasie inna umowa o prace , ma miec placone skladki zus??
ponoc jesli jedna umowa o prace juz istnieje i sa placone skladki to nastepna umowa o prace/ zlecenia itp nie musi juz miec placonych skladek zus..
jak to jest?
pozdrawiam
a
animator jest off-line  
14-01-2012, 20:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: umowy o prace a zus

Ustawa z dnia 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych
Przepis prawny:
art.13
Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu
podlegają osoby fizyczne w następujących okresach:
1) pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku;
2) osoby wykonujące pracę nakładczą oraz zleceniobiorcy – od dnia oznaczonego
w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania
lub wygaśnięcia tej umowy;


Jednakże nie jestem pewien istnieje jakieś wyłączenie, chyba odnośnie składek chorobowych przy umowie zlecenie. Nie zawsze muszą być odprowadzane, na wniosek pracownika? ...ale niech ktoś to jeszcze potwierdzi.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozliczenie godzin z umowy zlecenia podczas trwania umowy o prace (odpowiedzi: 2) Witam Sytuacja wygląda następująco do 31.12 pracowałam na umowe zlecenie w firmie X od 01.01 dostałam w tej firmie umowe o prace, podczas trwania...
§ Wypadek w pracy koniec umowy zlecenie początek umowy o prace (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie . mam dość dziwny przypadek , dnia 23.01.14 miałem wypadek w pracy coś mi przeskoczyło po dużym wysiłku w kolanie pracowałem...
§ Podpisanie umowy o prace podczas trwania umowy zlecenia z innym podmiotem (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie powyższego tematu. Najpierw naświetlę nieco sytuację. W maju br. podpisałem umowę zlecenia z polską...
§ Rozwiązanie umowy o prace a zatrudnienia na umowy zlecenia (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie. Jestem tu nowy i postaram się w miarę dokładnie opisać moja sprawę i bardzo proszę o pomoc. Na początku stycznia pracodawca wręczył...
§ Wypowiedzenie umowy o prace (cz. nie określ) a wcześniejsze umowy zlecenia.) (odpowiedzi: 9) Witam pracje w jednej firmie od 01.2008 na umowy zlecenie a od 03.2010 na umowe o pracę. Czy w tym wypadku sumują sie wszystkie lata pracy i okres...
§ jak się rozliczyć z umowy o prace i umowy o dzieło? (odpowiedzi: 1) Witam!! Mam małe pytanie, mianowicie jak rozliczyć sie z dwóch umów z dwóch różnych firm gdzie jedna jest na umowe o prace na pełen etat a druga na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:10.