Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego - Forum Prawne

 

Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Witam Mój Tato we wrześniu br nabywa prawa do emerytury. Dzisiaj dostał od Pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia (termin wypowiedzenia upływa we wrześniu) liczonym od 1 lipca br. Czy pracodawca może ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
24-06-2008, 16:36  
Jonasz
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Witam
Mój Tato we wrześniu br nabywa prawa do emerytury. Dzisiaj dostał od Pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia (termin wypowiedzenia upływa we wrześniu) liczonym od 1 lipca br.
Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę w takiej sytuacji ?
Czy warto jest się odwoływać do Sądu Pracy ?
Jakie przepisy prawne działają w tej materii ?
Jonasz jest off-line  
24-06-2008, 17:14  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie Re: Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Art. 39. Kodeksu pracy
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Pracodawca moim zdaniem się nadmiernie pospieszył i wypowiedzenie jest niezgodne z prawem.
Dariusz! jest off-line  
24-06-2008, 17:29  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie Re: Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Pracodawca nie miał prawa wypowiedzieć umowy o pracę.
Podstawa prawna - Art. 39. kp.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-06-2008, 19:07  
Jonasz
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Re: Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Treaz trochę szczegółów, w treści wypowiedzenia czytam:

"Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest osiągnięcie przez Pana w dniu 5 września 2008 r. wieku emerytalnego (65lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury - przed upływem okresu obowiązywania umowy o pracę. Rozwiązanie niniejszej umowy uzasadniam tym, że po osiągnięciu wieku emerytalnego pozyska Pan inne stałe źródło dochodu, tj. emeryturę, stanowi to usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do rozwiązania umowy o pracę. W świetle orzecznictwa sądowego wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione i nie może być oceniane jako dyskryminacja pracownika ze względu na wiek"
Dalej następuje kodeksowe pouczenie o możliwości odwołania się do Sądu Pracy w terminie 7 dni.

Tak więc:
1. Czy Pracodawca zgodnie z art. 39 KP może wypowiedzieć umowę w tym przypadku dopiero 1 października 2008 ?
2. Czy orzecznictwo sądowe faktycznie stanowi, że takie postępowanie nie jest dyskryminacją ze względu na wiek (jakie orzecznictwo Pracodawca miał na myśli)?
3. Czy pozyskanie innego stałego źródła dochodu to jest uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę ?
4. Czy można powalczyć w Sądzie Pracy o uznanie wypowiedzenia jako wypowiedzenie z winy Pracodawcy a co za tym idzie otrzymać kodeksowe odszkodowanie 3 podstaw wynagrodzenia ?
Jonasz jest off-line  
24-06-2008, 20:48  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie Re: Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Tak po osiągnięciu wieku emerytalnego - może wypowiedzieć. Orzecznictwo aprobuje takie sytuacja jako uzasadnione wypowiedzenie. Poza tym ustawodawca wprowadził ochronę przedemerytalną, która to ustaje z chwilą uzyskania uprawnień emerytalnych.

Natomiast jedyne co to fakt, że pracodawca się pospieszył.
Dariusz! jest off-line  
24-06-2008, 21:14  
Jonasz
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Re: Rozwiązanie stosunku pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego

Znalazłem też takie coś:
(?) Pracownik spełnia warunki do uzyskania emerytury. Nie chce jednak na nią przejść. Swoją pracę wykonuje coraz mniej dokładnie. Dlatego chcielibyśmy zatrudnić kogoś młodszego. Czy możemy mu wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego?
Odradzam Państwu wypowiedzenie umowy temu pracownikowi i podanie jako przyczyny wypowiedzenia "osiągnięcie wieku emerytalnego". Taka przyczyna może zostać uznana przez sąd pracy, w przypadku odwołania pracownika od wypowiedzenia, za jego dyskryminację ze względu na wiek. Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym przypadku jest niejednolite.
1) W wyroku z 15 października 1999 r. (I PKN 111/99, OSNP 2001/5/143) Sąd Najwyższy uznał, że spełnienie przesłanek do emerytury nie uzasadnia wypowiedzenia umowy o pracę, ale może stanowić kryterium wyboru pracownika do zwolnienia w pierwszej kolejności z przyczyn dotyczących pracodawcy. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 1999 r. (I PKN 105/99, OSNP 2000/17/641).
2) Odmiennie natomiast Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku z 26 listopada 2003 r., (I PK 616/02, Prawo pracy 2004/6/34), uznając, że "osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowi samodzielną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę i nie jest przejawem dyskryminacji pracownika, który nabył prawo do emerytury". Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 kwietnia 1999 r., (I PKN 31/99, OSNP 2000/13/505).
`````````````````````````````````````````````````` ``````````
Ukoronowaniem tych poglądów jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4.11.2004 r. I PK 7/04, OSNP 2005/12/171, zgodnie z którym osiągnięcie wieku emerytalnego i uzyskanie prawa do emerytury samoistnie nie stanowi uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę
Zważywszy na to, że osiągnięcie wieku emerytalnego z równoczesnym uzyskaniem prawa do emerytury nie może być samoistnie przyczyną wypowiedzenia, wobec tego w celu poprawnego wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca musi wskazać jeszcze jakąś inną przyczynę, która w świetle art. 45 K.p. zostanie uznana za uzasadniającą wypowiedzenie.
W obecnym XXI wieku sprawa już nie podlega żadnej dyskusji co do tego, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może samoistnie stanowić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż taka przyczyna wypowiedzenia uzasadniałaby skuteczny zarzut dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.
W tym zakresie istotne znaczenie ma art. 112 K.p., zgodnie z którym istnieje zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji w stosunkach pracy, a w szczególności dyskryminacji ze względu na wiek lub płeć pracownika.
Zakaz ten oznacza, że sam fakt osiągnięcia przez pracownika kobietę, czy mężczyznę wieku emerytalnego nie uzasadnia ani twierdzenia, ani domniemania o automatycznej utracie czy też obniżeniu zdolności psychofizycznej do wykonywanej pracy.
`````````````````````````````````````
Reasumując, na tle zasady niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu, sam fakt osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy.
Konieczne jest jeszcze wykazanie konkretnej okoliczności uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę, gdyż kwestia oceny dalszej przydatności pracownika do pracy ma charakter indywidualny. Oznacza to w wielu przypadkach, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie obniża sprawności psychofizycznej do pracy, co tym samym, czyniłoby wypowiedzenie nieuzasadnionym.
Uzasadnianie wypowiedzenia stosunku pracy z osiągnięciem przez pracownika 65 roku życia, faktem nabycia prawa do emerytury nie jest wystarczającą przyczyną uzasadniającą ustanie stosunku pracy, gdyż świadczy jednoznacznie o dyskryminacji ze względu na wiek (art. 112 Kodeksu pracy).


Widać z tego, że rozstrzygać musi Sąd w indywidualnych przypadkach.
Jonasz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta a osiągnięcie wieku emerytalnego (odpowiedzi: 7) Od stycznia 2010r. pobieram rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy( a więc dłużej niż 5 lat).Prawo do emerytury nabędę w marcu 2019 r.( a...
§ Nie przedłużenie umowy o pracę przed osiągnięciem wieku emerytalnego (odpowiedzi: 1) Witam, moja mama ukończyła 16 kwietnia 2016 roku 60 lat, dzień przed urodzinami pracodawca zadecydował, że nie przedłuży mojej mamie umowy o pracę...
§ rozwiązanie stosunku pracy (odpowiedzi: 3) Witam Jakiś czas temu dostałem pracę w międzynarodowej agencji ochrony, na obiekcie jednej z większych sieci handlowej. Zatrudnienie na podstawie...
§ Rozwiązanie stosunku pracy (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Mam taką sytuację pracuje ok 6 miesięcy na umowie na czas nieokreślony. Pełny etat minimalna krajowa, od powiedzmy 2 miesięcy...
§ osiągnięcie wieku emerytalnego, a dalsza praca (odpowiedzi: 9) Czy osoba, która osągnęła wiek emerytalny MUSI przejś na emeryturę ? Chodzi o osobę, która pracuje w firmie państwowej na umowę o pracę na czas...
§ Renta rodzinna i przedśmiertne osiągnięcie wieku emerytalnego (odpowiedzi: 1) Mój tato zmarł 26 czerwca. 21 czerwca skończył 65 lat, co uprawnia go do przejścia na normalną emeryturę. Czy w związku z tym renta będzie naliczana...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:41.