Cytat:
Napisał/a benia26
wczoraj zlozylismy pozew do sądu pracy za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, Pani pismo przyjeła, tylko sama nie wiedziała czy w przypadku umowy na czas określony która miała zakończyc sie 31.08.2012 nalezy starac sie o miesieczne wypowiedzenie, ja gdzies czytałam ze 3 miesieczne, jak to jest? |
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą uwzględnić możliwość wcześniejszego rozwiązania takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p). Wypowiedzenie 2-tygodniowe stosuje się bez względu na staż pracy pracownika i termin, na jaki strony zobowiązały się zawrzeć umowę o pracę – oczywiście dłuższy niż 6 miesięcy. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony nie wymaga w takim przypadku uzasadnienia ani pracownika, ani pracodawcy. Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z każdego powodu.
A co do wypowiedzenia na zwolnieniu L-4 to pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie gdyż jest wystawione w trakcie jego obowiązywania.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika. Nie ma także możliwości wypowiedzenia umowy w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
Niewątpliwie przyczyną, która usprawiedliwia nieobecność pracownika, jest między innymi jego niezdolność do pracy spowodowana chorobą, czyli przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
Zakaz wypowiadania umów w czasie nieobecności pracownika dotyczy tylko tych umów, które mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem. Do takich umów należą:
umowy o pracę na czas nieokreślony,
umowy zawartej na okres próbny
umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeśli tylko strony zastrzegły w umowie możliwość jej wypowiedzenia).
Pracownik może zostać zwolniony, jeśli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie mu wręczone przed udaniem się na zwolnienie lekarskie. Dzieje się tak nawet gdyby do rozwiązania stosunku pracy miało dojść w okresie, w którym pracownik będzie na tym zwolnieniu przebywać.
Nieobecność spowodowana chorobą, musi zaistnieć w dacie złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wypowiedzenie już dokonane jest skuteczne i stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.
Pozdrawiam