pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy? - Forum Prawne

 

pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Witam Mam kilka pytań odnośnie sytuacji mojej znajomej. Jest zatrudniona od ok 3 lat na cały etat na czas nieokreślony (zakład poniżej 20 pracowników). Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym, który kończy się 6 września. Znajoma ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
22-08-2008, 22:49  
saana
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Witam
Mam kilka pytań odnośnie sytuacji mojej znajomej.
Jest zatrudniona od ok 3 lat na cały etat na czas nieokreślony (zakład poniżej 20 pracowników). Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym, który kończy się 6 września. Znajoma jest w drugim miesiącu ciąży i dostała zwolnienie lekarskie do 30 września (zagrożenie poronieniem). Pracodawca dowiedziawszy się o ciąży zagroził zwolnieniem, jeśli dziewczyna nie wróci do pracy. Powiedział, że może ją zwolnic bo nie skończyła 3 miesiąca ciąży a nie zamierza płacic na kolejną pracownicę w ciąży. Powiedział też, że mogą się "dogadac" i jej nie zwolni, jeśli ona będzie oddawała mu pieniądze, które musi za nią co miesiąc płacic.
Pytania:
1. Czy pracodawca może ją zwolnic?
2. Czy jeśli jej nie zwolni a ona będzie dalej na zwolnieniu lekarskim to jakie koszty ponosi pracodawca? Czy to jest legalne, że ona mu te koszty będzie zwracac?
3. Jeśli nie wróci do pracy to przecież nie będzie dostawac wynagrodzenia, tak? A może jednak coś jej musi pracodawca płacic?
4. Czy jeśli pozostanie na zwolnieniu lekarskim przez kilka miesięcy to ktoś jej cokolwiek będzie płacił?
5. Czy pracodawca może nie zgodzic się na przedłużenie urlopu wychowawczego? (zostałby jej jeszcze rok)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
saana jest off-line  
23-08-2008, 08:18  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

1. Pracodawca nie moze zwolnic kobiety w ciazy.

"3 miesiac" jest istotny jesli umowa jest terminowa:
- jesli sie konczy przed 3 miesiacem - rozwiazuje sie normalnie
- jesli sie konczy po 3 miesiacu - przedluza sie z mocy prawa do dnia porodu

2. Pracodawca placi za pierwsze 33 dni zwolnienia w ciagu roku, pozniej placi ZUS. Zwracanie tych kosztow przez pracownika nie jest legalne.

3. Jak sie skonczy urlop wychowawczy i pracownica bedzie na zwolnieniu - bedzie dostawac 100% pensji. (nie mam pewnosci czy na wysokosc wynagrodzenia nie wplynie urlop wychowawczy)

4. Tak.

5. Nie.
drzemik jest off-line  
25-08-2008, 11:20  
saana
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Dziękuję za pomoc.
A może ktoś się orientuje czy jak sie skonczy urlop wychowawczy i pracownica bedzie na zwolnieniu - bedzie dostawac 100% pensji? Czy na wysokosc wynagrodzenia wplynie urlop wychowawczy?
saana jest off-line  
25-08-2008, 12:08  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.904
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie wypisane w czasie przebywania na urlopie wychowawczym nie jest płatne, tzn. nie zostanie za nie wypłacony zasiłek chorobowy (ani wynagrodzenie za 33 dni choroby). Według prawa, nie wolno korzystać z dwóch uprawnień jednocześnie, czyli przebywać na urlopie wychowawczym i płatnym zwolnieniu lekarskim.
Zwolnienie, byłoby płatne gdyby zostało wypisane po powrocie pracownicy do pracy, ze skróconego urlopu wychowawczego.
Natomiast okres urlopu wychowawczego nie wyłącza prawa do zasiłku macierzyńskiego, jeśli prawo do jego nabycia powstało w trakcie trwania urlopu wychowawczego.
Podstawa prawna:
Art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
Art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (stwierdza, że w przypadku, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie).
Janusz.C.M. jest off-line  
25-08-2008, 13:21  
saana
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Panie Januszu, proszę mi jeszcze pomóc w następujących kwestiach:
1. Jeśli znajoma ma zwolnienie lekarskie do 30 września, to do pracy wraca 1 października, mimo, że urlop wychowawczy kończy się 6 września? Czy wtedy te dni od 7 do 30 września są płatne? A jeśli tak to płaci Zus czy pracodawca? I jak wynagrodzenie to jest liczone?
2. Gdyby zdażyło się tak, że zwolnienie zostaje przedłużone na kolejne 28 dni to co z wynagrodzeniem? Bo gdzieś wyczytałam, że zwolnienie jest płatne i jest to średnia z 3 ostatnich wynagrodzeń. Ale nie wiem co w przypadku, kiedy się wraca po wychowawczym i nie było żadnego wynagrodzenia... to z czego wtedy jest ta średnia liczona? A może to się jakoś inaczej wtedy oblicza?
saana jest off-line  
25-08-2008, 14:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.904
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Bardzo się dziwię lekarzowi, który wypisał takie zaświadczenie o niezdolności do pracy osobie przebywającej na urlopie wychowawczym. Powinien się tym zainteresować ZUS.
[lex:uxhg5hao]Art. 12.................
2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
1) urlopu bezpłatnego;
2) urlopu wychowawczego;
.......................
3. Okresów niezdolności do pracy, o których mowa w ust. 2, w których zasiłek nie przysługuje, nie wlicza się do okresu zasiłkowego.[/lex:uxhg5hao]
Z powyższego wynika, że niepłatne są tylko dni do 6 września włącznie.
Natomiast od 7 września - wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy z powodu choroby.

Co do podstawy zasiłku:
[lex:uxhg5hao]Art. 37. 1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:
1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości;
2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień;
3) kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.[/lex:uxhg5hao]
Janusz.C.M. jest off-line  
26-08-2008, 23:48  
saana
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Re: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Bardzo dziękuję za pomoc.
saana jest off-line  
22-05-2010, 12:23  
ada_k
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Witam serdecznie
Jestem zatrudniona na umowe zlecenie od 15.02.2010 i podpisuje co miesiac nową.
Pracodawca wiedzial o mojej sytuacji (3 miesiac ciazy) i dlatego nie podpisal umowy probnej na 3 miesiace tylko za moja propozycja umowe zlecenie.
Jestem teraz w 7 miesiacu ciazy i lekarz zaleca mi abym poszla na zwolnienie.
Moje pytanie jest takie czy automatycznie bedac na zwolnieniu do samego porodu mam przedluzona umowe czy pod koniec miesiaca przesytaje byc pracownikiem i zostaje bez srodkow do zycia.
Drugie pytanie jest odnosnie zasilku macierzynskiego czy on bedzie mi przyslugiwal.
Pragne nadmienic, iz mam placone wszytskie skladki chorobowe i place dobrowolne ubezpieczenie grupowe
Pozdrawiam
Ada
ada_k jest off-line  
24-06-2010, 19:17  
Mmmmiłka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Witam. Od paru lat pracuje w przedszkolu na umowe o dzielo lub zlecenie. Jestem w 19 tc i niestety niie przysługuje mi żaden macierzyński. Z pracodawca jestem w dobrych stosunkach i chce ich prosić,zeby podpisali ze mna umowe o prace do dnia porodu, bym miala macierzyński. Wiem,ze to sprowadzi na nich kontrole. Czy jesli sie zgodza na to, czy ponosza jakies koszty z tego powodu? tzn czy caly urlop macierzynski placi ZUS,czy oni tez musza jakies skladki za mnie (to,ze przed macierzynskim to wiem,sama bym je za nich oplacala). Jeśli przed porodem bym poszla na zwolnienie, kto mi za to płaci-pracodawca czy ZUS? Dzieeekuje bardzo za odpowiedz!
Mmmmiłka jest off-line  
26-10-2010, 13:12  
krosa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Witam,

Poproszę o informację jakie koszty ponosi pracodawca w momencie gdy ja jako pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony jestem nieobecna w pracy ze względów:
1. zwolnienie lekarskie ze względu na ciążę
2. urlop macierzyński
3. urlop wychowawczy.
Wiem, że pracodawca w pierwszym miesiącu wypłaca mi jeszcze pensję samodzielnie 100%, później robi to ZUS, ale co ze składkami (emerytalna, rentowa, wypadkowa itd.)? Kto przez okres zwolnienia je płaci. ZUS czy pracodawca?
Krótko mówiąc - jakie pracodawca ma koszty ze mną związane jeśli jestem w ciąży ( już po 30dniach zwolnienia lekarskiego) kolejno na zwolnioeniu lekarskim, macierzyńskim, wychowawczym?

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
Krosa
krosa jest off-line  
27-05-2014, 10:56  
Nata89
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

jestem w końcówce 5 miesiąca ciąży, mam problem, bo 02.06.2014 miałam dostać umowę na 2 lata, jednak pracodawca gdy dowiedział się że jestem w ciąży chce mi "przedłużyć" umowę do dnia porodu. Oczywiście firma zasłania się kosztami,jakie będą ponosić.

Proszę mi powiedzieć, o jakich kosztach może mówić, jeśli w dalszym ciągu pracuję, choć przełożony już teraz sugeruje mi przejście na l4 (dla mojej wygody)

druga kwestia, czy nawet jeśli mam mieć tylko do dnia porodu, to czy na umowie może być wpisane umowa na czas określony od 03.06 do do dnia porodu? czy musi być wpisana konkretna data? np od 03.06 do 09.09?
Nata89 jest off-line  
27-05-2014, 11:22  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.904
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Umowa z mocy prawa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Zbędna jest nowa umowa. Może być tylko powiadomienie (nawet ustne) o przedłużeniu umowy.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-05-2014, 11:48  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: pracownica w ciąży - jakie koszty pracodawcy?

Janusz M. orientujesz sie w tym temacie ?

http://forumprawne.org/prawo-pracy/5...ierzynski.html
kasiaczek1887 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jakie koszty do sądu a jakie wierzycielowi (odpowiedzi: 1) Witam z sądu dostałem list aby zapłacić wierzycielowi 300zł , 10zł monit przypominający, 90 zł koszty sądowe. Wyżej napisane koszty zasądzone sądowe...
§ co grozi pracodawcy? jakie mam prawa? (odpowiedzi: 4) Witam! Mam zamiar niedługo odejść z obozu pracy w którym pracuje. Chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić za czyny które popełnia pracodawca. Otóż...
§ jakie koszty (odpowiedzi: 3) jakie ponosze koszty jeśli dziadki przepiszą dom na mnie czyli wnuczkę? będę musiała spłacić rodzeństwo mamy i ją samą? jakie są koszty u...
§ Koszty pracodawcy. (odpowiedzi: 3) Witam. Mam prośbę czy ktoś mógłby mi przybliżyć jakie koszty ponosi pracodawca w momencie gdy pracownik przebywa na chorobowym. Dokładnie chodzi mi...
§ jakie mam prawa ? co mogę żądać od pracodawcy? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Pracodawca zatrudnia pracownika na umowę zlecenie na 3 miesiące, odprowadza za niego ZUS. Jak wygląda sytuacja pracownika, gdy w czasie...
§ jakie dokumenty od pracodawcy (odpowiedzi: 8) umowa o prace na pełen etat na czas określony - - jakie dokumenty ma dostawać pracownik co miesiąc ? - jeżeli nie dostał odzieży roboczej , to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:00.