Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia? - Forum Prawne

 

Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Witam! Mam 3 lata do emerytury, 38 lat pracy. Pracodawca w ramach drastycznych oszczędności ma zamiar zaproponować wszystkim pracownikom zmianę warunków - obniżki wynagrodzenia. (Czy ma prawo to zrobić sam będąc w okresie 3 miesięcy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
27-04-2012, 07:43  
Olusia19
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Witam!
Mam 3 lata do emerytury, 38 lat pracy. Pracodawca w ramach drastycznych oszczędności ma zamiar zaproponować wszystkim pracownikom zmianę warunków - obniżki wynagrodzenia. (Czy ma prawo to zrobić sam będąc w okresie 3 miesięcy wypowiedzenia?)
W umowie mam wpisaną podstawę i 50% obligatoryjnej premii. W praktyce dostawialiśmy "za lepszych czasów" 100% premii, albo manipulowano "ruchomą" 50-dziesiątką ponad obligatoryjną - wg uznania dyrekcji, ale przeważnie było to 80-60%.
Pracodawca chciał mieć pole działania więc najniższym wynagrodzeniem była podstawa np. 1.000 zł i 50% premii - 500 zł, razem 1.500. (Niektóre osoby miały podstawę 1.800, 2.400, co przy 100% premii dawało drugie tyle, a niekoniecznie przekładało się na ich pracę i dyscyplinę, ale to następny temat.)
Mógł włączyć 50% premii do podstawy wynagrodzenia, ustanawiając jakąś premię uznaniową, ale nigdy tego nie zrobił.
Teraz okazuje się, że wiele osób pobierało emerytury i pracując otrzymywało 1, 1,5, czasem 2,5 etatu, co obliczywszy z premiami daje wysokie sumy.
Spodziewamy się, że "winogrono" również dostanie propozycję obniżenia zarobków, ale im szkody wielkiej to nie uczyni.
Dla mnie każde 100 zł mniej, to koniec świata.
Co mi grozi za niepodpisanie nowej umowy z obniżoną płacą?
Z mojej wiedzy wynika, że jestem w okresie ochronnym przed emeryturą i mogę nie wyrazić zgody na uczestnictwo w "planie oszczędnościowym", (w moim przypadku "oszczędności" tego typu to kuriozum).
Głęboko mnie porusza sytuacją firmy, 23 lata tu pracuję, ale obawiam się, że nikt mi już w przypadku zmian w firmie "na lepsze" nie podniesie poborów. Wiem, że kto głośniej krzyczy, biega i trzaska drzwiami ten sobie "wykrzyczy", albo zaszantażuje, ja tego nie potrafię.
Jaka jest sytuacja pracownika przed emeryturą w obliczu łączenia tej firmy z inną, bo najpewniej takie połączenie nastąpi? Powinien być zatrudniony?
Czy można mnie mimo wszystko zwolnić, tłumacząc się reorganizacją?
Olusia19 jest off-line  
30-04-2012, 10:54  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Jeśli nie wyrazi pani zgody na obniżenie zasad wynagrodzenia na podstawie porozumienia stron, lub aneksu to otrzyma pani wypowiedzenie zmieniające (może zostać dokonane także w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a także w okresie ochronnym).
Jednak odmowa zaakceptowania jego warunków nie pociągnie żadnych konsekwencji (w tym obniżenia wynagrodzenia) ponieważ prawdopodobnie umowa ulegnie wcześniej rozwiązaniu za wypowiedzeniem.
AnJay jest off-line  
07-05-2012, 11:09  
Olusia19
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Witam!
Dziękuję za odpowiedź, ale jestem przerażona...

Czyli - dobrze rozumiem ? - żadne prawo mnie nie chroni?
Pracodawca może mi zarówno obniżyć płacę, jak i zwolnić z powodu braku mojej zgody na obniżenie i tak niskiego wynagrodzenia?

Czy mam jakieś możliwości upominać się o cokolwiek np. w Sądzie Pracy?
Olusia19 jest off-line  
07-05-2012, 22:10  
Olusia19
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

AnJay - czytam wielokrotnie Twoją odpowiedź, ale nie bardzo ją rozumiem. Przepraszam, ale jestem daleko od fachowych prawnych określeń- mogę prosić o dostępniejsze wytłumaczenie?
Bardzo Cię proszę, bo do tej pory wydawało mi się, że okres ochronny przed emeryturą stwarza jakieś zabezpieczenie, a teraz wygląda na to, że nie mam właściwie żadnych praw po tylu latach sumiennej pracy! Nadto - nie oszukujmy się - nikt nie szuka do jakiejkolwiek pracy ludzi w przedemerytalnym wieku! Razem wziąwszy tworzy taka wiedza zamęt w moim życiu i pojmowaniu...
Olusia19 jest off-line  
08-05-2012, 00:58  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Proszę nie pisać o sumiennej pracy, bo to jest podstawowy obowiązek pracownika. Tak argumentacja jest archaiczna.
Ochrona stosunku pracy wynikająca z art. 39 została ograniczona w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Art. 5 ust 5 mówi:
Przepis prawny:
W okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikówi:
1) o którym mowa w art. 39 i 177 Kodeksu pracy;

Jeśli pracodawca będzie prowadził redukcje zatrudnienia to może powołać się na ten przepis i zmniejszyć pani wynagrodzenia.
Proszę rozwinąć myśl dotyczącą:
Cytat:
Czy ma prawo to zrobić sam będąc w okresie 3 miesięcy wypowiedzenia?
AnJay jest off-line  
08-05-2012, 16:20  
Olusia19
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Witam!
Dyrektor naczelny złożył dymisję, czyli j sam jest w czasie wypowiedzenia, ale ponieważ tymczasem świadczy pracę, to może działać w ramach swoich każdych uprawnień w czasie tych 3 miesięcy?
Zresztą jeśli nie on, to jeszcze są jego zastępcy i na pewno oni będą czynili "oszczędności".
Rozumiem, że zatem można zmienić mi stanowisko i zmniejszyć wynagrodzenie, ale całkiem zwolnić mnie nie można. Dopiero wówczas można rozwiązać umowę przed emeryturą, gdy pracownik się nie zgodzi na zmianę wynagrodzenia?
Olusia19 jest off-line  
08-05-2012, 18:03  
Olusia19
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

AnJay dziękuję za cierpliwość, ale szukałam w internecie (każdy przypadek jest inny) i zastanawiałam się nad "streszczeniem" mojej wiedzy i odpowiedzią na jedno pytanie:

Właściwie na czym konkretnie polega tzw. "ochrona" pracownika w wieku przedemerytalnym?

Moim zdaniem na dobrej woli pracodawcy.

Jeżeli można takiemu pracownikowi obniżać wynagrodzenie w obliczu jego "zgody", w jej braku można mu wręczyć wypowiedzenie, to nie wiele moim zdaniem ma ta ustawa z "ochroną".
Pracownik musi przyjąć warunki pracodawcy, który nie ma wobec niego żadnych obowiązków, czy się mylę?
Olusia19 jest off-line  
10-05-2012, 08:53  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.459
Domyślnie RE: Czy muszę przyjąć propozycję obniżenia wynagrodzenia?

Myli się pani. Ochrona bezwzględnie obowiązuje w zakładach pracy zatrudniających poniżej 20 pracowników. Tam nie działa powoływana przeze mnie ustawa. Wbrew pozorom takich pracodawców jest większość.
Od wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy przysługuje odwołanie do sądu pracy. Termin to 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia zmieniającego - w treści wypowiedzenia powinno znajdować się pouczenie o takim prawie.
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę przyjąć wypowiedzenie czy mogę odmówić przyjęcia tego wypowiedzenia? (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie mianowicie chodzi o to ze prawdopodobnie zostanie rozwiazana umowa o prace ktora jest na czas okreslony do 30.07.2017 roku jaki...
§ Czy muszę przyjąć zwrot? (odpowiedzi: 11) Sprzedałem na licytacji telefon. Napisałem w opisie, że ma simlocka, a co do blokady iCloud i czarnej listy nie wiem. Nie sprawdzałem, bo to kosztuje...
§ Umowa o świadczenie usług - brak wynagrodzenia, przymus jego obniżenia za zwolnienie (odpowiedzi: 2) Witam! Zacznę od początku. Świadczę usługi marketingowe dla firmy x. Zawsze na koniec miesiąca wystawiam fakturę na daną kwotę. W tym miesiącu,...
§ Czy można żądać obniżenia wynagrodzenia przy umowie zlecenia?.. (odpowiedzi: 6) Zleceniobiorca wykonał zlecenie wadliwie i doprowadził do powstania szkody. Ale mimo to wystawił za swoją usługę fakturę VAT. Czy zleceniodawca może...
§ Czy można żądać obniżenia wynagrodzenia przy umowie zlecenia? (odpowiedzi: 1) Zleceniobiorca wykonał zlecenie wadliwie i doprowadził do powstania szkody. Ale mimo to wystawił za swoją usługę fakturę VAT. Czy zleceniodawca może...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:17.