mobbing w pracy? - Forum Prawne

 

mobbing w pracy?

Witam chciałbym poruszyć jak dla mnie bardzo przykry temat jako, że jestem facetem przed 30 co po nie których może to nie interesować, wysłucham rad nawet jakby miały być nie na moją korzyść. A więc ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Zwolnienie lekarskie- L4
    Witam, chciałabym dowiedzieć się czy w przypadku zwolnienia L4 na 3 dni, z czego ten trzeci mam wolny to 80% pensji...
  • § Koniec umowy o pracę a upadłoś...
    Takie mam pytanie : zakończyła się umowa o pracę na czas określony ,ale pracodawca (sklep) zakończył...
  • § Zwolniony brat
    Dzień dobry, Opiszę sytuację. Mój brat jest kierowcą tira, nie było dotychczas zastrzeżeń do jego...

Odpowiedz
 
11-04-2012, 15:31  
incognito1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie mobbing w pracy?

Witam chciałbym poruszyć jak dla mnie bardzo przykry temat jako, że jestem facetem przed 30 co po nie których może to nie interesować, wysłucham rad nawet jakby miały być nie na moją korzyść.
A więc tak mój kierownik zaczął zwracać mi uwagę, że ubieram złe spodnie, że wiszą na mnie, potem góra ubrania się nie podobały, buty itd. Nawet że śmierdzę – owszem praca stresująca a okna za bardzo nie można otwierać bo przeszkadza to kierownikowi jednak moja siostra twierdzi, że jestem pedantem tzn. kąpie się dziennie używam dezodorant i innych środków, jednak również doszły do mnie słowa, że jestem za gruby, że jestem dziwny, że jak może być zemną szczęśliwa kobieta, ze jestem przeciwieństwem mężczyzny, również przeszkadza to że mieszkam nadal z matką.
Uwagi te były kierowane gdy byliśmy sam na sam, dziś jest to już oficjalnie przy ludziach.
Trochę się do tego przyzwyczaiłem i zdałem sobie sprawę, że jest to złe podejście z mojej strony.
Nie raz miałem łzy w oczach choć naprawdę jestem wesołym, wręcz nawet lubianym prostym człowiekiem co nie podoba się mojemu kierownikowi, że pomimo tych uwag lubią mnie ludzie na wyższych stanowiskach w firmie gdzie pracuję niż mój kierownik
Gdy zwracam się do innych osób niż do mojego kierownika, zaczyna mnie przedrzeźniać, że odpowiadam np. „ dobrze Panie Dyrektorze” czy „ tak oczywiście zaraz zrobię zestawienie” przy ludziach w pokoju, że wchodzę w tyłek, itd. Itd.
Pracuję w biurze, na zmiany, jest nas na rannej zmianie 4 osoby na drugiej bez kierownika 3, zauważam że osoby z mojego pokoju zaczęły brać przykład z mojego kierownika, cytują kierownika i zaczynają mnie traktować jak kogoś gorszego mimo tego, że mój zakres obowiązków jest 3x ważniejszy od ich.
Powodem odważnego zachowania osób z mojego pokoju może być spowodowane tym że mój kierownik ma osobę z którą ma dość dobry kontakt mimo tego że na tym stanowisku co jest nie pracuję długo, jednak wspólne wakacje z kierownikiem(ta sama płeć wiec romans nie wchodzi w grę: ) ). I inne przymrożenie oka na pracę tej osoby przez kierownika co również zauważyły osoby z tego pokoju FAWORYZOWANIE jak i nie postronne.
Dziś byłem wezwany do poprawy dokumentów mojego zmiennika, oraz osób trzecich po wykonaniu swoich czynności (czasem nie ma momentu aby się załatwić). Poszedłem wykonałem/poprawiłem/uzupełniłem po wejściu kierownik zaczął krzyczeć przy wszystkich, że chodzę cały czas i nic nie robie więc odpowiadam
-byłem w celach służbowych proszę zadzwonić, że mowie prawdę a nie krzyczeć, oczywiście telefon nie został wykonany, nie wiem czy dobrze zrobiłem jak zadzwoniono do mnie pod wpływem stresu powiedziałem ze nie do niosę dokumentów ponieważ mój kierownik był zły, że mnie nie było tyle czasu.
Sam już nie wiem co mam robić, wiadomo nikt nie jest idealny, ale zostaję porodzinach jako chyba jedyny, przychodzę do pracy nawet gdy jestem chory, nie udaję tzn” alfa i omega” jestem zawsze szczery, nie zarabiam kokosów jednak jestem dumny, że pracuję i mam pieniądze zresztą nie mógłbym sobie pozwolić aby nie pracować, pracuję szybko i dobrze przez co robie nie raz więcej, a osoby z pokoju siedzą 8 godzin a pracują 4h…, i potrafię od nich usłyszeć/ wyczuć, że jak skończę wcześniej swoją pracę, że mam coś robić jeszcze a najlepiej pewnie pracę za nich, już zaczynam się tłumaczyć kierownikowi czemu rano wychodzę z pokoju na kilka minut – śmieszne/głupie idę się załatwić… to wszystko przy ludziach musze mówić juz.
Po tym wszystkim mam ochotę się udać z tym wyżej…, ale obawiam się że stracę pracę a i tak to nic nie da jedynie odejdę z HONOREM, jednak nie ma co ukrywać ciężko jest w dzisiejszych czasach o pracę trochę się poświeciłem dla niej oraz nie ukrywam że się boje.
Niedawno przedłużono mi pracę na 8 lat. Nie odbierajcie że robie z siebie ofiarę bo nie chce, odwagą był dla mnie sam fakt napisać o tym na forum mimo, że się nie znamy i nie widzimy. (choć mam konto u Was dość długo, wolałem napisać z nowego) nawet płci jak zauważyliście nie chce zdradzać kierownika.

Dziękuję bardzo proszę o jakieś rady, bo nie wiem co ja mam zrobić.
incognito1 jest off-line  
11-04-2012, 15:37  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.529
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Dwie opcje.
1. Ignorowac
2. Zmienic prace

Zadne interwencje PIP ani tym podobne nic tu nie zmienia ani nie pomoga a co najyzej pogorsza.

Mozesz jeszcze z ciekawosci napisac jakie i kiedy miales z nimi umowy o prace bo nie wiem czy juz nie powinienes miec umowy na czas nieokreslony.
Regand jest off-line  
11-04-2012, 21:00  
incognito1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

dużo wyjść nie ma w dodatku z happy endem

a 2 umowa jest to moja pierwsza byla na 3 lata, a wczesniej jeszcze pracowalem ale pod agencjami ale to się nie liczy.
incognito1 jest off-line  
12-04-2012, 14:54  
incognito1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Dziś atmosfera nie była dobra w pracy nic się nie odzywałem tyle co „dzień dobry” ewentualnie odpowiadałem na zadane pytania choć nie było ich za wiele, była sytuacja że przed wyżej postawioną osobą w pracy niż mój kierownik, chciał mnie on poniżyć przy nim mówiąc że mam zrobić coś na teraz i nie dyskutować i dawno to powinno być skończone(choć nie wiedział o czym mówi zresztą mój kierownik jest cwany lecz nie inteligentny i zachowuje jakby pracował tydzień i nie miał wiedzy jednak posadę miał załatwioną przez znajomości co zresztą tego nie ukrywa, ma rentę po… mieszkanie, działkę i rozpieszczone 1 dziecko, które strasznie zachwala jednam myślę że ziemniaków obrać nie potrafiłoby.
Kierownik nie liczy się zemną i moim słowem już zresztą inne osoby z pokoju bo wzięli przykład z mojego kierownika a mój zmiennik podoba osoba, np.: bierze urlop bez uprzedzenia na długie terminy przed czy z dnia na dzień i dowiaduje się, że mam przyjść teraz na tą potem na tamtą godzinę, ale ja na takie zachowanie nie mogę sobie pozwolić muszę powiedzieć tydzień przed i jeszcze poprosić kierownika i zmiennika, ich zachowanie jest dla mnie to brakiem kultury.
Pod koniec pracy poszedłem do innego kierownika (kobiety) pod którym kiedyś byłem, zapytałem czy nie była by ewentualnie dla mnie jakaś praca w tej samej firmie, zaraz zapytał mnie dlaczego? Ja nie wytrzymałem i rozpłakałem się przed kobietą… nie chciałem jednak nic mówić, ale wydobył to ze mnie i powiedział, wyzywa Cię, ubliża? Że tez miała podobną sytuacje(wtedy jeszcze nie była kierownikiem) zresztą mój kierownik to z nazwy jest kierownikiem ponieważ stanowisko ma „specjalista” ale mniejsza z tym i kazał mi się udać z tym wyżej bo sam raz był z powodu złego traktowania i nie liczenia się z ludźmi,
Jednak nic jeszcze nie zadecydowałem, wiem że nie mogę nic powiedzieć kierownikowi bo straszy mnie zwolnieniem, ale przemyśle to aby się udać jednak może z tym dalej – wyżej, jednak kolega z forum napisał jak widać że to nie ma większego sensu, a może?..
incognito1 jest off-line  
12-04-2012, 14:59  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.529
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Caly czas opisujesz historyjki ale nie zadajesz konkretnych prawnych pytan.


Ogolnie mozesz isc do przelozonego twojego kierownika i z nim porozmawiac. Ale musisz pamietac, ze jak masz umowe na czas okreslony to mozna ja wypowiedziec bez podawania zadnego powodu. Nawet dlatego bo wypadl orzel a nie reszka i miales pecha.
Regand jest off-line  
13-04-2012, 13:50  
luberad
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Ja przeczytałam twój post uważnie. Nie jestem prawnikiem, więc nie mogę Ci pomóc prawnie. Jednak rozumiem Twoje rozzalenie. Rzeczywiście na podstawie tego, co piszesz można odnieść wrażenie, że jesteś nieco nieporadny w swoich wywodach. Jednakże wiem, że w sytuacji poczucia braku wyjścia trudno jest pisać rzeczowo. Na pewno musisz cos z tym zrobić. Ustawa antymobbingowa niby jest, jednak bardzo trudno jest wyegzekwować swoje prawa. W sądzie trzeba udowodnić mobbing ( ale trzeba iść do sądu, co jest dodatmkowym stresem. Osoba, która ma poczucie krzywdy czuje się niezrozumiana przez otoczenie, nawet jeśli masz rację - trudno będzie ci znaleźć świadków, którzy zechcą to potwierdzić. Spróbuj się zdystansować i ocenić realnie sytuację ( czy jest aż tak źle) , jeśli stwierdzisz, że nie jesteś w stanie prawidłowofunkcjonować i odbija się to na twojej psychice - porozmawiaj z psychologiem. Jeśli uzna, że nie jesteś przewrażliwionym egocentrykiem - musisz coś z tym zrobić - może należy poradzić się prawnika?
Pamiętaj to tylko moja rada - trzymaj się.
luberad jest off-line  
28-10-2013, 21:07  
Zusia
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

jestem ewidentnie mobbingowana przez kierowniczkę-pracujemy razem 31 lat-ona po szkole fryzjerskiej i liceum dla pracujących, ja po technikum z maturą. ona została kierowniczką za załatwianie szefostwu łapówek(wiem napewno, bo wzięła nawet od mojego rodzonego brata i ja jej przekazywałam). ciągle ma na mój temat do powiedzenia-oczywiście są to historie wymyślone przez nią a przekazuje je tak, jakby była dobrze poinformowana. Dotyczy to zarówno mojego osobistego życia jak również pracy, że rzekomo źle ją wykonuję- nie rozmawia o pracy ze mną, ale z innymi osobami. Nie potrafi włączyć komputera, a przekazuje, że mam bałagan w plikach. Nie zna się na technicznych sprawach a zasługi za dobrze przeze mnie wykonaną pracę zbiera dla siebie-i przekazuje, że gdyby nie ona, to ja bym zawaliła robotę. Komentuje mój ubiór, jestem na umówionej komisji- przekazuje, że chodzę po sklepach, pracuję na komputerze a ona rozpowiada, że nic nie robię, tyko siedzę w internecie-itd. Koleżanki dobrze ją znają i wiedzą, że ona wszystko zmyśla, ale siedzą cicho, bo wiadomo- każdy chce pracować.Obawiam się, że przekazuje również takie teksty prezesowi, który zna mnie z dobrej strony(był kilka lat moim kierownikiem) ale kłamstwo powtórzone kilka razy daje do myślenia-prezes nie bywa w mojej siedzibie i może opierać się tylko na uzyskanych informacjach.
Bardzo proszę o radę co robić-do sądu nie pójdę-brakuje mi do emerytury 5 lat i jestem jedyną osobą utrzymującą rodzinę więc muszę dopracować do emerytury.
Zusia jest off-line  
28-10-2013, 22:29  
Quingu
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

@OP

Powiedziałeś, ze rozpłakałeś się przy kobiecie z powodu tego mobbingu. Problem nie jest w kierowniku, ale w tobie. Jesteś prawdopodobnie lekko nieśmiały i wrażliwy. Mylę się? Po takich ludziach często inni "jeżdżą" dla przyjemności, bo wiedzą, że oni się nie odszczekną. Tak jest już w szkole, a później w pracy. Problemem jest twój charakter, który możesz jednak zmienić, ale to potrwa. Na obecną chwilę radzę rozglądanie się za nową robotą.
Quingu jest off-line  
04-08-2014, 14:32  
ankieta11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Witam, z góry przepraszam za spam, chodzi o wypełnienie ankiety nt. mobbingu, co jest podstawa mojej pracy magisterskiej. Ważna jest każda ankieta. Czas wypełnienia to ok 20 - 25 min. Z góry dziękuje za pomoc

***moderacja***
ankieta11 jest off-line  
04-08-2014, 15:01  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.193
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

ankieta11 , czy uzyskałaś od Administratora tego forum oficjalną zgodę na przeprowadzenie swojej ankiety?

Zgodnie z §10 regulaminu Forum Prawnego "Zabronione jest umieszczania na forum propozycji udzielania pomocy prawnej poza forum, reklamowanie lub promowanie swojej działalności, jak również umieszczanie postów, z treści których wynika, że użytkownik poszukuje pomocy prawnej poza forum. Powyższy zakaz obejmuje również nicki, podpisy, avatary, posty, (...) Zgodę na reklamowanie lub promowanie swojej działalności na forum w jakiejkolwiek formie wydać może jedynie Administrator do którego należy się w tej sprawie zwrócić za pośrednictwem systemu Prywatnych Wiadomości (PW) lub e-maila."
Kosssz jest off-line  
04-08-2014, 15:06  
ankieta11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Czy wypełnienie anonimowej ankiety zalicza się do pomocy prawnej ? nie ma podanych żadnych danych które wskazywały by na promowanie swojej działalności.
ankieta11 jest off-line  
04-08-2014, 15:16  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.193
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Ankieta ta ma na celu pozyskanie opinii publicznej wyłącznie na potrzeby Twojej pracy dyplomowej....
Zamieszczenie linku na forum powinno nastąpić zatem za zgodą Administratora. Czy Administrator wyraził na to zgodę?
Kosssz jest off-line  
04-08-2014, 15:53  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.943
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Admin nic nie wiedział i nie wyrażał zgody.
Janusz.C.M. jest off-line  
04-08-2014, 16:27  
ankieta11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Dobrze. Wysłałem zapytanie do admina. Rozumiem że nie może ten link tutaj zostać ?
ankieta11 jest off-line  
04-08-2014, 16:29  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.193
Domyślnie RE: mobbing w pracy?

Cytat:
Napisał/a ankieta11 Zobacz post
Rozumiem że nie może ten link tutaj zostać ?
Bez zgody administratora... nie.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mobbing w pracy (odpowiedzi: 8) Witam, Interesuje mnie co mogę zrobić w sytuacji jakiej jestem. Schemat organizacyjny w pracy u mnie wygląda tak: Są 3 zespoły, jeden...
§ Mobbing w pracy (odpowiedzi: 3) Witam, temat mobbingu był już poruszany na forum, ale każdy przypadek jest inny, więc chciałabym opisać mój i poprosić o głos w sprawie....
§ mobbing w pracy (odpowiedzi: 1) Witam, Moje pytanie dotyczy traktowania pracownika w pracy. Od blisko półtorej miesiąca brygadzista widząc, że wykonuję swoje obowiązki bez słowa...
§ Mobbing w pracy (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich mam takie pytanie czy jesli mobbing w pracy wywołał u mnie rozstrój zdrowia tj.zaburzenia układu pokarmowego ,depresja i inne...
§ mobbing w pracy (odpowiedzi: 5) witam mam poważny problem w pracy z szefem. Sprawa tak wygląda, że wpada w panikę lub w histerię z byle powodu jest bardzo nerwowy trzęsą mu się...
§ Mobbing w pracy (odpowiedzi: 2) Witam, pracuję na stanowisku managerskim i jako jednyna kobieta w tym sektorze w firmie. Niestety do tej pory mój przełożony współpracował z samimi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.