Umowa na okres próbny a ciąża. - Forum Prawne

 

Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam serdecznie, Bardzo prosze o wyjasnienie takiej kwestii. podczas przyjmowania do pracy( 12 maja) moja malzonka nie wiedziala ze jest w ciazy. Ma umowe na okres probny (3 mce) do konca lipca. Teraz jest juz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Od kogo L4 - wypadek w pracy
    Uległam wypadkowi w pracy. Pogotowie zabrało mnie na SOR , gdzie przebywałam dobę . Po wykonaniu TK , stwierdzono...
  • § Obuwie ochronne i okulary - wy...
    witam. w fabryce szyb na hali jest obowiązek stosowania obuwia i okularów ochronnych. pytanie 1) obuwie ma być...
  • § praca w święto
    witam! w sobotę 11 listopada muszę iść do pracy. jako, że jest to święto wypadające w sobotę, jak powinien być...

Zamknięty temat
 
16-06-2008, 11:58  
PawMig
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam serdecznie,
Bardzo prosze o wyjasnienie takiej kwestii. podczas przyjmowania do pracy( 12 maja) moja malzonka nie wiedziala ze jest w ciazy. Ma umowe na okres probny (3 mce) do konca lipca. Teraz jest juz w 6 tygodniu ciazy.
Czy powinna poinformowac pracodawce ze jest w ciazy?
Czy pracodawca moze ja wczesniej zwolnic mimo ze jest w ciazy? Oraz co w przypadku gdyby nie chcial pracodawca przedluzyc umowy po okresie probnym. Czy naleza sie wtedy jakies zasilki?
dziekuje i pozdrawiam
PawMig jest off-line  
16-06-2008, 12:55  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie Re: Umowa na okres próbny a ciąża.

Jeśli zakończenie umowy wypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży (12 tygodni), to umowa ta z mocy prawa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. - (Art. 177 par. 3 kp)
Pracodawcy należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie, bo skąd niby ma wiedzieć o zaawansowaniu ciąży pracownicy?
Nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy sprawuje PIP.
Janusz.C.M. jest off-line  
16-06-2008, 17:50  
PawMig
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Re: Umowa na okres próbny a ciąża.

dziekuje za odpowiedz.

Mam jeszcze jedno pytanie. Co w przypadku gdyby pracodawca zechcial wypowiedziec umowe na okres próbny (2 tyg. wypowiedzenia) zanim przedstawiło by mu sie zaswiadczenie o zaawansowaniu ciazy. Czy w takim przypadku zostalby zmuszony do anulowania wypowiedzenia po przedstawieniu stosownego zaswiadczenia od lekarza?
PawMig jest off-line  
16-06-2008, 18:48  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie Re: Umowa na okres próbny a ciąża.

Z tym to jest problem.
Wypowiedzenie powinno być cofnięte, ale... jeśli pracodawca tego nie zrobi to nadal będzie obowiązywało, aż do wydania prawomocnego wyroku przez sąd pracy.
Dlatego też, mimo braku ustawowego obowiązku, kobiety w ciąży, we własnym interesie winny pracodawcy przedstawiać zaświadczenie o ciąży.
Wprawdzie niektórzy twierdzą, że pracodawcy winno wystarczyć to co widzi i nie potrzeba ciąży dokumentować zaświadczeniem, ale to są głosy ludzi nie mających dostatecznej wiedzy praktycznej.
Janusz.C.M. jest off-line  
14-05-2010, 15:59  
risch
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

witam moje pytanie moja dziewczyna jest w ciazy9 tydzien i na koniec maja konczy jej sie umowa okresu probnego 3 miesieczna i dostarcza jutro dostarcza zaswiadczenie ze jest w ciazy ale boi sie ze pracodawca ja zwolni i niewie co ma dalej robic
risch jest off-line  
14-05-2010, 17:13  
risch
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam
szukam z moja dziewczyna pomocy dotyczacej prawa pracy dla kobiet w ciazy.Moja dziewczyna jest w 9 miesiacu ciazy pracuje i ma umowe na okres probny 3 miesieczny i jutro dostarcza pracodawcy zaswiadcznie o ciazy czy pracodawca moze ja zwolnic czy powinien przedluzyc umowe jak tak to do kiedy ta umowa bedzie przedluzona i co z urlopem macizynskim
risch jest off-line  
14-05-2010, 18:06  
Siisii
Moderator
 
Posty: 18.455
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Pracodawca nie może rozwiązać umowy w trakcie chorobowego. Jeżeli od 1 czerwca nie podpisze nowej umowy, to z końcem maja zostanie ona rozwiązania z mocy prawa. Twoją dziewczynę mógłby chronić art. 177 § 3 kp., ale na ostatni dzień trwania umowy musiałaby być ponad trzeci miesiąc ciąży.

Art. 177 § 3 kp. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Siisii jest off-line  
18-08-2010, 17:41  
Aga_K85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam
mam pytanie jestem teraz w 12 tyg ciazy i chodze na szkolenie do firmy ktore bedzie jeszcze trwalo tydz potem mam szanse podpisac umowe 3 miesiace okres probny nastepnie na czas 2 lat, czy jak narazie to ukryje i podpisze umowe nie bedzie mozna jej ze mna rozwiazac pod pretekstem ze nie powiedzialam o ciazy???
prosze o odpowiedz
Aga_K85 jest off-line  
19-08-2010, 00:51  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Nie.
AnJay jest off-line  
24-08-2010, 14:45  
Aga_K85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

a czy jestem juz chroniona na okresie próbnym??
Aga_K85 jest off-line  
25-08-2010, 21:49  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Jeśli umowa na okres próbny będzie trwała ponad miesiąc to zostanie ona przedłużona z mocy prawa do dnia porodu.
Ochrona przed zwolnieniem obowiązuje natomiast już od pierwszego dnia (nawet jeśli będzie to umowa na okres próbny krótszy niż miesiąc).
AnJay jest off-line  
13-10-2010, 09:54  
ania_g
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam, bardzo proszę o pomoc.
Mam dwie prace, jedną na czas nieokreślony (od kwietnia 2010) i drugą na czas określony (od 1.09.2010 do 30.06.2011).
Miesiąc temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, ale planowałam kontynuację pracy.
Niestety miałam uszkodzenie kręgosłupa szyjnego, a do tego okazało się, że również zagrożona jest ciąża. Musiałam skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Trwa ono od 22.09 do - prawdopodobnie - 29.10.
Kłopot polega na tym, że z mężem staramy się o kredyt hipoteczny (jedno mieszkanie - tez na kredyt - już mamy, ale ze względu na to, że mieszkamy w nim krócej niż 5 lat, sprzedając je, musielibyśmy zapłacić dodatkowy podatek; zdecydowaliśmy się je zostawić i wynająć).
Ponieważ w wielu bankach wymagana jest - przy okresie próbnym - ciągłość umowy przynajmniej 6-miesięczna, kredyt MUSIMY dostać w grudniu (mijają 3 miesiące od zawarcia mojej umowy próbnej, a jeszcze jest 6 miesięcy do skończenia tego okresu próbnego).
Czy jeśli jestem teraz na zwolnieniu ciążowym przekraczającym 30 dni, to bank policzy mi również ten miesiąc? wiem, że takie banki są, ale chodzi o to czy zaświadczenie z pracy o zarobkach będzie uwzględniało ten okres na zwolnieniu? dodam, iż wynagrodzenie będę miała pełnopłatne, 100%. I czy ewentualnie firma ma obowiązek zaznaczać na zaświadczeniu o zarobkach, że ponad miesiąc byłam na zwolnieniu lekarskim?

Bardzo proszę o pomoc.
ania_g jest off-line  
13-10-2010, 21:52  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

1. O jakim okresie próbnym Pani pisze?
2. KP nie zajmuje się treścią zaświadczeń do banków.
AnJay jest off-line  
26-10-2010, 18:51  
patko
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

Witam serdecznie i proszę o pomoc! Pracodawca nie przedłużył mi umowy po 2 miesięcznym okresie próbnym. Pod koniec tego okresu zaszłam w ciążę. Pracodawca o tym nie wiedział, Ja również. Czy mogę jeszcze się odwołać i starać się o przywrócenie do pracy i o anulowanie wypowiedzenia? Od rozwiązania umowy minęły ok 2 tygodnie. Z góry dziękuję!
patko jest off-line  
26-10-2010, 19:02  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.554
Domyślnie RE: Umowa na okres próbny a ciąża.

pracodawca wypowiedział umowę czy umowa skończyła się z upływem czasu na jaki została zawarta?
Agnieszka3M jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa na okres próbny - 2 tyg okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 3) witam, mam umowę na okres próbny i zawarta jest w niej informacja o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia. Jeżeli złoże wypowiedzenie w Poniedzialek...
§ Okres wypowiedzenia umowa o pracę na okres próbny (odpowiedzi: 4) Witam, Obecnie mam umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące do dnia 14.03.2015 r z dnia 15.12.2014 r. W umowie jest punkt, ze okres...
§ Umowa na okres próbny. Jak prwadiłowo mam określić okres wypowiedzenia ? (odpowiedzi: 3) Witam na forum :smile: Mam umowę z pracownikiem na okres próbny,pełny etat od 16.10.2013 do 31.12.2013 "Okres wypowiedzenia umowy o pracę...
§ okres wypowiedzenia a umowa na okres próbny (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym poznać Waszą opinię i ewentualne rady co mogę zrobić... 3 miesiące temu podpisałam umowę na okres próbny (3miesiace) która wygasła...
§ Umowa o pracę na okres próbny na 3 miesiące a okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) witam, będe zawierać umowę o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Jeśli w umowie nie ma zapisu o przysługiwanym okresie wypowiedzenia równym 2...
§ umowa na okres próbny jak można wypowiedzieć umowę - 2 tygodniowy okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 7) Witam, mam problem zaczalem nie dawno pracę. Nie podoba mi się tam, większość mi dawała tydzień, że wytrzymam. Siedze tam miesiąc i stwierdzam, że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:20.